Z uwagi na pogłębiającą się krytyczną sytuację polskich przedsiębiorców dotkniętych epidemią koronawirusa, rząd planuje wprowadzić kolejną formę wsparcia m. in. fundusz płynności. Środki zgromadzone w ramach funduszu, mają służyć utrzymaniu płynności finansowej firm, które w sposób całkowity lub znaczny ograniczyły swoje funkcjonowanie z uwagi na sytuację epidemiczną.
Na co można przeznaczyć środki z funduszu płynności
Środki zgromadzone w ramach funduszu płynności będą przekazywane przedsiębiorcom w formie pożyczki lub otwartej linii kredytowej udzielonej bezpośrednio przez Bank Gospodarstwa Krajowego, dalej BGK. Zgodnie z założeniem pieniądze mają zostać przeznaczone na regulowanie zobowiązań z tytułu:
- najmu lokali przeznaczonych na prowadzoną działalność,
- dostawy towarów/ świadczenia usług nabytych przed ogłoszeniem stanu epidemicznego związanego z COVID - 19,
- zobowiązań o charakterze ciągłym, związanych z prowadzoną działalnością gospodarczą, których zawieszenie lub odroczenie nie jest możliwe,
- należności wynikających z tytułu dostawy towarów/ wykonania usług, zamówionych po ogłoszeniu stanu epidemicznego, które były niezbędne do utrzymania działalności lub jej wznowienia po odwołaniu stanu epidemicznego.
Fundusz płynności nie dla każdego
Beneficjentami funduszu płynności mogą zostać tylko Ci przedsiębiorcy, których działalność została dotknięta koronawirusem w sposób szczególny, biorąc przede wszystkim pod uwagę specyfikę i charakter prowadzonej działalności. Ustawodawca wskazał, iż fundusz płynności jest skierowany głównie do przedsiębiorców, którzy:
- nie mogą prowadzić swojej podstawowej działalności lub działalność ta została ograniczona z uwagi na decyzję władz państwowych podjętą w związku z epidemią,
- w ramach działalności mają kontakt z ludnością, a działalność ta nie jest niezbędna w walce w koronawirusem i z uwagi na sytuację epidemiczną wstrzymali, zawiesili lub ograniczyli prowadzenie działalności,
- na skutek spadku popytu, z uwagi na ograniczenia nałożone ze strony władz względem kontrahentów, odnotowali spadek przychodów, w ramach działalności która nie jest niezbędna w walce w koronawirusem, a ma kontakt z ludnością.
W jaki sposób uzyskać środki z funduszu płynności?
Przedsiębiorcy spełniający warunki do skorzystania z rządowego wsparcia powinni złożyć wniosek (o udzielenie pożyczki, lub otwarcie linii kredytowej), bezpośrednio do BGK. Do wniosku, celem poświadczenia obecnej sytuacji finansowej i stanu zobowiązań dołączyć należy:
- umowę lub zamówienie potwierdzające obecne zobowiązanie finansowe,
- oświadczenie kontrahenta danego beneficjenta o istnieniu zobowiązań i terminach wymagalności (w przypadku zobowiązań o charakterze ciągłym), wraz z danymi banku i numerem rachunku płatniczego,
- oświadczenie o prawdziwości przedstawionych dokumentów,
- oświadczenie o poddaniu się egzekucji do wysokości otrzymanego wsparcia.
Wniosek wraz z oświadczeniami będzie można złożyć w formie elektronicznej lub papierowej za pośrednictwem poczty polskiej. Fundusz płynności jest jednym z wielu form pomocy jakie w ostatnim czasie oferuje państwo. Warto już teraz zainteresować się możliwościami wsparcia finansowego udzielanymi przez rząd!