0 0
dni
0 0
godz
0 0
min
0 0
sek

Polski Ład, czyli osoby na umowach zleceniach stracą

Nasz ekspert:
Artykuły autora

Wielkość tekstu:

Nowe regulacje wprowadzane przez Polski Ład najmocniej dotkną zleceniobiorców – szczególnie bolesny będzie brak możliwości odliczenia składki zdrowotnej od podatku. Ulga dla klasy średniej, która miała niwelować skutki braku odliczenia zdrowotnej, nie ma zastosowania przy umowach cywilnoprawnych. Sprawi to, że osoby na umowach zleceniach stracą i już w styczniu otrzymają niższe wypłaty.

Korzyści z podwyższenia kwoty wolnej

Korzyści, takie jak zwiększenie kwoty wolnej od podatku do 30 000 zł i podwyższenie drugiego progu podatkowego do 120 000 zł, dla większości zleceniobiorców będą odczuwalne dopiero po złożeniu zeznania rocznego za 2022 rok, czyli w 2023 roku.

Podniesienie kwoty wolnej od podatku do 30 000 zł i korzystanie z niej już w trakcie roku zostało znacznie ograniczone i będzie możliwe dopiero po złożeniu wniosku, w którym zleceniobiorca oświadcza, że:

  • roczne dochody nie przekroczą kwoty 30 000 zł;
  • w tym samym roku nie osiąga dochodów z innych źródeł, od których pobierane są zaliczki na podatek z uwzględnieniem kwoty wolnej.

Oznacza to, że przed złożeniem takiego oświadczenia podatnik powinien przewidzieć swoje dochody i to, czy będzie miał inne zatrudnienie, np. na podstawie umowy o pracę. Czyli bezpieczniejsze dla zleceniobiorców będzie ujmowanie kwoty wolnej dopiero w zeznaniu rocznym.

Osoby na umowach zleceniach stracą

Ulga dla klasy średniej, która miała łagodzić skutki zmian w rozliczaniu składki zdrowotnej, nie będzie też miała zastosowania do osób zatrudnionych na umowach cywilnoprawnych – zleceniach i o dzieło.

Natomiast jedną z najważniejszych zmian jest brak opcji odliczenia składki zdrowotnej od podatku. Dotychczas było to możliwe i podczas ustalania zaliczki na podatek można było ją zmniejszyć o 7,75% podstawy składki zdrowotnej. Wpłynie to znacznie na mechanizm wyliczeń podatku.

Brak możliwości odliczenia zdrowotnej, brak ulgi dla klasy średniej i niekorzystanie z kwoty wolnej w trakcie roku sprawią, że wypłaty zleceniobiorców, za których opłacana jest składka zdrowotna, w 2022 będą znacznie niższe.

Przeczytaj więcej na temat wyliczania wynagrodzenia zleceniobiorców na nowych zasadach w artykule: Polski Ład – wyliczanie wynagrodzeń zleceniobiorców po zmianach w 2022 r.

Okazuje się więc, że skutki wprowadzonego Polskiego Ładu najbardziej odczują zleceniobiorcy. Mimo że skorzystają wprawdzie na podwyższeniu do 30 tys. zł kwoty wolnej od podatku, to większość z nich zrobi to dopiero w chwili rozliczenia rocznego PIT za przyszły rok. Natomiast osoby na umowach zleceniach stracą, ponieważ nie będą mogły odliczyć składki zdrowotnej od podatku i korzystać z ulgi dla klasy średniej.

Artykuły
Brak wyników.
Więcej artykułów
Wzory
Brak wyników.
Więcej wzorów