0 0
dni
0 0
godz
0 0
min
0 0
sek

Księgowanie faktury zaliczkowej za leasing samochodu

Nasz ekspert:
Artykuły autora

Wielkość tekstu:

Zamierzam nabyć auto osobowe z salonu finansując to leasingiem operacyjnym. Pojazd będzie do odbioru dopiero za dwa miesiące, ale już wczoraj musiałem dokonać wpłaty na rzecz salonu samochodowego, za którą otrzymałem fakturę zaliczkową. Czy mogę wykonać księgowanie faktury zaliczkowej?

Artur, Łódź

 

Z faktur zaliczkowych wystawionych na firmę można odliczyć jedynie VAT, o ile nabywca jest czynnym podatnikiem VAT. Dodatkowo należy zwrócić uwagę, że jeśli auto osobowe będzie użytkowane w sposób mieszany (w działalności gospodarczej z możliwością użytku prywatnego), to zgodnie z zapisami ustawy o VAT, można odliczyć jedynie 50% VAT z faktury zaliczkowej.

Faktura zaliczkowa nie może być natomiast podstawą do ujęcia wydatku w kosztach. Zgodnie z przepisami sprzedawca, który otrzymuje zaliczkę na poczet danej transakcji, może być zobowiązany do odprowadzenia z tego tytułu podatku VAT. Zaliczka nie powoduje natomiast po jego stronie konieczności ujęcia jej w przychodach. Tym samym nabywca nie ma prawa do zaksięgowania wydatku na podstawie faktury zaliczkowej w kosztach uzyskania przychodu.

Artykuły
Brak wyników.
Więcej artykułów
Wzory
Brak wyników.
Więcej wzorów