Czujesz, że w obecnej pracy nic nie może cię już zaskoczyć? Jesteś znużony i nie sprawia ci ona już żadnej przyjemności, pozostając smutnym obowiązkiem? To odpowiedni czas, aby podjąć decyzję o zmianie, a może nawet stworzyć nowy plan rozwoju kariery.
Często jest tak, że mimo tego, że w obecnej firmie nie widzimy już dla siebie szansy do rozwoju bądź awansu, zostajemy w niej na kolejne lata. Różne są tego motywacje: kredyt, przyzwyczajenie, znajomi z pracy, strach przed nowościami. Dusimy się i narzekamy, licząc, że nagle jak za dotknięciem czarodziejskiej różdżki coś zmieni się na lepsze. Niestety, najczęściej taki moment nie nadchodzi. Warto więc w odpowiednim momencie mieć odwagę i podjąć decyzję o zmianie.
Plan rozwoju kariery - zmiany często na lepsze
Zmiana jest czymś niepewnym. Obawiamy się tego, co nieznane i staramy się tego nie prowokować. Jest to zdrowe i całkiem normalne, do momentu kiedy obawy te nie wpływają negatywnie na jakość naszego życia. Są momenty, również w życiu zawodowym, kiedy pewna koncepcja się wypala, czujemy, że dalej nie da się już iść, a brnięcie w to nie zwiastuje niczego dobrego. Jest to odpowiedni moment na spróbowanie czegoś nowego. Warto pamiętać, że znalezienie nowej, równie dobrej pracy może nie być łatwe, ale zazwyczaj ostatecznie taka zmiana wychodzi na dobre. Nawet jeśli praca wcale nie okaże się lepsza, to nowe miejsce sprawi, że odżyjemy.
Pamiętajmy jednak, nigdy nie warto palić za sobą mostów. W obecnych czasach pracownicy bardzo często zmieniają miejsca pracy, wcale nie jest zatem powiedziane, że za kilka lat nie przyjdzie nam pracować z tymi samymi osobami w innej firmie.
Kiedy warto zmienić pracę?
Jest kilka symptomów, które mogą sugerować, że twoja obecna praca nie jest już dla ciebie inspirująca. Jeśli widzisz w swoim codziennym zachowaniu przynajmniej trzy z wymienionych poniżej, zastanów się nad jej zmianą:
1. Rutyna
Jeśli w twojej codziennej pracy nic nie jest w stanie cię już zaskoczyć, codziennie robisz to samo, a wszystkie obowiązki wypełniasz bezmyślnie, być może jest to czas, żeby zająć się czymś nowym? Rutyna i brak zainteresowania to jedne z najgorszych odczuć.
2. Brak szans na awans
Nie widzisz dla siebie szansy na awans bądź zmianę stanowiska w obecnej firmie? Twoi przełożeni ciekawe projekty wolą przydzielać innym pracownikom? Prawdopodobnie przez kilka kolejnych lat twoja pensja się zatem nie zmieni, a ty nie będziesz robić nic rozwijającego. Zarabiasz mało albo zależy ci, by móc się jeszcze rozwijać? Zmień pracę czym prędzej.
3. Firma nie inwestuje w pracowników
Ostatnie szkolenie, które odbywało się w twoim miejscu pracy, dotyczyło zasad BHP i miało miejsce tuż przed podpisaniem umowy? Firma nie daje ci możliwości rozwoju zawodowego i nabywania nowych umiejętności? Zastanów się, czy właśnie na tym ci zależy w kontekście rozwoju twojej kariery zawodowej.
4. Nie znosisz klimatu i ludzi w firmie
W pracy spędzamy 3/4 dnia. Warto, aby ten czas poświęcić osobom, które lubisz albo przynajmniej nie wpływają destrukcyjnie na twoje samopoczucie. Jeśli nie znosisz swoich współpracowników, a szef notorycznie doprowadza cię do szewskiej pasji - odpuść.
5. Firma nie ma perspektyw
Jeśli widzisz, że w twojej firmie dzieje się coś mało optymistycznego i lada chwila może pójść na dno - interweniuj. O ile kierownictwo zawsze ma szansę spaść w takiej sytuacji na cztery łapy, ty jako szeregowy pracownik powinieneś powoli zacząć odświeżać swoje CV.
6. Żyjesz w ciągłym stresie?
Jeśli twoja praca wiąże się z przewlekłym stresem związanym z obowiązkami, które musisz wykonać bądź relacjami z przełożonymi i współpracownikami, nie męcz się! Pracując w towarzystwie takich emocji, nie odczuwasz żadnej satysfakcji i działasz negatywnie na własne zdrowie.
Podjąłem decyzję - co dalej?
O ile sytuacja nie zmusza cię do tego, by rzucić obecną pracę natychmiast, spróbuj stworzyć odpowiedzialny plan rozwoju kariery. Przynajmniej na kilka miesięcy zrezygnuj z nadprogramowych wydatków. Uaktualnij swoje CV i portfolio, przerabiając je tak, aby się wyróżnić i zainteresować swoich potencjalnych pracodawców. Przypomnij sobie języki, którymi władasz, odśwież umiejętności twarde, których nie używasz w codziennej pracy. Zastanów się, w jakiej firmie chciałbyś pracować i śledź regularnie jej stronę internetową oraz ogłoszenia, które się na niej pojawiają.
Odkurz swoje stare kontakty - być może ktoś wie o ciekawej ofercie w swoim miejscu pracy. Wysyłaj aplikacje na wszystkie oferty, które cię zainteresują - nie unikaj rozmów kwalifikacyjnych, nawet jeśli nie do końca jesteś pewien, czy chcesz pracę akurat w tym miejscu. Kiedy otrzymasz jakąkolwiek ofertę, przeanalizuj ją pod względem finansowym i organizacyjnym. Nie miej wątpliwości - jeśli wszystko będzie w porządku, nie bój się podjąć odpowiedniej decyzji.
Zmiana pracy nie musi być specjalnie trudna, jeśli dobrze się do niej przygotujesz. Zamiast narzekać na swojego obecnego pracodawcę i pozostawać na niezadowalającym stanowisku na lata, spróbuj coś z tym zrobić. Dobry plan rozwoju kariery zawodowej i jego realizacja mogą pozwolić ci dokonać jej bezboleśnie - zmiany zawsze są na lepsze.