Sprawdzenie uprawnień budowalnych czy też uprawnień kierowcy może przydać się zarówno pracodawcom lub potencjalnym pracodawcom, jak i zleceniodawcom, którzy będą korzystać z usług ww. osób. Aby sprawdzić uprawnienia budowlane, uprawnienia architekta czy też kierowcy, należy posłużyć się rejestrami publicznymi. W jaki sposób i gdzie sprawdzić uprawnienia budowlane, uprawnienia architekta lub uprawnienia kierowcy? Odpowiedź poniżej.
Sprawdzenie uprawnień budowalnych
Zgodnie z art. 12 ust. 1 ustawy – Prawo budowlane za samodzielną funkcję techniczną w budownictwie uważa się działalność związaną z koniecznością fachowej oceny zjawisk technicznych lub samodzielnego rozwiązania zagadnień architektonicznych i technicznych oraz techniczno-organizacyjnych, a w szczególności działalność obejmującą:
- projektowanie, sprawdzanie projektów architektoniczno-budowlanych i technicznych oraz sprawowanie nadzoru autorskiego;
- kierowanie budową lub innymi robotami budowlanymi;
- kierowanie wytwarzaniem konstrukcyjnych elementów budowlanych oraz nadzór i kontrolę techniczną wytwarzania tych elementów;
- wykonywanie nadzoru inwestorskiego;
- sprawowanie kontroli technicznej utrzymania obiektów budowlanych.
Samodzielne funkcje techniczne w budownictwie, o których mowa wyżej, mogą wykonywać wyłącznie osoby posiadające odpowiednie wykształcenie techniczne i praktykę zawodową, dostosowane do rodzaju, stopnia skomplikowania działalności i innych wymagań związanych z wykonywaną funkcją, stwierdzone decyzją zwaną dalej uprawnieniami budowlanymi, wydaną przez organ samorządu zawodowego.
Dane identyfikujące uprawnienia budowlane, uznane kwalifikacje zawodowe oraz dane dotyczące osoby, która nabyła te uprawnienia lub kwalifikacje, podlegają wpisowi do centralnego rejestru osób posiadających uprawnienia budowlane.
Niezwłocznie po dniu, w którym decyzja o nadaniu uprawnień budowlanych stała się ostateczna, właściwa okręgowa komisja kwalifikacyjna izby samorządu zawodowego przekazuje Głównemu Inspektorowi Nadzoru Budowlanego dane, o których mowa wyżej, za pomocą systemu Centralny Rejestr Osób Posiadających Uprawnienia Budowlane, zwanego dalej „systemem e-CRUB”, przy użyciu elektronicznych formularzy, których wzory zostały określone w przepisach wydanych na podstawie art. 88a ust. 6 ustawy – Prawo budowlane.
Osoby, które uzyskały uprawnienia przed 1 stycznia 1995 roku pełnią samodzielne funkcje techniczne w budownictwie na podstawie dokumentów poświadczających posiadane uprawnienia budowlane oraz – zgodnie z przepisami Ustawy z dnia 15 grudnia 2000 roku o samorządach zawodowych architektów oraz inżynierów budownictwa – na podstawie wpisu na listę członków właściwej izby samorządu zawodowego.
Centralne rejestry prowadzi się w formie kart osobowych i zawodowych. Karta zawodowa uprawnionych zawiera następujące dane:
- identyfikacja decyzji: numer decyzji, data i miejsce wydania decyzji, organ wydający;
- opis decyzji: podstawa prawna, dziedzina, numer uprawnień budowlanych, zakres, specjalność, specjalizacja, status, uwagi;
- rejestracja decyzji: numer kancelaryjny, pozycja rejestru, data wpisania do rejestru, dane osobowe – odnośnik do karty osobowej.
Centralny Rejestr Osób Posiadających Uprawnienia Budowlane, zwany dalej systemem e-CRUB, jest udostępniany osobom zainteresowanym w formie wyszukiwarki publicznej pod adresem: https://e-crub.gunb.gov.pl/
Niestety w systemie e-CRUB wyszukać możemy jedynie osoby, które wyraziły na to zgodę podczas składania wniosku o wpis na listę GUNB. Innym alternatywnym portalem, gdzie można sprawdzić uprawnienia budowlane czy też uprawnienia architektoniczne, jest:
- Krajowy Rejestr PIIB – https://www.piib.org.pl;
- Krajowy Rejestr IARP –https://www.izbaarchitektow.pl.
Dane potrzebne do wyszukania:
- imię i nazwisko;
- numer uprawnień;
- numer członkowski PIIB/IARP.
Sprawdzanie uprawnień kierowcy
Sprawdzanie uprawnień kierowcy może nastąpić za pośrednictwem portalu: https://www.gov.pl/web/gov/sprawdz-uprawnienia-kierowcy
Potrzebne dane:
- imię i nazwisko kierowcy;
- seria i numer blankietu z prawa jazdy, tymczasowego elektronicznego prawa jazdy lub seria i numer druku z pozwolenia na kierowanie tramwajem.
Usługa weryfikacji jest bezpłatna, a informacje wyświetlają się od razu. Z wyszukiwarki może skorzystać każdy, kto ma potrzebne dane do wyszukania kierowcy.
Zgodnie z art. 100ar ustawy – Prawo o ruchu drogowym każdemu zainteresowanemu, który zostanie uwierzytelniony w systemie teleinformatycznym obsługującym ewidencję, po podaniu imienia i nazwiska oraz numeru blankietu wydanego w kraju prawa jazdy lub pozwolenia na kierowanie tramwajem, są udostępniane następujące dane:
- rodzaj oraz zakres uzyskanego uprawnienia;
- data ważności uprawnienia;
- data ważności dokumentu;
- seria i numer blankietu;
- informacja o zatrzymaniu dokumentu, jeżeli dokument pozostaje zatrzymany.
Podsumowanie
Z powyższych informacji wynika, że sprawdzenie uprawnień budowlanych czy też uprawnień kierowcy nie jest ani skomplikowane, ani pracochłonne. Nie wymaga również ponoszenia żadnych dodatkowych kosztów lub też opłat. Wystarczy dysponować odpowiednimi informacjami celem podania ich przy uzupełnianiu formularza. Niezależnie od tego, czy zamierzamy zatrudnić kierowcę, czy też np. kierownika budowy, warto sprawdzić, czy osoba, która legitymuje się określonymi uprawnieniami, faktycznie je posiada. Może to zminimalizować ryzyko na przyszłość pod kątem ewentualnych roszczeń podmiotów trzecich.