Prawo gospodarcze
Uciążliwa działalność gospodarcza sąsiada - co zrobić?
Sąsiedzi, którzy prowadzą hałaśliwą działalność gospodarczą na terenie swojej nieruchomości mogą być bardzo uciążliwi dla pozostałych sąsiadów. Czy uciążliwa działalność gospodarcza może być traktowana jako wykroczenie? Sprawdź, jak jej przeciwdziałać!
5 kwietnia 2022
Czy można przekształcić jednoosobową działalność w spółkę z o.o.?
Prowadzenie jednoosobowej działalności jest bardzo częstym zjawiskiem wśród osób, które stawiają pierwsze kroki w biznesie. Czy można przekształcić jednoosobową działalność w spółkę z o.o.? Jakie korzyści daje przekształcenie jednoosobowej działalności?
7 września 2021
Nierzetelnie wykonany remont - co zrobić?
Planując remont często decydujemy się na skorzystanie z firmy zewnętrznej. Jednak nie zawsze trafiamy na rzetelnego wykonawcę. Co zrobić w momencie nieprawidłowo przeprowadzonego remontu? Czy można dobiegać roszczeń za nierzetelnie wykonany remont?
7 lipca 2022
Skarga kasacyjna w postępowaniu cywilnym
Skarga kasacyjna jest szczególnym środkiem zaskarżania w postępowaniu cywilnym. Kiedy można wnieść skargę kasacyjną oraz kto może to zrobić? Z jakich elementów powinna się składać skarga oraz jakie są jej postawy? Odpowiadamy w artykule!
9 czerwca 2022
Bezpłatna pomoc prawna - kto może skorzystać?
Uczestnictwo w sprawie sądowej wiąże się z nawiązaniem współpracy z adwokatem bądź radcą prawnym. Komu przysługuje bezpłatna pomoc prawna? Jakie kryteria trzeba spełnić żeby taką pomoc uzyskać? Przeczytaj artykuł i dowiedz się więcej!
6 marca 2022
Otwarcie postępowania upadłościowego a ochrona dłużnika przed egzekucją
Zabezpieczeniem majątku niewypłacalnego dłużnika może odbyć się poprzez otwarcie postępowania upadłościowego. W jaki sposób otwarcie postępowania chroni dłużnika przed egzekucją z majątku? Sprawdź czym różni się postępowanie restrukturyzacyjne od sanacji.
17 stycznia 2022
Zawody prawnicze a zakaz reklamy - dowiedz się więcej!
Zawody prawnicze są zaliczane do zawodów zaufania publicznego i obowiązuje je bezwzględny zakaz reklamowy. Kwestię reklamy w każdym z tych zawodów regulują kodeksy etyki. Zawody prawnicze a zakaz reklamy - przeczytaj i dowiedz się więcej!
17 stycznia 2022
Rozbieżności między ogłoszeniem o zamówienie publiczne a SIWZ - możliwe?
Informacje zawarte w treści ogłoszenia o zamówienie publiczne nie powinny wykluczać się nawzajem z tymi, które znajdują się w Specyfikacji Istotnych Warunków Zamówienia. Czy mogą wystąpić rozbieżności między ogłoszeniem o zamówienie publiczne a SIWZ?
17 stycznia 2022
Przekształcenie użytkowania wieczystego a skutki dla przedsiębiorcy
Prawo użytkowania wieczystego od 1 stycznia 2019 roku zostało przekształcone w pełne prawo własności. W artykule odpowiadamy co podlega przekształceniu oraz jak przekształcenie użytkowania wieczystego wpływa na przedsiębiorców! Sprawdź!
17 stycznia 2022
Kontrola zarządcza i audyt - warto wiedzieć!
Przepisy ustawy o finansach publicznych regulują to czym jest kontrola zarządcza oraz czym jest audyt. Jakie są różnice między tymi pojęciami? Kto przeprowadza kontrolę zarządczą a kto audyt? Przeczytaj artykuł i dowiedz się więcej!
9 lipca 2022
Wspólny kredyt po rozwodzie - odpowiedzialność za długi małżonków
W momencie rozwodu małżonków dochodzi do powstania rozdzielności majątkowej. Co dzieje się ze zobowiązaniami zaciągniętymi w trakcie trwania małżeństwa? Czy małżonkowie odpowiadają za nie wspólnie? Kto spłaca wspólny kredyt po rozwodzie? Sprawdź!
25 czerwca 2022
Wyłudzenie kredytu lub pożyczki - jakie są konsekwencje?
Nie każda osoba ma możliwość zaciągnięcia zobowiązania w postaci kredytu lub pożyczki. Spowodowane jest to koniecznością przejścia określonych procedur. Zdarzają się przypadki wyłudzeń kredytów i pożyczek. Jakie konsekwencje powoduje wyłudzenie kredytu?
12 stycznia 2022
Naruszenie dyscypliny finansów publicznych a odpowiedzialność urzędnika
Każdy pracownik ponosi w większym lub mniejszym stopniu odpowiedzialność za swoje czyny. Nie inaczej jest w przypadku urzędników państwowych. Sprawdź czy są oni odpowiedzialni za naruszenie dyscypliny finansów publicznych oraz co za to grozi!
1 czerwca 2022
Deklaracja wekslowa – czym jest i jak ją stosować?
W obrocie gospodarczym między przedsiębiorcami bardzo często jako formę zabezpieczenia należności stosuje się weksel in blanco. Czy deklaracja wekslowa jest podstawą wystawienia weksla? Kiedy i w jakiej formie się ją stosuje? Odpowiedzi w artykule!
17 stycznia 2022
List intencyjny – konsekwencje prawne podpisania
List intencyjny to wstępna deklaracja zamiarów dotyczących zawarcia umowy w przyszłości. Jakie skutki prawne niesie za sobą podpisanie listu intencyjnego? Czy naruszenie postanowień listu może pociągnąć stronę do odpowiedzialności? Dowiedz się z artykułu!
7 maja 2022