Ostatnie artykuły autora:
Ewidencja sprzedaży u podatników zwolnionych z VAT
Ewidencja sprzedaży to narzędzie dla przedsiębiorców zwolnionych z VAT, które ułatwia kontrolę nad limitami. Dzięki niej można uniknąć przekroczenia progu 200 000 zł i zapewnić sobie spokój na gruncie rozliczeń podatkowych. Sprawdź, jak ją prowadzić!
28 października 2024
Odliczenie VAT z faktur VAT-OSS - czy jest do niego prawo?
Odliczenie VAT z faktur VAT-OSS dotyczy przedsiębiorców korzystających z tej procedury. Przeczytaj artykuł i dowiedz się, jakie warunki trzeba spełnić, aby skorzystać z odliczenia i uniknąć problemów związanych z przepisami dotyczącymi VAT!
28 października 2024
Wycofanie nieruchomości ze spółki z o.o. - formalności
Wycofanie nieruchomości ze spółki z ograniczoną odpowiedzialnością wiąże się z koniecznością prawidłowego rozliczenia tego zdarzenia pod kątem rachunkowym oraz podatkowym. W artykule wyjaśniamy, jakich formalności należy dopełnić w tym zakresie!
24 października 2024
Bilansowa metoda rozliczania różnic kursowych w księgach rachunkowych
Podmioty dokonujące transakcji w walutach obcych są zobowiązane wykazywać je w ewidencjach podatkowych w przeliczeniu na złote. Przeczytaj, na czym polega bilansowa metoda rozliczania różnic kursowych i czym różni się od metody podatkowej!
23 października 2024
Różnice kursowe na ryczałcie ewidencjonowanym - kiedy występują?
Podatnicy maja obowiązek rozliczania różnic kursowych. Również rozliczając się ryczałtem jest ten obowiązek. Jednak różnice kursowe na ryczałcie ewidencjonowanym rozlicza się nieco inaczej, zwłaszcza ujemne różńcie kursowe. Wyjaśniamy, jak rozliczać!
17 października 2024
Sprzedaż WNiP w okresie zawieszenia działalności gospodarczej
W niektórych przypadkach możliwa jest sprzedaż WNiP w okresie zawieszenia działalności. Przedsiębiorca może zbywać składniki, takie jak licencje czy patenty, jednak warto znać skutki podatkowe takiej transakcji. Sprawdź obowiązujące przepisy!
11 października 2024
Strata podatkowa a korekta odliczenia w podatku dochodowym
Strata podatkowa może być skutecznym narzędziem obniżenia podatku dochodowego. W artykule wyjaśniamy, kiedy można ją odliczyć, jak rozliczyć stratę z lat ubiegłych oraz jakie są ograniczenia w odliczeniach zgodnie z przepisami PIT. Sprawdź!
10 października 2024
Darowizna środka trwałego dla udziałowca spółki z o.o. a podatki
Darowizna środka trwałego dla udziałowca w spółce z ograniczoną odpowiedzialnością może rodzić wiele pytań związanych z obowiązkiem podatkowym. Czy obdarowany udziałowiec jest zobligowany do zapłaty podatku od spadków i darowizn? Sprawdź, zanim zapłacisz!
27 września 2024
Deklaracja VAT-8 czy VAT-9M? To zależy od tego, co podatnik zaznaczył w VAT-R
Podatnik składa do organu podatkowego w odpowiednim czasie deklarację podatkową między innym w zależności od swojego statusu podatkowego względem VAT. Którą deklarację należy zastosować - VAT-8 czy VAT-9M? Przeczytaj i dowiedz się!
27 września 2024
Najem w działalności gospodarczej czy tylko najem prywatny? - Część 1
Zdarza się, że przedsiębiorcy prowadzący działalność gospodarczą wynajmują lokale prywatnie. Czy w takim wypadku realizują oni najem w działalności gospodarczej? Dowiedz się, kiedy przychód z najmu zostanie uznany za przychód z działalności gospodarczej!
18 września 2024
- ZUS (spółki akcyjne, spółki z o.o., spółdzielnie, stowarzyszenia, fundacje)
- Dzień ustawowo wolny od pracy
- Podatek dochodowy
- PIT 4
- PIT 8A
- ZUS (jednoosobowa działalność gospodarcza, spółki: cywilne, jawne, partnerskie, kamandytowe, komandytowo-akcyjne)
- VAT 7
- VAT 7K
- VAT UE (elektroniczna)
- PIT 28
- PIT 36
- PIT 36L
Najchętniej czytane
- Składka zdrowotna osób prowadzących działalność w 2025 r.
- Darowizna w najbliższej rodzinie w 2025 roku - czy należy ją opodatkować?
- Darowizna od rodziców - czy jest zwolniona z podatku w 2025 roku?
- Wynagrodzenie chorobowe 2025 - jak obliczyć?
- Komu i w jakiej wysokości przysługuje zasiłek dla bezrobotnych w 2025?
Wzory dokumentów