0 0
dni
0 0
godz
0 0
min
0 0
sek

Żłobkowe od 1 kwietnia 2022!

Nasz ekspert:
Artykuły autora

Wielkość tekstu:

Żłobkowe to nowe świadczenie przewidziane na dzieci, które uczęszczają do żłobka. Będzie przyznawane od 2022 roku. Nie każdy jednak je otrzyma. W artykule szczegóły!

Żłobkowe na wniosek

Jak wskazuje Zakład Ubezpieczeń Społecznych, od 1 kwietnia przyszłego roku będzie można składać wnioski do ZUS-u o dofinansowanie – do 400 zł miesięcznie – na dziecko, które co miesiąc przebywa w żłobku, klubie dziecięcym lub u dziennego opiekuna. Świadczenie nie będzie przyznawane automatycznie, tylko konieczne będzie wnioskowanie o nie w ZUS-ie.

Kto nie otrzyma świadczenia?

Choć żłobkowe nie będzie objęte kryterium dochodu, to nie każde dziecko otrzyma dofinansowanie. Będzie ono przysługiwało na dziecko, na które rodzic nie otrzymuje rodzinnego kapitału opiekuńczego. Będą więc mogli z niego skorzystać na przykład rodzice na pierwsze – jedyne dziecko, a także na drugie lub kolejne dziecko w rodzinie za okresy uczęszczania do żłobka, klubu dziecięcego lub do dziennego opiekuna do ukończenia przez pociechę 12. miesiąca życia.

Do tego dofinansowania nie będzie można wliczać opłat za wyżywienie – te wydatki rodzic będzie pokrywał z własnej kieszeni.

O żłobkowe będzie można wystąpić najwcześniej 1 kwietnia 2022 roku. ZUS będzie mógł jednak przyznać dofinansowanie z wyrównaniem od stycznia 2022 roku lub kolejnego miesiąca, jeśli w tym czasie dziecko uczęszczało do żłobka.

Artykuły
Brak wyników.
Więcej artykułów
Wzory
Brak wyników.
Więcej wzorów