0 0
dni
0 0
godz
0 0
min
0 0
sek

32 wyniki dla tematu: ubezpieczenie-zdrowotne

Artykuły:

Ubezpieczenie zdrowotne a chorobowe – jakie są różnice?

Ubezpieczenie zdrowotne a chorobowe to częste zagadnienie poruszane przez przedsiębiorców i nie tylko. Istnieją dwie z pozoru podobne składki ZUS – w naszym artykule wyjaśniamy, jakie są różnice między nimi. Przeczytaj i dowiedz się więcej na ten temat!

6 września 2023

Zgłoszenie członka rodziny do ubezpieczenia zdrowotnego

Ubezpieczeniu zdrowotnemu podlegają członkowie rodziny pracownika, jeżeli nie mają własnego tytułu do objęcia tym ubezpieczeniem. Zgłoszenie członka rodziny do ubezpieczenia zdrowotnego nie oznacza opłacania wyższej składki. Przeczytaj więcej w artykule!

17 lipca 2023

Kolejny wzrost składek ZUS już 1 lipca 2023!

Wzrost składek ZUS wiąże się ze wzrostem przeciętnego minimalnego wynagrodzenia. Warto wspomnieć, że to już druga podwyżka w ciągu roku. Przeczytaj artykuł i dowiedz się więcej kogo dokładnie będzie dotyczyć podwyżka!

26 maja 2023

Obniżenie składki zdrowotnej do wysokości podatku przy umowach zleceniach

Kiedy występuje obniżenie składki zdrowotnej do wysokości podatku? Czy zasada ta stosowana jest również do wynagrodzeń zleceniobiorców? Jaki wyliczać wynagrodzenie zleceniobiorców i składki z umów cywilnoprawnych? Przeczytaj artykuł!

22 maja 2023

Ubezpieczenie członka zarządu, który posiada emeryturę - jakie ma prawa?

W odniesieniu do ubezpieczenia zdrowotnego członka rady nadzorczej stosuje się odpowiednie unormowania ustawy zdrowotnej. Ubezpieczenie członka zarządu w ZUS, który posiada prawo do emerytury regulują przepisy ustawy systemowej. Sprawdź komu przysługuje!

19 maja 2023

Składki ZUS przedsiębiorcy pracującego na etacie

Przedsiębiorcy czasem decydują się także na pracę na etacie. Muszą jednak pamiętać, że jednoczesne wykonywanie działalności oraz pracowanie na etacie może mieć wpływ na kształtowanie się wysokości składki ZUS przedsiębiorcy. Dowiedz się więcej!

21 kwietnia 2023

Podróż służbowa prezesa a składka zdrowotna

Podróż służbowa prezesa oznacza prawo do otrzymania z tego tytułu wynagrodzenia. Jak wygląda zgłoszenie podróży służbowej prezesa do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych? Czy podróż służbowa prezesa oznacza dodatkowe wynagrodzenie? Wyjaśniamy w artykule!

7 lutego 2023

Zatrudnienie emeryta na podstawie umowy o pracę

Czy zatrudnienie emeryta wiąże się z obowiązkiem opłacania za niego składek ZUS? Przeczytaj artykuł i sprawdź!

7 lutego 2023

Umowa zlecenie emeryta a składki ZUS 2023

Czy umowa zlecenie zawarta z emerytem podlega składkom na ubezpieczenia społeczne oraz ubezpieczenie zdrowotne? Czy zleceniodawca ma obowiązek zgłosić zleceniobiorcę-emeryta do ubezpieczeń społecznych oraz ubezpieczenia zdrowotnego w ZUS? Sprawdź!

31 stycznia 2023

Ubezpieczenie zdrowotne dla wszystkich – plan nowej regulacji prawnej

Ubezpieczenie zdrowotne gwarantuje dostęp do bezpłatnej opieki medycznej w ramach Narodowego Funduszu Zdrowia. Rząd w jego zakresie chce wprowadzić istotne zmiany, m.in. dostęp do lekarza bez względu na zatrudnienie. Sprawdź, jak wygląda projekt zmian!

5 stycznia 2023

Ubezpieczenie zdrowotne - podział na dobrowolne i obowiązkowe

Ubezpieczenie zdrowotne ZUS można podzielić na obowiązkowe oraz dobrowolne. Leczenie osób objętych ubezpieczeniem zdrowotnym jest finansowane ze składek na to ubezpieczenie, którymi dysponuje Narodowy Fundusz Zdrowia. Przeczytaj więcej na ten temat!

20 października 2022

Ubezpieczenie zdrowotne dla rodziny a działalność gospodarcza

Czy przedsiębiorca może zgłosić do ubezpieczenia zdrowotnego członków swojej rodziny? Czy w takiej sytuacji należy opłacać za nich składki na ubezpieczenie zdrowotne? Na te i inne pytania odpowiadamy w artykule. Przeczytaj!

15 września 2022

Korygowanie dokumentów rozliczeniowych dla ZUS - na przykładach

Obowiązkiem pracodawcy jest rozliczanie z ZUS-em poprzez przekazywanie dokumentów rozliczeniowych. Zdarzają się sytuacje, kiedy konieczna jest korekta tych dokumentów. W artykule przedstawiamy, jak wygląda korygowanie dokumentów rozliczeniowych.

6 września 2022

Składka zdrowotna - kto nie musi jej opłacać?

Rozliczenia z ZUSem są obowiązkiem zarówno przedsiębiorców jak i osób prywatnych. Czy składka zdrowotna jest obowiązkowa dla wszystkich, czy może możliwe są zwolnienia z ich płacenia? Przeczytaj nasz artykuł i dowiedz się więcej!

28 lutego 2022

Zbieg tytułów ubezpieczeń - zleceniobiorca studiujący w szkole doktorskiej

Zbieg tytułów ubezpieczeń występuje wówczas, gdy jedna osoba wykonuje kilka rodzajów działalności, z których każdy z osobna stanowi tytuł ubezpieczenia. Co w przypadki zleceniobiorcy studiującego w szkole doktorskiej? Przeczytaj i dowiedz się więcej!

14 lutego 2022

Składki na ubezpieczenie zdrowotne na ryczałcie i karcie podatkowej

W przypadku ryczałtu i karty podatkowej przedsiębiorca ma prawo przy wyliczaniu podatku uwzględnić opłacone składki ZUS. W jaki sposób i w jakiej wysokości odliczane są składki na ubezpieczenie zdrowotne? Odpowiadamy w tym artykule! Sprawdź!

29 października 2021

ZUS przyzna ubezpieczenie zdrowotne wszystkim zarejestrowanym!

Ubezpieczenie zdrowotne na ten moment przysługuje tylko w określonych sytuacjach. Pojawił się jednak projekt, który ma całkowicie odmienić ten stan. W artykule wyjaśniamy szczegóły projektu. Przeczytaj i dowiedz się więcej na ten temat!

20 kwietnia 2021

Dobrowolne ubezpieczenie zdrowotne - dla kogo?

Osoba, która nie posiada tytułu do ubezpieczenia zdrowotnego, może opłacać składkę na dobrowolne ubezpieczenie zdrowotne. W celu zgłoszenia się do ubezpieczenia należy złożyć wymagane dokumenty w placówce Narodowego Funduszu Zdrowia. Sprawdź!

25 listopada 2020

Składki ZUS za przedsiębiorcę rozpoczynającego pracę na etacie

Powszechne staje się pracowanie w więcej niż jednym miejscu i łączenie prowadzenia działalności gospodarczej z zatrudnieniem na etacie. Jakie składki ZUS za przedsiębiorcę rozpoczynającego pracę na etacie należy opłacać? Dowiedz się czytając nasz artykuł!

17 lipca 2020

Ubezpieczenie zdrowotne członka rodziny przedsiębiorcy - czy jest możliwe?

Czy ubezpieczenie zdrowotne członka rodziny jest odpłatne dla przedsiębiorcy? Czy należy je wykazać w deklaracji ZUS DRA? Sprawdź!

17 lutego 2020

Artykuły
Brak wyników.
Więcej artykułów
Wzory
Brak wyników.
Więcej wzorów