0 0
dni
0 0
godz
0 0
min
0 0
sek

ZUS czy OFE – zdecyduj, gdzie będzie trafiać twoja składka emerytalna!

Nasz ekspert:
Artykuły autora

Wielkość tekstu:

Od 1 kwietnia każdy ubezpieczony może wybrać sposób oszczędzania na emeryturę. Zakład Ubezpieczeń Społecznych uruchomił tzw. okno transferowe. Oznacza to, że można zdecydować, gdzie ma trafiać część naszej składki emerytalnej, tj. na subkonto ZUS czy OFE – otwartego funduszu emerytalnego.

Gdzie trafia nasza składka emerytalna?

Składka emerytalna osoby ubezpieczonej w ZUS-ie odprowadzana jest co miesiąc w wysokości 19,52% podstawy wymiaru. Z tego 12,22% trafia na indywidualne konto w ZUS-ie – tzw. I filar, a 7,3% (4,38% + 2,92%) na subkonto ZUS, czyli II filar. 

ZUS czy OFE - dokonaj wyboru

Wybór dotyczy środków gromadzonych w ramach II filaru. Ubezpieczony może zdecydować, gdzie będą przekazywane – czy:

  • w całości na subkonto w ZUS-ie (7,3% podstawy wymiaru składki),
  • częściowo do OFE (2,92% podstawy wymiaru) oraz na subkonto ZUS (4,38% podstawy wymiaru).

Co istotne, zgłoszenie będzie dotyczyć przyszłych składek – tych, które dopiero będą przekazywane. 

Przekazanie decyzji do ZUS-u

Aby poinformować ZUS o swojej decyzji, należy przekazać do zakładu wypełniony formularz pt. „Oświadczenie o przekazywaniu składki do otwartego funduszu emerytalnego albo zewidencjonowaniu składki na subkoncie prowadzonym przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych” ZUS-US-OFE-03. Wzór udostępniony jest:

Uzupełnione oświadczenie dostarczyć należy:

  • elektronicznie – przez Platformę Usług Elektronicznych (PUE) ZUS,
  • osobiście – w każdej placówce ZUS na sali obsługi klientów,
  • pocztą – na adres dowolnego oddziału ZUS.

Kto może złożyć oświadczenie?

Oświadczenie mogą złożyć ubezpieczeni urodzeni po 1968 roku, będący członkami OFE, z wyjątkiem osób, które:

  • nie chcą zmieniać decyzji, którą podjęły w poprzednim oknie transferowym;
  • osiągną powszechny wiek emerytalny za 10 lat lub wcześniej – dla nich uruchomiono tzw. suwak bezpieczeństwa, co oznacza, że ZUS nie przekazuje ich składek do OFE, a fundusz stopniowo przekazuje środki na subkonto ZUS.

Jeżeli ubezpieczony do tej pory nie był członkiem żadnego OFE, a chce, aby część jego składki była przekazywana na rachunek wybranego OFE, to w ciągu 4 miesięcy od złożenia oświadczenia powinien zawrzeć umowę pierwszorazową z otwartym funduszem emerytalnym, który wybierze.

W sytuacji, gdy nie wiemy, czy jesteśmy zgłoszeni do OFE, możemy to sprawdzić na platformie PUE ZUS. Po zalogowaniu do platformy należy przejść do zakładki „Ubezpieczony”, gdzie po lewej stronie znajduje podstrona ze szczegółami dotyczącymi funduszu emerytalnego.

Podsumowanie

Okno transferowe otwarte będzie przez 4 miesiące – do 31 lipca 2024 roku. Do tego czasu mamy możliwość zdecydowania, gdzie gromadzona będzie część pieniędzy z naszych składek emerytalnych, w ZUS czy OFE.

 

Artykuły
Brak wyników.
Więcej artykułów
Wzory
Brak wyników.
Więcej wzorów