0 0
dni
0 0
godz
0 0
min
0 0
sek

Odliczenie wydatków na prywatną opiekę zdrowotną jako nowa ulga w PIT

Nasz ekspert:
Artykuły autora

Wielkość tekstu:

Federacja Przedsiębiorców Polskich i Ogólnopolskie Porozumienie Związków Zawodowych wnioskuje o nową ulgę, która ma umożliwić odliczenie wydatków na prywatną opiekę zdrowotną. Ile skorzystaliby przedsiębiorcy, jeśli ulga weszłaby w życie? Sprawdziliśmy!

Czy odliczenie wydatków na prywatną opiekę zdrowotną jest możliwe?

Na wstępie należy zaznaczyć, że kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 23 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Mimo, że wydatki poniesione na prywatną opiekę zdrowotną nie są wymienione w art. 23 ust. 1 ustawy o PIT, czyli katalogu kosztów niepodlegających odliczeniu, to zgodnie z obecnie przyjętym orzecznictwem, odliczenie wydatków na prywatną opiekę zdrowotną przedsiębiorcy nie podlega ujęciu w kosztach uzyskania przychodu.

Istotny jest w tym zakresie warunek, że wydatek poniesiony w ramach działalności gospodarczej nie może nosić znamion wydatku o charakterze osobistym. Natomiast w przypadku prywatnej opieki zdrowotnej występuje charakter osobisty dla przedsiębiorcy.

Czy odliczenie wydatków na prywatną opiekę zdrowotną będzie nową ulgą?

Związki Zawodowe i Federacja Przedsiębiorców postuluje o wprowadzenie nowej ulgi, która umożliwi odliczenie wydatków na prywatną opiekę zdrowotną czyli ujęcie ich w kosztach podatkowych.

Zgodnie z założeniami, odliczenie wydatków na prywatną opiekę zdrowotną byłoby możliwe w wysokości 15% poniesionych kosztów.

Należy wspomnieć, że podobna ulga lecz nieco w innej odsłonie funkcjonowała w Polsce do końca 2000 roku, niemniej została ona uchylona ze względu na wprowadzoną reformę systemu ubezpieczeń zdrowotnych.

Związki Zawodowe i Federacja Przedsiębiorców podkreśliła w swoim postulacie, że wprowadzenie nowej ulgi zagwarantowałoby przeciętnej czteroosobowej rodzine oszczędność w wysokości 530 zł rocznie.

Artykuły
Brak wyników.
Więcej artykułów
Wzory
Brak wyników.
Więcej wzorów