To już ostatni moment na złożenie zeznania rocznego PIT za 2020 rok. Do kiedy podatnicy zobowiązani są przedłożyć rozliczenie PIT fiskusowi i jakie konsekwencje grożą za nieterminowe przekazanie zeznania podatkowego?
Termin na rozliczenie PIT
Na podstawie art. 45 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych do 30 kwietnia br. podatnicy mają obowiązek złożyć do właściwego urzędu skarbowego zeznanie podatkowe za 2020 rok o wysokości osiągniętego dochodu lub poniesionej straty.
W związku z powyższym obowiązek ten dotyczy osób, które rozliczają się na następujących formularzach:
-
PIT-36;
-
PIT-36L;
-
PIT-37;
-
PIT-38;
-
PIT-39.
Przy czym podatnicy podlegający rozliczeniu PIT-37 lub PIT-38, jeśli nie złożą deklaracji samodzielnie, nie poniosą konsekwencji. Stanie się tak dlatego, że zeznania te sporządzone są przez Krajową Administrację Skarbową i widnieją w rządowej usłudze Twój e-PIT, a 30 kwietnia br. KAS automatycznie zatwierdzi je i przekaże do właściwego organu podatkowego. Nie wyklucza to jednak możliwości samodzielnego sporządzenia deklaracji i wysłania jej poza rządową usługą.
Podmioty nieprowadzące działalności gospodarczej, a rozliczające się na formularzu PIT-36, w usłudze Twój e-PIT mają rozliczenie PIT za 2020 sporządzone przez KAS, niemniej jednak wymaga ono samodzielnego zaakceptowania druku i przekazania go fiskusowi. Podatnicy mogą również dokonać rozliczenia poza usługą Twój e-PIT.
Powyższe reguły nie dotyczą przedsiębiorców, zatem są oni zobligowani samodzielnie sporządzić rozliczenie PIT za 2020 rok i wysłać je do odpowiedniego urzędu skarbowego.
Sankcje za rozliczenie PIT po terminie
Zgodnie z art. 54 Kodeksu karnego skarbowego rozliczenie PIT niezłożone w terminie uznane jest za narażenie podatku na uszczuplenie i podlega karze grzywny do 720 stawek dziennych i/lub pozbawienia wolności.