Poradnik Przedsiębiorcy

Siły napędowe kariery

Artykuł zewnętrzny

Autorka: Małgorzata Majewska, ekspertka monsterpolska.pl

Sukces zawodowy osiągają osoby, które nie tylko wierzą w siebie, ale także posiadają cechy charakteru pomagające w realizowaniu celów. Utalentowani pracownicy, którzy wątpią w swoje możliwości i stawiają swój interes przed interesem firmy, prawdopodobnie nie zajdą daleko.

Pracownikom o takim usposobieniu brakuje pokory, wiary w swoje możliwości i optymizmu. Pracodawcy najchętniej szkolą i promują osoby, które mają coś, czego nie da się nauczyć – odpowiedni charakter.

Oto kilka sugestii jak pomóc sobie na drodze do zawodowego sukcesu.

Bądź pokorny

Bardzo niewielu z nas udaje się dojść na szczyty kariery bez wsparcia przyjaciół, współpracowników czy zawodowego mentora. Chcąc zrealizować swoje cele, nie możesz lekceważyć osób, z którymi pracujesz – przestrzega Małgorzata Majewska, ekspert portalu monsterpolska.pl.

Musisz również sam służyć pomocą:

  • przekazując współpracownikom zadania, z którymi, według nas, poradzą sobie lepiej,
  • dzieląc się kontaktami, które będą im pomocne w rozwoju zawodowym,
  • zauważając sukcesy współpracowników na równi z własnymi.

Ufaj

Jeżeli jesteś solidnym pracownikiem, wierzysz w misję firmy oraz ufasz jej menedżerom, nie powinieneś obawiać się zwolnienia. Jednak wiara we własną firmę to nie wszystko. Ważne jest to, żebyś był przekonany, że ścieżka zawodowa, którą podążasz jest  perspektywiczna, nawet jeżeli nie awansujesz tak szybko, jak byś chciał.

Pewność siebie i świadomość własnych umiejętności to bardzo ważne cechy dobrego pracownika. Zdecydowanie chętniej podejmujemy ryzyko, jeżeli wierzymy w to, do czego zmierzamy. Pamiętajmy, że sukces nie przychodzi sam.

Bądź optymistą

Wiadomo, że optymizm nie jest gwarantem sukcesu, ale pozytywne myślenie zdecydowanie mu sprzyja. 

Optymistycznie nastawieni pracownicy są odbierani bardziej pozytywnie. Ich wystąpienia są wyżej oceniane, są lubiani przez przełożonych oraz współpracowników, a ich kompetencje oceniane są wysoko – podsumowuje Małgorzata Majewska, ekspert portalu monsterpolska.pl.