0 0
dni
0 0
godz
0 0
min
0 0
sek

Podatek niezapłacony w ustawowo przewidzianym terminie - konsekwencje

Nasz ekspert:
Artykuły autora

Wielkość tekstu:

Rozliczam się na zasadach ogólnych. Chciałem zapytać o konsekwencje spóźnienia się z przelewem do US - chodzi o zaliczkę na podatek dochodowy oraz zapłatę VAT-u. Co mnie czeka, jeżeli w tym miesiącu zaliczkę na podatek przeleję np. z 10-dniowym opóźnieniem?

Przemek, Zielona Góra

 

Podatek niezapłacony w ustawowo przewidzianym terminie to zaległość podatkowa. Zatem podstawową konsekwencją w takim wypadku są odsetki za zwłokę, które ma Pan obowiązek samodzielnie naliczyć i wpłacić wraz z podatkiem do właściwego urzędu skarbowego. Co ważne - organ podatkowy nie powiadomi Pana o wysokości należnych odsetek, ani tym bardziej nie będzie wzywał do ich zapłaty. Warto przy tym zaznaczyć, że jeżeli wynoszą one mniej niż trzykrotność wartości opłaty dodatkowej pobieranej przez Pocztę Polską S.A. za polecenie przesyłki listowej, nie są one pobierane przez urząd. Obecnie kwota ta wynosi 8,70 zł (tj. 3 x 2,90 zł).

W obliczeniu odsetek za zwłokę pomocny będzie kalkulator odsetek podatkowych.

Jeżeli niezapłacenie podatku od towarów i usług oraz zaliczki na podatek dochodowy będzie jednorazowym zdarzeniem, wówczas nie grożą Panu inne konsekwencje karno-skarbowe.

Artykuły
Brak wyników.
Więcej artykułów
Wzory
Brak wyników.
Więcej wzorów