0 0
dni
0 0
godz
0 0
min
0 0
sek

Działalność w mieszkaniu a podatek od nieruchomości

Nasz ekspert:
Artykuły autora

Wielkość tekstu:

Prowadzę jednoosobową działalność gospodarczą, w ramach której zajmuje się stronami internetowymi. Stanowisko mojej pracy znajduje się w mieszkaniu należącym do mnie, jednak żadnej z części nie dodałem do ewidencji środków trwałych, ponieważ pomieszczenie w dalszym ciągu służy celom mieszkalnym. Nie wliczam do kosztów firmowych żadnych wydatków związanych z eksploatacją mieszkania lub opłatami za media. Czy w takim przypadku nie grozi mi podwyższenie stawki podatku od nieruchomości?

Aleksander, Sobótka

 

Co do zasady przedsiębiorcy zobowiązani są opłacać wyższą stawkę podatku od nieruchomości za każdy metr kwadratowy powierzchni przeznaczonej na cele firmowe.

Zatem, jeżeli nie wprowadził Pan części pomieszczenia do ewidencji środków trwałych oraz nie rozlicza Pan żadnych kosztów związanych z eksploatacją mieszkania, wówczas nie powinien Pan płacić wyższej stawki podatku od nieruchomości.

Pomieszczenie, w którym Pan wykonuje działalność w dalszym ciągu jest pomieszczeniem przeznaczonym na cele mieszkalne. Jest jedynie udostępniane do wykonywania czynności związanych z przedmiotem prowadzonej firmy. Kolejnym argumentem jest niezaliczanie do kosztów przedsiębiorstwa opłat na mieszkanie.

W sytuacji, gdyby nastąpiła zmiana sposobu użytkowania lokalu, wówczas należałoby się liczyć z wyższym podatkiem od nieruchomości.

Artykuły
Brak wyników.
Więcej artykułów
Wzory
Brak wyników.
Więcej wzorów