Wkrótce mogą wejść w życie zmiany, które przyniosą ulgę przedsiębiorcom i księgowym. Ministerstwo Finansów pracuje nad nowelizacją Kodeksu karnego skarbowego oraz Ordynacji podatkowej, której założenia właśnie ujawniono. Projekt trafił już do wykazu prac legislacyjnych rządu, a Rada Ministrów ma go przyjąć jeszcze w drugim kwartale 2025 roku.
Niższe grzywny za błędy formalne
Jednym z głównych założeń nowelizacji jest zmniejszenie maksymalnych kar finansowych za przestępstwa skarbowe o charakterze formalnym, czyli między innymi za niezłożenie dokumentu, spóźnienie się z deklaracją czy pominięcie obowiązku informacyjnego.
Obecnie za takie przewinienia sądy mogą nakładać grzywny sięgające aż 720 stawek dziennych, co w 2025 roku może oznaczać maksymalnie ponad 44,7 miliona złotych kary. Po zmianach te limity mają zostać znacznie obniżone do 480, 240, a nawet 120 stawek dziennych, czyli odpowiednio do około 29,8 miliona złotych, 14,9 miliona złotych lub 7,4 miliona złotych.
Ministerstwo Finansów tłumaczy, że zmiany te mają uporządkować system kar i proporcjonalnie traktować przewinienia o mniejszej szkodliwości społecznej.
Koniec obowiązku wskazywania osoby odpowiedzialnej za podatki
Drugą istotną zmianą ma być zniesienie obowiązku zgłaszania osoby odpowiedzialnej za obliczanie i pobieranie podatków w firmie. Obecnie, zgodnie z art. 31 Ordynacji podatkowej, każda firma musi wskazać konkretne osoby i zgłosić ich dane do urzędu skarbowego.
Skutkiem wykreślenia artykułu 31 z Ordynacji podatkowej będzie także usunięcie art. 79 z Kodeksu karnego skarbowego, który przewidywał karę grzywny za niedopełnienie tego obowiązku.
Zmiany jako część większego planu gospodarczego
Nowelizacja przepisów wpisuje się w rządowy plan „Polska. Rok przełomu”, a konkretnie w filar zatytułowany Wsparcie dla biznesu i deregulacja. To kolejny krok w kierunku upraszczania prawa podatkowego i zmniejszania presji administracyjnej na przedsiębiorców.