Poradnik Przedsiębiorcy

Powered by

wFirma.pl

Poznaj
niezbędne narzędzia
do zarządzania
Twoją firmą!

Dostępne
na wszystkie
platformy

Apple Windows Android BlackBerry

Co to jest mem internetowy? Jakie są jego funkcje?

Spotykamy się z nimi na co dzień, korzystając z sieci. Rozśmieszają nas, czasem złoszczą, ale zawsze wywołują zaciekawienie. Stanowią barwną i nieodłączną część internetowej rzeczywistości. Czy wiesz, o czym mowa? Dowiedz się, co to jest mem.

Co to jest mem?

Co to jest mem? Odpowiedź na to pytanie nie jest jednoznaczna i trudno znaleźć jakąś precyzyjną definicję tego pojęcia (w kontekście internetu), o naukowym określeniu nawet nie mówiąc.

Mem to, najogólniej mówiąc, porcja informacji umieszczana w internecie, mająca przyciągnąć odbiorców oraz wzbudzić ich zainteresowanie. Mem przybiera rozmaite formy - mogą nim być zdjęcia z humorystycznym komentarzem, krótkie filmiki lub przekazy tekstowe. Mem ma wywoływać emocje - zwykle jego celem jest wzbudzenie śmiechu, ale również spotyka się w sieci memy, który są banalne, irytujące czy wręcz niesmaczne. Ważną właściwością memu, wynikającą z pochodzenia tego słowa (mem z języka greckiego to mimesis, czyli naśladownictwo), jest jego wirusowy charakter. Mem zaczyna być memem wtedy, kiedy zostaje powielony - i to nie raz, a wiele razy. Dlatego określa się go jako zaraźliwy wzorzec informacji.

Każdy, kto korzysta z sieci, wcześniej czy później natknie się na memy. Dlatego śmiało możemy powiedzieć, że mem to fenomen kulturowy, związany bezpośrednio z rozwojem nowoczesnych metod powielania informacji, jakim jest globalna sieć internetowych połączeń. Odpowiedź na pytanie co to jest mem, nie jest prosta, ale mam nadzieję, że przybliżyłem definicję tego zjawisko na tyle, na ile to możliwe. Warto zwrócić uwagę na to, że bardziej niż o zrozumienie tego, co to jest mem, chodzi o odczucie czy wrażenie, jakie ze sobą niesie. Każdy, kto korzysta z internetu, od razu wie, że natrafił na mem.

Po co powstają memy?

Możemy oczywiście powiedzieć, że memy powstają po to, żeby zwrócić na coś uwagę, wzbudzić emocje, wywołać uśmiech na twarzy lub wyśmiać jakąś sytuację czy osobę i to oczywiście prawda. Jednak główną cechą memu, wynikającą z wyżej wymienionego pochodzenia tego słowa, jest jego replikowanie. Inaczej mówiąc, mem powstaje po to, żeby być popularny.

Dobrze skonstruowany i przemyślany mem jest błyskawicznie zauważany przez internautów i przekazywany dalej. Dobry mem rozprzestrzenia się w sieci jak wirus, wszystkimi dostępnymi kanałami - na portalach społecznościowych, forach internetowych czy poprzez istniejące komunikatory (wiadomości prywatne, np. e-maile).

Żywotność pojedynczego memu jest z reguły krótka, jednak bywają takie, które długi czas krążą w internecie i spotykamy się nimi ponownie po tygodniach od pierwszego kontaktu. Poza tym kreatywność internautów nie zna granic, nie tylko wciąż wymyślane są nowe memy, ale i wiele istniejących jest modyfikowanych, a następnie ponownie powielanych. Zaczynają one wtedy żyć własnym życiem.

Historia pojęcia mem

Pierwsze użycie określenia mem pojawiło się w roku 1976. Richard Dawkins, brytyjski zoolog i publicysta, porównał w swojej książce Samolubny gen biologiczne geny do memów (od greckiego słowa mimesthai), określając je jako informacje i idee przekazywane między ludźmi, samokopiujące, dostosowujące się do zmian otoczenia lub po prostu znikające, podobnie jak geny. Po dwudziestu latach sformułowanie mem ewoluowało i przeszło do sfery kulturalno-rozrywkowej.

Etymologia terminu mem

Warto w tym miejscu zatrzymać się nad etymologią słowa mem. Niektóre źródła podają pochodzenie tego terminu od słowa mimesis, niektóre powołują się na mimesthai. Otóż rdzeń słowa mimesis to mimos, z którego z kolei pochodzą inne, do których zaliczamy właśnie mimesthai, ale także takie, jak mimetiko, mimetes czy mimem.

Jakie rodzaje memów możemy najczęściej spotkać w internecie?

Memy polityczno-społeczne

Informacje nawiązujące do najczęstszych przywar narodowych Polaków lub wychwalające narodową dumę.

Dzisiaj właściwie każde wydarzenie społeczno–polityczne znajduje swoje odzwierciedlenie w memach. Nawiązują one do aktualnych politycznych wydarzeń, tworzone są często to po to, żeby wyrazić osobiste uczucia piszącego. Ponieważ polityka zawsze wyzwala ogromne emocje i nie zawsze pozytywne komentarze, ten rodzaj memów często charakteryzuje się niezbyt elegancką, a czasem wręcz wulgarną treścią i formą.