0 0
dni
0 0
godz
0 0
min
0 0
sek

Zawieszenie składek ZUS z powodu koronawirusa

Nasz ekspert:
Artykuły autora

Wielkość tekstu:

Rzecznik małych i średnich przedsiębiorstw w piątek wystosował do premiera list z prośbą o zawieszenie składek ZUS z powodu koronawirusa. Jak dokładnie miałoby wyglądać takie rozwiązanie? Przedstawiamy propozycję Adama Abramowicza.

Recesja firm przez koronawirusa

W swoim apelu rzecznik MŚP przedstawił obecną sytuację przedsiębiorstw, które obecnie praktycznie całkowicie musiały zaprzestać wykonywania działalności. Są to głównie branże:

  • hotelarska,
  • transportowa,
  • organizacji imprez,
  • turystyczna.

Wszystkie one notują duże spadki obrotów, a ich problemy będą się tylko pogłębiać. Aby przeciwdziałać bankructwom przedsiębiorców, konieczne jest udzielenie im wsparcia w tych trudnych chwilach. Kilkumiesięczne zawieszenie składek ZUS z powodu koronawirusa pozwoliłoby zaoszczędzić osobom, których obroty są praktycznie zerowe.

Ulgi na ZUS oferowane obecnie przez rząd

Abramowicz zaznaczył też, że rząd może liczyć na pomoc ze strony przedsiębiorców i ich dostosowywanie się do wytycznych, które służą ochronie naszych rodaków. Jednakże rozwiązanie proponowane przez minister rozwoju, dotyczące odroczenia, rozłożenia na raty czy umorzenia składek ZUS, jest zbyt czasochłonne. Ustalenie z ZUS indywidualnej sytuacji to wg rzecznika zbędna biurokracja, a działać trzeba szybko.

„Uważam jednak, że w przypadku tak ogromnej skali spadku obrotów MŚP, związanych z walką i skutkami pandemii, przyjęte w pakiecie rozwiązanie tego problemu nie będzie optymalne. Pisanie wniosków do ZUS z obowiązkiem uzasadniania, indywidualne rozpatrywanie oraz inne biurokratyczne obciążenia nie będą służyły uspokojeniu przedsiębiorców i nie pozwolą im na skupieniu się na minimalizacji skutków kryzysu w swoich firmach”.

Prośba, jaką kieruje Abramowicz w swoim liście, to zezwolenie na dobrowolność opłacania składek na ubezpieczenia społeczne przez pół roku. Ubezpieczenie zdrowotne będzie w dalszym ciągu obowiązkowe dla wszystkich. Prośba o zawieszenie składek ZUS z powodu koronawirusa miałaby nastąpić poprzez złożenie odpowiedniego wniosku za pomocą poczty tradycyjnej lub e-mail.

Pomysł ten jest podyktowany dobrem przedsiębiorców, jednak jak wiadomo – bez weryfikacji, w jakiej faktycznie sytuacji jest firma, znajdą się i takie osoby, które wykorzystają zawieszenie składek ZUS z powodu koronawirusa i mimo braku problemów z płynnością finansową nie będą uiszczać opłat do ZUS.

Artykuły
Brak wyników.
Więcej artykułów
Wzory
Brak wyników.
Więcej wzorów