0 0
dni
0 0
godz
0 0
min
0 0
sek

Likwidacja składek ZUS! Rewolucyjne zapowiedzi konfederatów

Nasz ekspert:
Artykuły autora

Wielkość tekstu:

Składki ZUS opłacane przez przedsiębiorców przez wielu uważane są za zbyt duże obciążenie, szczególnie dla mikro- i małych przedsiębiorstw. Nie dziwi więc kolejna inicjatywa likwidacji składek ZUS. Tym razem propozycję tę przedstawili przedstawiciele Konfederacji na poniedziałkowej konferencji prasowej.

Likwidacja składek ZUS

Konfederacja postuluje zniesienie obowiązkowych składek ZUS dla przedsiębiorców, w zamian proponuje dobrowolność ich opłacania. Prezes Kongresu Polskiego Biznesu Sławomir Mentzen tak argumentuje przedstawioną propozycję zmian:

„(…) spółki Skarbu Państwa oraz wielkie, międzynarodowe korporacje będą się rozwijały bardzo szybko, a mały biznes, mali i średni przedsiębiorcy, będą po kolei wbijani w ziemię”.
„(…) jedyną sensowną odpowiedzią na to, co się dzieje, jest wspieranie polskich drobnych przedsiębiorców, a przynajmniej nieprzeszkadzanie im, tak żeby mieli jakiekolwiek szanse w rywalizacji z wielkimi, międzynarodowymi firmami oraz ze spółkami Skarbu Państwa”

Niewypłacanie Ukraińcom minimalnej emerytury

Kolejną kwestią, jaką podjęli przedstawiciele Konfederacji, jest zerwanie umowy między Polska a Ukrainą z 2014 roku o zabezpieczeniu społecznym. Tym razem wypowiedział się skarbnik Konfederacji, radca prawny Michał Wawer:

„ZUS ma obowiązek wypłacać obywatelom Ukrainy zamieszkałym w Polsce emeryturę minimalną, pokrywaną z pieniędzy polskich przedsiębiorców i polskich pracowników, którzy w Polsce swoje ciężko zarobione pieniądze oddają w postaci składek ZUS do państwa”.

Przywrócenie ulgi abolicyjnej

W nawiązaniu do zerwania umowy polsko-ukraińskiej Wawer przypomniał również sytuację Polaków wyjeżdżających do pracy za granicę:

„Polacy, którzy przynajmniej częściowo zostali już wypchnięci za granicę, są pozbawieni ulgi abolicyjnej i zmuszani do tego żeby w momencie, kiedy do Polski wracają np. z pracy sezonowej, płacić tutaj na miejscu dodatkowy podatek dla Polaków pracujących za granicą. (…) jako Konfederacja postulujemy przywrócenie ulgi abolicyjnej”.

Przedstawiciele Konfederacji przekonywali, że polityka obecnego rządu poprzez swoje działaniach doprowadza do tego, że „Polacy są wypychani za granicę, zachęcani do tego, żeby ci, którzy już pracują okresowo (za granicą), wyjechali na stałe”. Równocześnie, zdaniem konfederatów, PiS zachęca obcokrajowców, głównie Ukraińców oraz Azjatów, do osiedlania się w Polsce: „(…) system zachęt do tego, żeby do Polski przyjechali i objęli miejsca pracy, objęli miejsca w życiu społecznym i gospodarczym opróżnione przez Polaków wypchniętych za granicę. Taki system proponuje nam Prawo i Sprawiedliwość, taki system realizuje ręka w rękę z Platformą Obywatelską. Na to naszej zgody nie ma”.

Propozycja zniesienia obowiązkowych składek ZUS pojawia się sukcesywnie co jakiś czas. Nigdy jednak żaden rząd nawet nie przyglądał się takim propozycjom. Wszelkie próby podejmowania tego tematu były odrzucane już na etapie pierwszych wstępnych weryfikacji. Większość zgodnie uważa, że ZUS nie udźwignąłby takiego obciążenia, ponieważ wpływy ze składek ZUS przedsiębiorców stanowią sporą część wszystkich wpływów do tego urzędu.

 

Artykuły
Brak wyników.
Więcej artykułów
Wzory
Brak wyników.
Więcej wzorów