Ostatnie artykuły autora:
Prawo głosu w spółce akcyjnej i prostej spółce akcyjnej
Prosta spółka akcyjna oraz spółka akcyjna to, obok spółki z ograniczoną odpowiedzialnością, kapitałowe spółki prawa handlowego w rozumieniu przepisów KSH. W artykule przeanalizujemy prawo głosu w spółce akcyjnej oraz prostej spółce akcyjnej!
16 grudnia 2022
Jakie załączyć uchwały do sprawozdania finansowego?
Samo przygotowanie i zatwierdzenie sprawozdania finansowego nie kończy roku sprawozdawczego spółki. Do sporządzonego sprawozdania podmiotu należy dostarczyć bowiem odpowiednie uchwały. Jakie zatem załączyć uchwały do sprawozdania finansowego? Odpowiadamy!
15 grudnia 2022
Dane w KRS a aktualizacja w S24 i Portalu Rejestrów Sądowych
Od 1 lipca 2021 roku zmienił się sposób zmiany danych dotyczących spółki. zarejestrowanej w Krajowym Rejestrze Sądowym. Obecnie dane w KRS zmienia się przy użyciu PRS oraz S24. Jak zatem dokonać zmian za pośrednictwem tych portali? Odpowiadamy!
14 grudnia 2022
Książka kontroli – elementy oraz wzór z omówieniem
Książka kontroli jest jednym z dokumentów, które przedsiębiorca musi prowadzić w związku z kontrolami organów państwowych prowadzonej przez niego działalności gospodarczej. Czy jednak każdy przedsiębiorca musi ją prowadzić? Odpowiadamy w artykule!
13 grudnia 2022
Oświadczenie o odrzuceniu spadku a skutki prawne
Odrzucenie spadku to instytucja, która powoduje, że osoba, która jest spadkobiercą i dowiedziała się o swoim tytule do spadku, może się go zrzec. Jakie skutki prawne niesie oświadczenie o odrzuceniu spadku? Czy można uniknąć skutków prawnych? Odpowiadamy!
12 grudnia 2022
Czy możliwa jest darowizna na rzecz żony ze wspólnego majątku?
Z przepisów Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego wynika, że z chwilą zawarcia związku małżeńskiego powstaje ustrój wspólności majątkowej (wspólność ustawowa). Pojawia się wątpliwość, czy możliwa jest darowizna na rzecz żony ze wspólnego majątku? Sprawdź!
9 grudnia 2022
Zasiedzenie nieruchomości – jak liczyć okres zasiedzenia?
Zasiedzenie jest instytucją prawa cywilnego umożliwiającą nabycie m.in. własności nieruchomości bez posiadania wcześniej tytułu prawnego. W przypadku, kiedy ma miejsce zasiedzenie nieruchomości należy wyliczyć okres zasiedzenia. Jak zatem go wyliczyć?
8 grudnia 2022
Jak rozliczać wynagrodzenie otrzymane na podstawie umowy o zarządzanie?
Do jakich źródeł przychodu zalicza się wynagrodzenie otrzymane na podstawie umowy o zarządzanie? Czy jest to przychód z działalności wykonywanej osobiście? Co mówią na ten temat przepisy? Odpowiedzi na te pytania znajdziesz w artykule!
30 listopada 2022
Jak obliczać wynagrodzenie za czas pozostawania bez pracy z winy pracodawcy?
Udowodnienie nieuzasadnionego lub niezgodnego z prawem rozwiązania umowy o pracę zwykle kończy się przywróceniem do pracy. Jak wyliczyć wynagrodzenie za czas pozostawania bez pracy? Czy zostało to określone w przepisach? Przeczytaj i dowiedz się!
29 listopada 2022
Zwolnienie dyscyplinarne w razie wykonywania innej pracy podczas choroby
Zwolnienie dyscyplinarne to potoczna nazwa rozwiązania umowy o pracę przez pracodawcę z winy pracownika, bez zachowania okresu wypowiedzenia. Czy wykonywanie innej pracy podczas choroby może być przyczyną zwolnienia dyscyplinarnego? Przeczytaj i sprawdź!
25 listopada 2022
- ZUS (spółki akcyjne, spółki z o.o., spółdzielnie, stowarzyszenia, fundacje)
- Podatek dochodowy
- PIT 4
- PIT 8A
- ZUS (jednoosobowa działalność gospodarcza, spółki: cywilne, jawne, partnerskie, kamandytowe, komandytowo-akcyjne)
- VAT 7
- VAT UE (elektroniczna)
- PIT 11
Wzory dokumentów
- Regulamin sklepu internetowego - wzór z omówieniem
- Dokument WZ - wydanie na zewnątrz - wzór z omówieniem
- Faktura VAT marża - wzór z dokładnym omówieniem
- Oświadczenie o przekazaniu prywatnych przedmiotów na cele działalności - wzór z omówieniem
- Protokół przekazania środka trwałego na potrzeby własne - wzór z omówieniem