0 0
dni
0 0
godz
0 0
min
0 0
sek

Zakup akcesoriów fotograficznych a sposób ewidencji w KPiR

Nasz ekspert:
Artykuły autora

Wielkość tekstu:

Założyłam działalność gospodarczą o profilu fotograficznym. Zakupiłam w związku z tym body oraz obiektywy. W jaki sposób powinnam ująć taki wydatek w kosztach?

Marzena, Koszalin

 

Sposób zaksięgowania zakupu body oraz obiektywu będzie zależał od kilku aspektów. Przede wszystkim, jeśli wartość zakupionego sprzętu (body oraz obiektywów) nie przekroczy 3.500 zł, możliwe jest ujęcie tego wydatku jednorazowo w podatkowej księdze przychodów i rozchodów w kolumnie 13, jako pozostały wydatek.

Jeśli natomiast wartość sprzętu przekracza 3.500 zł i planuje go Pani wykorzystywać w firmie przez okres dłuższy niż rok, konieczne będzie ujęcie wydatku jako środka trwałego firmy. Konieczne przy tym będzie uwzględnienie body oraz obiektywów jako jednego środka trwałego - należy bowiem pamiętać, że aby sprzęt mógł zostać uznany za środek trwały, musi być kompletny, zdatny do użytku oraz być własnością lub współwłasnością przedsiębiorcy. Dlatego też samo body bądź same obiektywy nie mogą zostać w tej sytuacji uznane za środki trwałe. Natomiast w komplecie należy ująć je w ewidencji środków trwałych, a w podatkowej księdze przychodów i rozchodów księgując odpisy amortyzacyjne - także do kolumny 13.

 

Artykuły
Brak wyników.
Więcej artykułów
Wzory
Brak wyników.
Więcej wzorów