Praca na część etatu to z jednej strony krótszy dobowy czas pracy, a z drugiej niższe wynagrodzenie. Ile zyskasz, a ile stracisz będąc zatrudnionym na część etatu? Pamiętaj, że szef nie może naruszyć zasad równego traktowania przez dyskryminację takiej osoby. Inaczej będzie zobowiązany zapłacić odszkodowanie.
Praca na część etatu
W przyjętym okresie rozliczeniowym, czas pracy zasadniczo nie powinien przekraczać 8 godzin na dobę, a tym samym 40 godzin w 5-dniowym tygodniu (w trybie od poniedziałku do piątku). Jednakże w przypadku ustalania warunków zatrudnienia na część etatu, obowiązuje swoboda i dowolność. Nie ma reguł odnośnie konfiguracji dni pracujących i wolnych. W tej kwestii najważniejsze jest porozumienie między pracodawcą, a pracownikiem.
-rodzicielskiego lub macierzyńskiego - mają oni możliwość zatrudnienia w wymiarze nie wyższym niż połowa pełnego czasu pracy,
-wychowawczego - mogą wnioskować o obniżenie etatu poniżej połowy pełnego.
Część etatu a wymiar urlopu
Przy niepełnym etacie, limit urlopu nie jest niższy, lecz jest ustalany proporcjonalnie do wymiaru czasu pracy. Obliczając zatem ilość dni wolnych, przysługujących pracownikowi na wypoczynek w okresie jego zatrudnienia, za spore ułatwienie uznaje się możliwość rozliczania godzinowego.
Przykład 1.
Pracownik X zatrudniony jest na ⅛ etatu, a wymiar urlopu wynikający z jego łącznego stażu pracy wynosi 20 dni. W takim przypadku, mając na uwadze proporcjonalnie obniżony wymiar pracy, będą mu przysługiwały 3 dni urlopu (1/8 z 20 dni wynosi 2,5). Zgodnie z Kodeksem pracy niepełny dzień urlopu należy zaokrąglić w górę do pełnego dnia.
Przykład 2.
Pan Z pracuje od poniedziałku do piątku po 3 godziny dziennie i wnioskuje o tydzień urlopu - wykorzysta dwa dni z przysługującego mu limitu, gdyż będzie potrzebować 15 godzin urlopu wypoczynkowego (5 dni x 3 godziny/dzień), co odpowiada 2 dniom (ponieważ 15 godzin dzielone na 8 godz. daje wynik 1,875 czyli w zaokrągleniu 2 dni urlopu).
Praca na część etatu a nadgodziny
Zgodnie z Kodeksem Pracy, pracodawca jest zobowiązany wypłacić dodatek za nadgodziny osobie, która przepracuje w danym dniu powyżej 8 godzin, niezależnie od wielkości etatu na jaki została zatrudniona - pół czy cały.
Przykład 3.
Pani A pracuje codziennie po 6 godzin. Czasem zdarza się, że musi zostać w pracy dłużej, co oznacza, że w niektóre dni jest w stanie faktycznie przepracować 7 lub 8 godzin. Co prawda Pani A przysługuje wynagrodzenie za godzinę czy dwie ponad określony wymiar, jednak to czy dostanie za nie dodatki, zależy od postanowień wynikających z treści zawartej umowy między nią a pracodawcą.
Część etatu a minimalne wynagrodzenie
Podobnie jak w przypadku obliczania limitu urlopu wypoczynkowego, dla pracownika zatrudnionego na część etatu wysokość minimalnego wynagrodzenia również należy ustalać proporcjonalnie, w zależności od liczby godzin do przepracowania w danym miesiącu przez zatrudnionego.
Praca na część etatu a przerwa w pracy
Każdemu pracownikowi, którego dobowy wymiar czasu pracy wynosi minimum 6 godzin, przysługuje 15-minutowa przerwa z zachowaniem prawa do wynagrodzenia. W innej sytuacji, czas wolny w trakcie pracy zależy od decyzji szefa.
Nie każdy pracownik chce lub ma możliwość pracy w pełnym wymiarze godzin. Jednak praca na część etatu w żadnym wypadku nie może być powodem dyskryminacji w jakimkolwiek obszarze. Warto znać prawa i obowiązki pracownika i pracodawcy w przypadku zatrudnienia na część etatu. Kodeks pracy szczegółowo wskazuje, w jakich obszarach praca na część etatu ma szczególne prawa czy obowiązki.