0 0
dni
0 0
godz
0 0
min
0 0
sek

Rozliczenie PIT za 2020 – upewnij się, czy dotarło do US!

Nasz ekspert:
Artykuły autora

Wielkość tekstu:

Do 30 kwietnia br. podatnicy mają obowiązek złożyć rozliczenie PIT za 2020 rok. Co świadczy o przesłaniu deklaracji do urzędu skarbowego? W artykule przedstawiamy potwierdzenie prawidłowego przetworzenia zeznania podatkowego i przekazania go fiskusowi!

Rozliczenie PIT a urzędowe poświadczenie odbioru

Podatnicy, którzy złożyli rozliczenie PIT za 2020 rok, w celu potwierdzenia wysyłki do urzędu skarbowego powinni otrzymać UPO, czyli Urzędowe Poświadczenie Odbioru. Dokument ten podatnik dostaje wyłącznie wtedy, gdy deklaracja otrzyma status 200, co świadczy o prawidłowym przetworzeniu zeznania podatkowego i przekazaniu go do właściwego urzędu skarbowego.

Przesłane rozliczenie PIT a nieotrzymanie UPO

Brak Urzędowego Poświadczenia Odbioru co do zasady nie musi oznaczać nieprawidłowości w przetwarzaniu deklaracji podczas wysyłki i dostarczeniu jej do urzędu skarbowego, bowiem podatnik na etapie końcowym mógł pominąć pobranie UPO. W zaistniałej sytuacji warto sprawdzić status przesłanej deklaracji podatkowej.

Oznaczenia statusu wysłanych deklaracji PIT zostały omówione w artykule: UPO, czyli potwierdzenie złożenia PIT w urzędzie.
Może się również okazać, że nieotrzymanie UPO wynika z nieprawidłowo wypełnionego zeznania rocznego i dlatego nie zostało przekazane do organu podatkowego.

Jak sprawdzić, czy rozliczenie PIT zostało złożone w urzędzie?

Podatnicy, którzy złożyli rozliczenie PIT za pośrednictwem programu komputerowego, mogą sprawdzić status wysłanego zeznania rocznego po zalogowaniu. Innym sposobem jest weryfikacja w Twój e-PIT – jeżeli deklaracja podatkowa zostanie przekazana do urzędu skarbowego prawidłowo, w serwisie będzie widnieć status wysyłki oraz nadany numer referencyjny, co jest jednoznaczne z prawidłowym przetworzeniem rozliczenia rocznego. Jeśli jednak zeznanie roczne zostało złożone z zewnętrznego systemu księgowego, to nie zawsze pojawi się w usłudze Twój e-PIT, co nie oznacza, że nie zostało złożone, jeśli podatnik posiada UPO. Posiadanie UPO świadczy więc o tym, że zeznanie roczne zostało złożone.

Artykuły
Brak wyników.
Więcej artykułów
Wzory
Brak wyników.
Więcej wzorów