0 0
dni
0 0
godz
0 0
min
0 0
sek

JEREMIE jako sposób na finansowanie start-upu

Wielkość tekstu:

Dla przedsiębiorcy, który dopiero rozpoczyna prowadzenie działalności gospodarczej lub nie ma wystarczającej historii kredytowej, ubieganie się o tradycyjny kredyt na rozwój firmy może zakończyć się fiaskiem. Na szczęście na rynku istnieją oferty wspierane przez rząd i Unię Europejską, które mają na celu wsparcie właśnie startujących działalności. Jedną z nich są kredyty, pożyczki i poręczenia oferowane w ramach wspólnotowej inicjatywy JEREMIE. 

JEREMIE - alternatywą dla start-upów?

Generalnie za start-up uważa się przedsiębiorstwo lub organizację tymczasową, której działalność jest zazwyczaj krótka i dotyczy nowych technologii i poszukiwania własnego modelu biznesowego. Właśnie przez niestabilną pozycję start-upu, która wiąże się z dużym ryzykiem, że dany projekt zakończy się porażką, często uważa się, że organizacje takie nie mogą liczyć na otrzymanie kredytu dla firmy.

Jak zostało wspomniane wcześniej, mogą one mieć problem z uzyskaniem kredytu w ramach standardowej oferty banków. W ocenie zdolności kredytowej start-up może wypaść naprawdę blado. Tu z pomocą przychodzi inicjatywa JEREMIE.

Czym jest inicjatywa JEREMIE?

Przede wszystkim należy zaznaczyć, iż JEREMIE to nie pożyczki, ale poręczenie przez Europejski Fundusz Inwestycyjny. Kredyty i pożyczki w ramach omawianej inicjatywy udzielane są na zakup nowych maszyn i środków transportu, wdrażanie nowych rozwiązań technologicznych czy też tworzenie nowych miejsc pracy.

Kredyty, pożyczki i poręczenia w ramach Inicjatywy JEREMIE są obecnie dostępne w sześciu województwach: dolnośląskim, łódzkim, mazowieckim, pomorskim, wielkopolskim i zachodniopomorskim. Mogą starać się o nie mikro-, małe i średnie przedsiębiorstwa (a więc takie, które zatrudniają mniej niż 250 pracowników) posiadające siedzibę lub prowadzące działalność na terenie jednego z ww. regionów. Są one przeznaczone szczególnie dla podmiotów, które mają szczególnie utrudniony dostęp do standardowej oferty finansowania, a więc właśnie start-upy, czy też firmy nieposiadające wystarczającego zabezpieczenia.

Jaka pomoc w ramach JEREMIE?

W instytucjach finansowych oferujących produkty powiązane z inicjatywą JEREMIE czekają na przedsiębiorców pożyczki i kredyty w wysokości od 250 tys. do 2,5 mln zł - w zależności od województwa i przeznaczenia pożyczki. Oprocentowanie rynkowe takiego finansowania rozpoczyna się od 4,5 proc.

Pożyczka przyznawana jest maksymalnie na okres 5 lat. Wyjątek stanowi tu województwo wielkopolskie, gdzie maksymalny okres kredytowania wynosi nawet 10 lat (przy pożyczkach o charakterze innowacyjnym).

Jeżeli chodzi o poręczenia, ich wartość może wynieść do 60 proc. kwoty kredytu, przy czym maksymalnie do 500 tys. zł w województwie łódzkim, 80 proc. kredytu do 300 tys. zł w województwie mazowieckim oraz do 1 mln zł w województwach dolnośląskim, pomorskim, wielkopolskim i zachodniopomorskim. Przedsiębiorca może uzyskać poręczenie na maksymalnie 5 i pół roku (woj. łódzkie, pomorskie, wielkopolskie i zachodniopomorskie) oraz na 6 lat i kwartał (woj. dolnośląskie i mazowieckie).

Porównanie kredytów i pożyczek ze środków JEREMIE

 

woj. dolnośląskie

woj. łódzkie

woj. mazowieckie

woj. pomorskie

woj. wielkopolskie

woj. zachodniopomorskie

kwota pożyczki/kredytu

do 1 mln 700 tys. zł

do 500 tys. zł

do 250 tys. zł

do 500 tys. zł

do 1 mln zł (do 2,5 mln zł dla pożyczek o charakterze innowacyjnym)

do 500 tys. zł

okres finansowania

do 60 miesięcy

do 60 miesięcy

do 60 miesięcy

do 60 miesięcy

do 60 miesięcy (do 120 miesięcy dla pożyczek o charakterze innowacyjnym)

do 60 miesięcy

oprocentowanie na zasadach rynkowych

od 4,5 proc.

od 4,5 proc.

od 4,5 proc.

od 4,5 proc.

od 5,4 proc.

od 5,8 proc.

oprocentowanie na zasadach de minimis

od 1,5 proc.

od 2 proc.

od 2 proc.

od 0 proc.

n/d

od 1,86 proc.

prowizja od wartości

od 0 proc.

od 0,5 proc.

od 0 proc.

od 0 proc.

od 1 proc. (brak prowizji dla pożyczek o charakterze innowacyjnym)

od 1 proc. (od 0,5 proc. dla klientów Idea Banku z abonamentem księgowym)

karencja w spłacie

do 6 miesięcy

do 6 miesięcy

do 3 miesięcy

do 6 miesięcy

do 6 miesięcy

do 6 miesięcy

Artykuły
Brak wyników.
Więcej artykułów
Wzory
Brak wyników.
Więcej wzorów