Do sejmu wpłynął poselski projekt dotyczący nowelizacji ustawy o VAT, który zakłada obniżenie stawki VAT na podstawowe towary żywnościowe do poziomu 0% w okresie od 1 stycznia do 30 czerwca 2024 roku. W efekcie tej nowelizacji podtrzymany zostałby zerowy VAT na żywność podstawową. Główną argumentacją nowelizacji jest obopólna korzyść zarówno dla konsumentów, jak i przedsiębiorców.
Zerowy VAT na żywność przedłużony – jaki cel ma przedłużenie?
Celem przedłużenia obniżenia stawki VAT na podstawową żywność jest złagodzenie skutków inflacji. Utrzymanie obniżonej do 0% stawki VAT na żywność pozwoli na zachowanie cen żywności na obecnym poziomie.
Zerowy VAT na żywność – od kiedy obowiązuje?
Zerowy VAT na żywność wprowadzony został 1 lutego 2022 roku, wcześniej stawka VAT na podstawową żywność wynosiła 5%. Zgodnie z nowelizacją obniżona stawka obowiązuje do końca 2023 roku. Wprowadzenie w 2022 roku zerowej stawki VAT na żywność miało na celu obniżenie inflacji, w efekcie czego zmniejszeniu miały ulec koszty utrzymania ponoszone przez gospodarstwa domowe, spowodowane stale rosnącą inflacją.
Zerowy VAT na żywność – jakie produkty obejmuje?
Na liście produktów z zerową stawką podatku VAT znajdują się:
- mięso, ryby i przetwory,
- mleko i produkty mleczarskie,
- jaja,
- miód naturalny,
- warzywa, owoce i przetwory,
- orzechy,
- tłuszcze roślinne i zwierzęce,
- zboża i przetwory ze zbóż, m.in. pieczywo i pieczywo cukiernicze,
- preparaty i mleko do żywienia niemowląt i dzieci,
- woda pitna i wybrane napoje,
- dietetyczne środki spożywcze specjalnego przeznaczenia medycznego.
Przedłużenie zerowej stawki VAT na produkty żywnościowe poza złagodzeniem skutków inflacji może również pozytywnie wpłynąć na małe i średnie przedsiębiorstwa poprzez wzmocnienie konsumpcji, a co za tym idzie – przychodów ze sprzedaży.