0 0
dni
0 0
godz
0 0
min
0 0
sek

Oznaczenie TP w pliku JPK – jednak bez zmian?

Nasz ekspert:
Artykuły autora

Wielkość tekstu:

Zgodnie z nowymi przepisami odnośnie rozporządzenia w sprawie szczegółowego zakresu danych zawartych w deklaracjach podatkowych i w ewidencji w zakresie podatku od towarów i usług od 1 kwietnia 2021 roku miały obowiązywać zmiany dotyczące pliku JPK, w tym oznaczenia TP (podmioty powiązane). Termin został jednak przesunięty – co to oznacza dla przedsiębiorcy?

Oznaczenie TP w pliku JPK – co się zmieni?

Oznaczenie TP ma być wykazywane przez przedsiębiorców, którzy w jakimś stopniu są ze sobą powiązani oraz dokonują pomiędzy sobą sprzedaży towarów lub usług.

Więcej w temacie oznaczenia TP można przeczytać w artykule: Podmioty powiązane w JPK_V7 z oznaczeniem TP.

Dotychczas każde takie powiązanie miało być wykazywane przez oznaczenie TP. Zmiany, które planuje ustawodawca, wprowadzają próg 15 tysięcy złotych lub ich równowartości wyrażonej w walucie obcej, tak aby oznaczenie TP było wykazywane tylko przez podmioty, których łączna kwota należności ogółem przekracza podaną sumę.

Kiedy nowe oznaczenie TP wejdzie w życie?

Oznaczenie TP, a raczej jego nowy próg, wciąż pozostają na etapie opiniowania. Oznacza to, że zmiany te nie weszły jeszcze w życie. Jak donosi środowisko prawnicze, może to nastąpić w lipcu 2021 roku. Czy tak rzeczywiście będzie? Pozostaje nam czekać na decyzje Ministerstwa Finansów. Na razie pozostajemy na starych zasadach i wykazujemy oznaczenie TP dla wszystkich powiązanych podmiotów bez progu.

Artykuły
Brak wyników.
Więcej artykułów
Wzory
Brak wyników.
Więcej wzorów