Poradnik Przedsiębiorcy

Czy wydatki na wyżywienie podczas podróży służbowej można ująć w kosztach?

Charakter mojej działalności gospodarczej często zmusza mnie do odbywania podróży służbowych. Czy w związku z tym faktury za wyżywienie podczas podróży służbowej mogę ująć w kosztach?

Łukasz, Wrocław

 

Przedsiębiorca nie może ująć bezpośrednio w kosztach faktur za wyżywienie podczas podróży służbowej. W tym celu naliczane są diety, które niejako mają zrekompensować koszty posiłków.

Takie stanowisko wynika z art. 23 ust. 1 pkt 52 ustawy o PIT, zgodnie z którym do kosztów można zaliczyć diety na wyżywienie przedsiębiorcy w wysokości nieprzekraczającej diet przysługujących pracownikom w delegacjach.

Aktualnie, zgodnie z rozporządzeniem Ministra Pracy i Polityki Społecznej, dobowa wysokość takiej diety wynosi 30 zł dla delegacji krajowej i jest niezmienna od kilku lat.

Jak wspomniano wcześniej wysokość diet może stanowić koszt firmowy. Wydatek należy ująć w Księdze Przychodów i Rozchodów przy pomocy dowodu wewnętrznego. Zgodnie z § 14 ust. 3 rozporządzenia w sprawie prowadzenia podatkowej księgi przychodów i rozchodów: dowody wewnętrzne dotyczące rozliczenia kosztów podróży służbowych pracowników oraz wartości diet z tytułu podróży służbowych osób prowadzących działalność gospodarczą i osób z nimi współpracujących powinny zawierać co najmniej następujące dane:

  • imię i nazwisko osoby, która odbyła delegację,
  • cel podróży,
  • liczbę godzin i dni przebywania w podróży służbowej (data i godzina wyjazdu oraz powrotu),
  • nazwę miejscowości docelowej,
  • stawkę i wartość przysługujących diet.