0 0
dni
0 0
godz
0 0
min
0 0
sek

Koronawirus co wolno pracodawcy - prawo w czasie epidemii

Nasz ekspert:
Artykuły autora

Wielkość tekstu:

Wyjątkowa sytuacja w kraju to test dla wszystkich, w tym dla przedsiębiorców, przed którymi szereg nowych wyzwań. Jak zachować bezpieczeństwo w zakładzie pracy i zrobić to zgodnie z przepisami? Czy pracodawca może mierzyć temperaturę pracownikom? Odmówić udzielenia urlopu, jeśli posiada informację że ma być on spędzony w rejonie zagrożonym? wysłać na przymusowy urlop po powrocie z takiego miejsca?

Wyjaśnienia Inspekcji Pracy

Do części wątpliwości odniosła się Państwowa Inspekcja Pracy. Zgodnie z podanymi wytycznymi:

  • pracownik może odmówić wyjazdu służbowego w rejony zagrożone koronawirusem;
  • jeżeli pracownik zdecyduje się na wyjazd w regiony gdzie może być narażony na zarażenie, pracodawca powinien zapewnić mu odpowiednie środki ograniczające zagrożenie a także maksymalnie skrócić czas pobytu pracownika w takim miejscu;
  • pracodawca nie może zlecać pracownikowi dodatkowych badań lekarskich, nawet jeśli wie, że pracownik przebywał w regionie w którym był narażony na takie zakażenie.

Zlecenie dodatkowych badań lekarskich przez pracodawcę wymaga podstawy prawnej. Sam fakt, że pracownik przebywał w regionie, w którym występuje duże ryzyko zarażenia nie uprawnia pracodawcy do zlecenia takich badań.

  • pracodawca nie ma też prawa odmówić pracownikowi urlopu (z uwagi na fakt, że ten wybiera się w regiony gdzie istnieje ryzyko zarażenia), nie może też zobowiązać pracownika do skorzystania z urlopu po powrocie z miejsca gdzie istnieje ryzyko zarażenia. 

Należy również pamiętać, że mimo wyjątkowej sytuacji, pracodawca powinien przestrzegać przepisów o ochronie danych osobowych. Działania podejmowane przez pracodawcę, nie mogą naruszać prywatności pracownika, ingerować w nią.
W świetle restrykcyjnych przepisów o ochronie danych osobowych ryzykowne wydaje się monitorowanie temperatury ciała pracowników czy pytanie o miejsce spędzenia urlopu. Brak bowiem podstawy prawnej na której pracodawca mógłby oprzeć takie działanie.

Co może zrobić pracodawca?

W przypadku rodzaju pracy, która to umożliwia przedsiębiorca powinien skorzystać ze skutecznego i w pełni legalnego rozwiązania jakie umożliwia mu prawo - zlecenia pracy zdalnej. W innych przypadkach przedsiębiorca nie ma zbyt wielu narzędzi i w wielu kwestiach musi liczyć na zdrowy rozsądek swoich pracowników

Artykuły
Brak wyników.
Więcej artykułów
Wzory
Brak wyników.
Więcej wzorów