Dietetyka to jedna z najbardziej rozwijających się dziedzin nauki w ostatnich czasach. Wiąże się to ze wzrostem świadomości społeczeństwa na temat poprawnego odżywiania i wpływu diety na stan zdrowia. Pojawia się coraz więcej gabinetów dietetycznych, a kierunki studiów związane z żywieniem są często wybierane przez przyszłych studentów. Dietetycy w swojej pracy wykorzystują wiele narzędzi, od urządzeń do pomiarów masy ciała po wszelkiego rodzaju programy i aplikacje ułatwiające tworzenie planów żywieniowych. Jaki program dietetyczny wybrać rozpoczynając pracę? W artykule zostanie przedstawionych kilka popularnych programów do układania diet.
Program dietetyczny – jakie funkcje powinien posiadać?
Jedną z podstawowych cech, jaką powinny posiadać aplikacje przeznaczone do układania diet, jest prostota. Program powinien być łatwy w obsłudze oraz intuicyjny, co pozwoli na szybkie przyzwyczajenie się do pracy oraz poznanie dostępnych funkcji. Kolejnym ważnym czynnikiem, na który należy zwrócić uwagę, jest baza danych produktów oraz potraw. Dużym ułatwieniem pracy będzie z pewnością możliwość modyfikowania wprowadzonych danych oraz dodawanie swoich własnych potraw i produktów. Przydatne są również różnego rodzaju podsumowania oraz analizy składu diet i posiłków.
Aliant
Jest to kalkulator dietetyczny służący do analizowania i układania jadłospisów, przeznaczony dla dietetyków i osób zajmujących się żywieniem. Program zawiera wbudowaną bazę ponad 2300 produktów, w tym około 50 potraw wraz z przepisami. Baza produktów zawiera informacje o indeksie glikemicznym oraz produktach uczulających. Dodatkowo użytkownik ma nieograniczoną możliwość rozszerzenia jej o swoje produkty i potrawy. Oprócz gramatury, posiłki są również opisane w miarach domowych. Program posiada funkcję analizowania diety zarówno pod kątem wybranych składników, jak i ogólnej analizy. Po stworzeniu planu dietetycznego przez dietetyka, kalkulator uwzględnia również aktywność fizyczną pacjenta. Dzięki panelowi wskaźników można łatwo kontrolować takie parametry, jak indeks i ładunek glikemiczny lub wymienniki węglowodanowe. Dużym plusem jest możliwość wydruku diety, a także zamieszczenie danych firmy, takich jak nazwa gabinetu lub logo na wydrukowanym jadłospisie. Program jest systematycznie aktualizowany, a osoby decydujące się na zakup, mogą korzystać z pomocy technicznej. Producent Alianta udostępnia wersję DEMO oprogramowania.
Dieta 5 – program dietetyczny Instytutu Żywności i Żywienia
Twórcą Diety 5 jest Instytut Żywności i Żywienia. Program został opracowany z myślą o wszystkich osobach zajmujących się żywieniem – od specjalistów do osób dbających o zdrową dietę. Dieta 5 wylicza wartość odżywczą oraz skład planu żywieniowego. Opiera się na bazie około 3000 produktów na podstawie obowiązujących norm żywieniowych. Użytkownik ma możliwość wprowadzania nieograniczonej ilości wywiadów żywieniowych swoich pacjentów. Istnienie możliwość kopiowania diet, co usprawnia i przyspiesza pracę, oraz eksport pliku do programu Excel. Dostępna jest też opcja wydruku jadłospisu. Dieta 5 jest udostępniona w dwóch wersjach: podstawowej i rozszerzonej. Wersja rozszerzona zawiera funkcję przeprowadzania obliczeń statystycznych, a także pozwala na obliczenie spożycia wybranych grup produktów i potraw.
DietetykPRO
DietetykPRO jest kalkulatorem dietetycznym, który działa na zasadzie platformy internetowej. Użytkownik wykupując dany pakiet (do wyboru licencja na 6 lub 12 miesięcy), uzyskuje dostęp do programu dietetycznego. DietetykPRO pozwala na tworzenie jadłospisów na wybraną liczbę dni. Dietetyk ma do dyspozycji bazę około 9000 produktów i potraw. Istnieje możliwość tworzenia własnej bazy produktów, a także edycji produktów proponowanych przez platformę. Dodatkowo osoby korzystające z programu mogą udostępniać swoje potrawy innym użytkownikom. DietetykPRO zawiera wiele dodatkowych funkcji, jak kalendarz wizyt, a także ranking dietetyków korzystających z programu. Kartoteki pacjentów mogą zawierać podstawowe informacje dotyczące zdrowia oraz szczegółowe dane na temat spożywanych produktów i aktywności fizycznej. Plusem programu jest możliwość edytowania ułożonych diet oraz zapisywania ich jako szablony. Pacjent może założyć konto online, przez które będzie otrzymywał informacje od dietetyka. Po ułożeniu jadłospisu jest dostępna opcja wydruku. DietetykPRO jest przyjemny wizualnie i prosty w obsłudze, w przypadku problemów z użytkowaniem twórcy udostępniają materiały szkoleniowe ułatwiające pracę. Dostępna jest wersja testowa programu. Plusem jest niska cena licencji w porównaniu do innych najczęściej wybieranych kalkulatorów dietetycznych – cena licencji rocznej to 249 zł.
Kcalmar PRO
Jest to kolejny program dietetyczny pod postacią platformy online. Kcalmar PRO dzięki formie aplikacji webowej pozwala na łatwy kontakt z pacjentami. Można z niego korzystać praktycznie z każdego urządzenia: komputera, tabletu czy telefonu – wystarczy mieć zainstalowaną aplikację. Łatwy kontakt z pacjentem pozwala na osiągniecie lepszych rezultatów, ale także prostsze przesyłanie materiałów, takich jak zalecenia, wskazówki czy jadłospis. Kcalmar PRO opiera się na bazie około 1000 produktów i 800 potraw – bazy te są ciągle aktualizowane. W programie są dostępne wbudowane szablony jadłospisów oraz opcja kalendarza wizyt. Gotowy jadłospis może zostać wydrukowany. Oferowane są trzy wersje programu: pakiet student, master oraz premium. Dostępna jest wersja testowa Kcalmar PRO.
Tiqdiet
Tiqdiet jest również aplikacją dostępną w wersji online, która kładzie duży nacisk na łatwy kontakt z pacjentem poprzez aplikację webową. Podobnie jak Kcalmar, może być zainstalowana na telefonie lub innym urządzeniu. Tiqdiet udostępnia 16 darmowych szablonów diet oraz korzystanie z bazy około 1200 produktów i potraw. Istnieje możliwość dodawania własnych produktów. Dietetyk może kontaktować się z pacjentem poprzez aplikację mobilną oraz udostępniać jadłospisy i materiały. Przed decyzją o kupnie licencji można skorzystać z wersji testowej programu.
Mapi Jadłospis
Mapi to szczególny program dietetyczny wykorzystywany głównie w placówkach żywienia zbiorowego, jak szpitale, sanatoria, przedszkola. Pozwala zaplanować jadłospis dla ogromnej liczby osób, uwzględniając wiele placówek, co może się okazać przydatne w przypadku firm cateringowych, które świadczą usługi w kilku miejscach jednocześnie. Dzięki funkcji magazynowej można systematycznie kontrolować stan magazynu, planować zakupy, wprowadzać dane dotyczące inwentaryzacji oraz generować dokumenty magazynowe. Podczas pracy dostępna jest funkcja edytowania już stworzonych jadłospisów lub przypisania ich innym placówkom/oddziałom, co znacznie przyspiesza czas pracy. Mapi pozwala na tworzenie i wydruk wszelkich potrzebnych zestawień:
-
dla dietetyka lub kuchni: jadłospisy, wartości odżywcze diet, dania do wydania na odpowiednie placówki/oddziały, zestaw produktów potrzebnych do przygotowania dań
-
dla magazyniera: listy produktów do wydania na kuchnię, stan magazynowy asortymentu pozwalający na rzetelne składanie zamówień, dokumenty remanentu
-
dla księgowości: dokumenty przedstawiające koszty wyżywienia, obroty magazynowe oraz zestawienia finansowe.