0 0
dni
0 0
godz
0 0
min
0 0
sek

Diety krajowe - ryczałty przysługujące z tytułu podróży krajowej - 2018

Wielkość tekstu:

Stawki krajowych diet podróżnych rocznie mogą ulec zmianom. Dowiedz się, jak wysokie są diety krajowe przyznawane w 2018 roku oraz zobacz, jak prawidłowo je obliczyć.

Diety krajowe - stawki

Na 2018 rok Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej nie wprowadziło zmian w wysokości stawki diety podróżnej. Od marca 2013 roku stawki te są takie same. Wynoszą:

Przy pełnej diecie 30 zł
Przy ryczałcie za nocleg (150% diety pełnej) 45 zł
Przy ryczałcie za dojazdy (20% diety pełnej)6 zł

Diety krajowe za wyjazd trwający mniej niż pełną dobę

Aby dokładnie wyliczyć wysokość diety krajowej, należy postępować według konkretnych zasad w zależności od czasu podróży, i tak odbywając podróż służbową, która trwa mniej niż pełną dobę, pracownikowi:

  • poniżej 8h dieta nie przysługuje,

  • od 8 do 12h jego dieta wynosi 50% diety pełnej,

  • 12h i więcej - przysługuje mu pełna dieta.

Diety krajowe za wyjazd trwający więcej niż jedną dobę

Odbywając podróż służbową, która trwała więcej niż jedną dobę, pracownikowi:

  • przysługuje pełna dieta za każdy dzień przebywania na wyjeździe służbowym,

  • przysługuje 50% diety za niepełny dzień, na którym pracownik przebywał nie dłużej niż 8h,

  • przysługuje 100% diety za niepełny dzień przebywania na podróży służbowym, jeżeli trwał dłużej niż 8h.
Ryczałt za nocleg przysługuje tylko, gdy trwał więcej niż 6h i odpoczynek odbywał się między 21:00 a 7:00. Pracodawca może odmówić wypłacenia ryczałtu za nocleg w przypadku, gdy ten był bezpłatny, odbywał się w czasie przejazdu lub kiedy uzna, że pracownik mógł wrócić w ciągu dnia.
 

Przykład 1. Wyliczenie diety krajowej pracownika za odbyty wyjazd służbowy

Pracownik firmy Medicus, pan Karol, przebywał na delegacji na terenie kraju od 08 stycznia 2018 roku do 12 stycznia 2018 roku. Pierwszego dnia wyjechał z Wrocławia do Warszawy autobusem o godzinie 7:00, a powrócił dnia piątego o godzinie 10:00. Pracodawca nie wyznaczył mu miejsca noclegu, a sam pracownik nie przedłożył rachunków za wykupione miejsce w hotelu. W jakiej wysokości należy mu wypłacić dietę krajową za odbyty wyjazd służbowy?

Odpowiedź

Na początku określamy czas przebywania na urlopie służbowym. Pracownik przebywał 4 pełne dni na delegacji, ponieważ w tym przypadku pełne dni liczymy od 7:00 do 7:00 dnia następnego. Następnie określamy, ile godzin bytował w ciągu niepełnego dnia, ponieważ jeśli przebywał mniej niż 8 godzin, jego dieta będzie wynosiła 50% diety pełnej. 5. dnia podróż zakończyła się o godzinie 10:00, co jest równoznaczne z tym, że pracownik przebywał na delegacji mniej niż 8h, zatem jego dieta za piąty dzień będzie pomniejszona o 50%. Pracownikowi należy się również ryczałt za nocleg w wysokości 150% diety pełnej, czyli w jego przypadku będą to cztery noce.

Teraz wystarczy pomnożyć 4,5 x 30zł (ponieważ wg stawki na 2018 rok tyle wynosi pełna dieta), a zatem 4,5 x 30 zł = 135 zł - tyle pracownik otrzyma za samo przebywanie na delegacji. Dodatkowo należy policzyć wysokość ryczałtu za 4 noclegi, czyli 4 x 45 zł (150% diety pełnej) = 180 zł. Podsumowując, pracownikowi należy się 315 zł za całość pobytu na wyjeździe służbowym.

Przykład 2. Wyliczenie diety krajowej pracownika za podróż służbową

Pracownik, pan Paweł, przebywał na delegacji w Kielcach, gdzie poruszał się za pomocą komunikacji miejskiej. Podróż służbowa pana Pawła została zaplanowana na 2.01.2018 do 5.01.2018 zatem trwała 3 dni - od godziny 9:00 dnia pierwszego do godziny 17:30 dnia ostatniego. W tym przypadku pan Paweł podobnie, jak w przykładzie pierwszym, nie przedstawił rachunku za nocleg oraz nie zaszły sytuacje, które dyskwalifikowałyby go z otrzymania ryczałtu za nocleg (nocleg nie był bezpłatny, nie odbywał się w czasie przejazdu oraz był konieczny). W jakiej wysokości należy się panu Pawłowi dieta za podróż służbową?

Odpowiedź

Pan Paweł przebywał na wyjeździe służbowym 3 pełne dni i jeden niepełny, który trwał jednak więcej niż 8h, zatem za trzeci dzień mimo wszystko przysługuje mu pełna dieta. W dodatku pracownik otrzyma ryczałt za 4 dni przejazdów oraz za 3 noclegi.

Mnożymy 4 razy wysokość diety pełnej i otrzymujemy kwotę należną za podróż krajową 4 x 30 zł = 120 zł. Ponadto mnożymy 3 razy wysokość ryczałtu za nocleg 3 x 45 zł = 135 zł oraz liczymy wysokość stawki za dojazdy komunikacją miejską, czyli 4 x 6 zł = 24 zł. Następnie sumujemy, po dodaniu 120 zł z tytułu diety za podróż do 135 zł z tytułu ryczałtu za nocleg oraz 24zł z ryczałtu za dojazdy, pracownik powinien otrzymać 279 zł za pobyt na wyjeździe służbowym.

Podsumowując, wysokości diety krajowej za wyjazd służbowy zależy od ilości dni pełnych, wybranej formy noclegu oraz od tego, czy pracownik korzystał z przejazdów. Należy pamiętać, że pracownikowi nie zawsze należy się ryczałt za nocleg w wysokości 150% diety pełnej. 

Artykuły
Brak wyników.
Więcej artykułów
Wzory
Brak wyników.
Więcej wzorów