Współczesna edukacja szkolna pozostawia wiele do życzenia, a zaniedbanie poszczególnych etapów programu nauczania wpływa znacznie na poziom naszych umiejętności. Szczególnie narażone na skutki niskiej jakości zajęć są dzieci i młodzież, dlatego też musimy szukać różnych rozwiązań, które pozwolą naprawić błędy edukacji szkolnej. Jednym ze sposobów jest angielski dla dzieci online. Nauka angielskiego online daje bowiem możliwości inne niż te, które możemy otrzymać podczas codziennych e‑zajęć w polskich szkołach.
Kurs angielskiego online zwiększa możliwości
Chociaż dzieci nie są pozbawione dostępu do edukacji, bo zajęcia szkolne odbywają się online lub hybrydowo, to jednak lekcje te pozostawiają wiele do życzenia. Nauczyciele prowadzą je przeważnie w grupach, często nie poświęcając uczniom wystarczająco dużo czasu. “Skaczą” po materiale, a ćwiczenia praktycznie nie istnieją. W całym zamieszaniu edukacyjnym zapomniano o tym, że uczeń musi potrafić posługiwać się językiem, a w sytuacjach, które sprawiają mu trudności, musi czuć, że ma wsparcie w nauczycielu.
Lektorzy dobierają odpowiednie narzędzia i metody nauczania, aby osiągnąć szybkie wyniki. Za przykład tego typu kursu angielskiego online może posłużyć np. szkoła angielskiego Tutlo. Jej założyciele zdecydowali się na zastosowanie zupełnie innego podejścia w nauce:
-Jest to metoda, dzięki której możemy zanurzyć się w języku. Poprzez naszą platformę chcemy odtworzyć sytuację, w której nasz uczeń, na czas lekcji, przenosi się do jednego z anglojęzycznych krajów. Lekcje prowadzą native speakerzy, a uczniowie nie mają szansy na to, by zapytać o coś w języku polskim. Są rzuceni na głęboką wodę i muszą sobie poradzić. Dzięki temu łatwiej jest przełamać barierę w mówieniu oraz szybciej można rozwinąć swoje kompetencje językowe - mówi Tomasz Jabłoński, współzałożyciel Tutlo.
Taki model edukacji niesie ze sobą wiele korzyści. Szacuje się, że statystyczny Anglik w codziennej komunikacji używa nie więcej niż pięciu tysięcy słów. Każdy, kto choć raz był w Wielkiej Brytanii, zdaje sobie sprawę z tego, że znajomość wszystkich dwunastu czasów ma znaczenie drugorzędne.
Co więcej, jak wynika z badań opublikowanych przez Główny Urząd Statystyczny w ramach raportu o kształceniu dorosłych, tylko ⅓ pracowników posługuje się językiem w stopniu komunikatywnym - czyli takim, który pozwala na minimalne kontakty z obcojęzycznym klientem.
O wiele ważniejszy jest więc speaking i to właśnie na jego rozwój trzeba położyć odpowiednio duży nacisk. W praktyce oznacza to, że konwersacja z native speakerem może dać o wiele lepsze efekty, niż ciągłe powtarzanie odmiany słówek, które wciąż jest praktykowane w wielu polskich szkołach. Bez względu na to, czy kształcą one dzieci, czy dorosłych, którzy chcą zwiększyć swoje kompetencje językowe.
Nauka angielskiego online – jak wyglądają lekcje?
Lekcje przez internet trwają krócej niż zwykłe szkolne zajęcia, bowiem blok lekcyjny w tym przypadku to 20 minut. Jest to idealna długość zajęć, bo to właśnie w takim czasie możemy wykorzystać swoje skupienie w sposób maksymalny. Przed lekcjami tego typu możemy spokojnie wybrać temat zajęć, omówić, jaki materiał chcemy powtórzyć czy też jakich słówek się uczyć. To indywidualne podejście daje nam możliwości, których szkolnictwo jeszcze długo nam nie zagwarantuje.
Kolejny bonus to możliwość skorzystania z pomocy native speakera. W dobrej szkole językowej możemy wybrać, z jakim nauczycielem będziemy się uczyć, ponieważ akcent angielski angielskiemu nie jest równy. Lekcje angielskiego online z mówiącym w swoim rodzimym języku (i akcencie!) lektorem dają szanse na przyswojenie wymowy słów oraz zwrotów czy zapoznanie się z mową potoczną odmienną dla innych regionów.
Darmowy kurs angielskiego online – czy to możliwe?
Czy można uczyć się angielskiego online bezpłatnie? Owszem, jest to możliwe. Interesującą opcją są bezpłatne zajęcia, np. we wspomnianej wyżej szkole. Taka gratisowa lekcja jest dostępna dla każdego ucznia, który chce sprawdzić, jak wyglądają tego typu zajęcia. Szkoły online organizują od czasu do czasu darmowe lekcje dla dzieci i młodzieży, które pozwalają im przygotować się do testów czy też egzaminów końcowych. Dodatkowo na ich stronach można znaleźć darmowe pomoce naukowe, takie jak wpisy blogowe, e‑booki, infografiki i inne dokumenty i pliki, które ułatwią naukę języka.
Edukacja szkolna będzie wymagać wsparcia jeszcze przez wiele miesięcy, a może nawet i lat. Pomimo ciągłych zmian, lekcje online, samodzielna nauka i dodatkowe pomoce pozwolą na szybsze przyswajanie wiedzy, która jest nam tak bardzo potrzeba każdego dnia. Warto o tym pamiętać i jednocześnie mieć na uwadze to, że żadne lekcje nie przyniosą efektu, jeśli nie uczymy się regularnie. Powodzenia!
Tekst zewnętrzny, artykuł partnera