0 0
dni
0 0
godz
0 0
min
0 0
sek

Ulga internetowa – czy po kilku latach można ją ponownie odliczyć?

Nasz ekspert:
Artykuły autora

Wielkość tekstu:

Regulacje dotyczące odliczania ulgi internetowej w PIT nie zmieniają się od wielu lat. Mimo to wciąż budzą pytania u podatników. Zgodnie z przepisami ulga internetowa może zostać odliczona wyłącznie w dwóch następujących po sobie latach podatkowych. Czy w takim razie osoby, które odliczyły ją kilka lat temu, nie mają możliwości jej ponownego odliczenia w PIT 2021?

Ulga internetowa – ponowne odliczenie w PIT?

Według przepisów ustawy o PIT ulga internetowa może być odliczona tylko w dwóch następujących po sobie latach, jeśli we wcześniejszych okresach podatkowych jej nie wykorzystano. To znacząco ogranicza podatnikom możliwość jej zastosowania. W związku z powyższym, gdy podatnik w przeszłości nigdy nie odliczył ulgi internetowej i w 2021 roku skorzysta z niej po raz pierwszy, ulga internetowa będzie mogła zostać wykorzystana jedynie w roku bieżącym (2021) oraz kolejnym (2022).

Z tego wynika, że także odliczenie ulgi np. w 2012 roku wyklucza możliwość jej ponownego wykorzystania w PIT 2021. Od tej zasady nie ma wyjątków. W sytuacji gdy zastosowano już ulgę internetową w dwóch następujących po sobie latach, nie jest dozwolone skorzystanie z niej ani w obecnym, ani np. w 2022 roku.

Ulga internetowa – czy można ją rozdzielić?

Ulga internetowa wynosi 760 zł. Możliwe jest odliczenie maksymalnie 760 zł w pierwszym roku i 760 zł w następnym. Nie można jej rozdzielić. Ulga internetowa może być wykorzystana tylko w dwóch następujących po sobie latach. W sytuacji gdy podatnik zastosował ją kilka lat temu jedynie raz, to już nigdy nie może wykorzystać jej ponownie. Nie jest dozwolone np. odliczenie ulgi w 2021 roku, a drugi raz w 2025 roku.

W sytuacji gdy podatnik nie wykorzystał całości ulgi internetowej w jednym roku (np. odliczył tylko 600 zł z przysługujących 760 zł), to nie ma możliwości zastosowania niewykorzystanej ulgi w roku kolejnym.

Artykuły
Brak wyników.
Więcej artykułów
Wzory
Brak wyników.
Więcej wzorów