0 0
dni
0 0
godz
0 0
min
0 0
sek

41 wyników dla tematu: kodeks-pracy

Artykuły:

Quiet hiring - czym jest i dlaczego wzrasta jego popularność?

Quiet hiring to zjawisko, które coraz częściej pojawia się w miejscach pracy i staje się normą. Jak każde rozwiązanie posiada jednak wady i zalety - dowiedz się z artykułu czym dokładnie jest quiet hiring i dlaczego zyskuje na popularności!

18 lutego 2025

Informacja o warunkach zatrudnienia pracownika - co powinna zawierać?

Informacja o warunkach zatrudnienia - jak powinna wyglądać i jakie informacje powinny się w niej znaleźć? Czy pracodawca ma obowiązek aktualizacji informacji o warunkach zatrudnienia? Odpowiedzi na te pytania, znajdziesz w poniższym artykule.

12 lutego 2025

Szczególne uprawnienia pracownicze w zakresie trybu udzielania urlopu wypoczynkowego

Każda osoba zatrudniona na podstawie umowy o pracę ma prawo do urlopu wypoczynkowego. Tą zasadę reguluje kodeks pracy - wspomina także, że istnieją szczególne uprawnienia pracownicze w zakresie udzielania urlopu wypoczynkowego. Sprawdź na czym polegają!

30 stycznia 2025

Kodeks pracy 2025

Czy nowe przepisy Kodeksu pracy sprawiły, że pracownicy zyskali nowe uprawnienia? Z jakich nowych rodzajów nieobecności mogą korzystać pracownicy? Przeczytaj i poznaj odpowiedzi na te i inne pytania dotyczące tego co zawiera nowy Kodeks pracy 2025!

30 stycznia 2025

Zakaz konkurencji w umowie B2B - może zostać zawarty?

Zakaz konkurencji w umowie B2B to istotny temat dla przedsiębiorców, którzy decydują się na współpracę w ramach samozatrudnienia. Czy możliwe jest wprowadzenie takich zapisów w umowach B2B i jakie warunki muszą zostać spełnione? Sprawdź artykuł!

20 listopada 2024

Zwolnienie pracownika z tej samej przyczyny dwukrotnie - czy jest możliwe?

Zwolnienie pracownika może nieść poważne skutki, a przepisy dyktowane przez Kodeks pracy wymagają odpowiedniego uzasadnienia. Czy możliwe jest rozwiązanie umowy o pracę podając tą samą przyczynę dwukrotnie? Przeczytaj artykuł aby dowiedzieć się więcej!

15 listopada 2024

Ustalanie stażu pracy – szykują się kolejne zmiany w prawie pracy

Ustalanie stażu pracy będzie kluczowym elementem zmian w prawie pracy, które uporządkują zasady obliczania stażu pracowniczego. Nowe przepisy mają zapewnić klarowność w zakresie uprawnień. Zapoznaj się z artykułem, aby poznać najważniejsze założenia!

4 listopada 2024

Rekompensowanie godzin nadliczbowych w służbie cywilnej – nowe zasady

Rekompensowanie godzin nadliczbowych w służbie cywilnej zyskało nowe regulacje w 2024 roku. Przepisy nowelizujące Ustawę o służbie cywilnej rozszerzają uprawnienia pracowników w zakresie rekompensaty za nadgodziny oraz pracę w niedziele i święta. Sprawdź!

25 października 2024

Czy spóźnienie do pracy uzasadnia zwolnienie dyscyplinarne?

Pracownik powinien przestrzegać wyznaczonych godzin rozpoczęcia pracy. Co grozi mu za spóźnienie do pracy? Czy pracodawca może zastosować zwolnienie bez zachowania okresu wypowiedzenia dla takiej osoby? Przeczytaj artykuł i dowiedz się!

14 października 2024

Ewidencja czasu pracy - czy pracodawca musi ją prowadzić?

Ewidencja czasu pracy wpływa na prawidłowe rozliczenie czasu pracy i jest podstawowym obowiązkiem pracodawcy wynikającym z Kodeksu pracy. Kto powinien ją prowadzić i jak to robić? Przeczytaj nasz artykuł i dowiedz się więcej!

9 października 2024

Praca zmianowa – o czym należy wiedzieć?

Kodeks pracy przewiduje różne formy czasu pracy. Czym dokładnie jest praca zmianowa? W jakich okolicznościach można ją stosować? Czy można odmówić pracy zmianowej? Co na ten temat mówią przepisy? Przeczytaj nasz artykuł i dowiedz się więcej!

31 lipca 2024

Monitoring komputerowy w miejscu pracy

Zastanawiasz się nad monitoringiem aktywności pracowników w swojej firmie? Jakie wymogi powinien spełniać monitoring komputerowy w miejscu pracy? jakie są zalety i wady takiego rozwiązania? Sprawdź, jak go wdrożyć w swojej organizacji!

26 lipca 2024

Umowa o pracę: Kompleksowy przewodnik

Umowa o pracę musi zawierać podstawowe elementy zgodne z Kodeksem pracy, takie jak dane stron, zakres obowiązków, wynagrodzenie i godziny pracy. Dowiedz się więcej o rodzajach umów i przepisach regulujących te dokumenty. Więcej w artykule!

12 lipca 2024

Zwolnienie pracownika z przyczyn ekonomicznych

Zwolnienie pracownika z przyczyn ekonomicznych nigdy nie jest łatwe, ale często jest konieczne, by ratować upadające przedsiębiorstwo. Bywa też tak, że zwolnienie w tym charakterze jest następstwem rozpadu firmy. Przeczytaj, by dowiedzieć się więcej!

15 maja 2024

Zwolnienie od pracy na dziecko przebywające za granicą

Zwolnienie od pracy na dziecko to jedno z uprawnień pracowniczych związanych z rodzicielstwem zawartym w art. 188 Kodeksu pracy. Kto może z niego skorzystać? Zapoznaj się z artykułem i dowiedz się więcej!

31 maja 2023

Zwolnienie pracownika z powodu informacji podanej w mediach społecznościowych

Wpisy w internecie dokonywane przez pracowników niejednokrotnie mogą stawiać pracodawcę w złym świetle. Czy jest możliwe zwolnienie pracownika bez wypowiedzenia z powodu informacji podanej w mediach społecznościowych? Dowiedz się więcej!

26 maja 2023

Mobbing horyzontalny - co to jest w świetle prawa?

Mobbing horyzontalny występuje, gdy sprawcą ataków jest inny pracownik w zakładzie pracy, a nie osoba zatrudniająca lub kierownik. Przeczytaj nasz artykuł i dowiedz się jakie roszczenia przysługują pokrzywdzonemu!

25 maja 2023

Czy praca w godzinach nadliczbowych uznawana jest za nadgodziny?

Wykonywanie pracy poza normalnym czasem pracy można w wyjątkowych sytuacjach uznać za pracę w godzinach nadliczbowych. Przeczytaj artykuł i sprawdź jakie warunki musi spełnić zarówno pracodawca jak i pracownik.

24 maja 2023

Obniżenie składki zdrowotnej do wysokości podatku przy umowach zlecenie

Są sytuacje w których występuję obniżenie składki zdrowotnej do wysokości podatku. Czy zasada ta stosowana jest również do wynagrodzeń przy umowach zlecenie? Przeczytaj ten artykuł i dowiedz się więcej!

22 maja 2023

Ubezpieczenie członka zarządu, który posiada emeryturę - jakie ma prawa?

W odniesieniu do ubezpieczenia zdrowotnego członka rady nadzorczej stosuje się odpowiednie unormowania ustawy zdrowotnej. Ubezpieczenie członka zarządu w ZUS, który posiada prawo do emerytury regulują przepisy ustawy systemowej. Sprawdź komu przysługuje!

19 maja 2023

Artykuły
Brak wyników.
Więcej artykułów
Wzory
Brak wyników.
Więcej wzorów