Serwis Kadrowy
Rozmowa kwalifikacyjna - jakie pytania może zadać pracodawca?
Jak powinna wyglądać rozmowa kwalifikacyjna? Często zdarza się, że potencjalni pracownicy zostają zasypani serią pytań, które wcale nie powinny pojawić się w czasie rekrutacji. Przeczytaj poniższy artykuł i poznaj listę pytań zakazanych.
17 stycznia 2022
Potrącenia z wynagrodzeń – umowy cywilnoprawne 2019
1 stycznia 2019 roku zaczął obowiązywać nowy przepis, zmieniający zasady potrącenia z wynagrodzeń. Dłużnik może więc zakwestionować zajęte przez komornika wynagrodzenie, ponieważ kwestie potrąceń regulowane są tak samo, jak w przypadku umowy o pracę.
17 stycznia 2022
Dokumentacja pracownicza – zmiany 2019
Dokumentacja pracownicza to zarówno akta osobowe jak i pozostałe dokumenty płacowe. Rok 2019 przyniósł liczne zmiany w prowadzeniu dokumentacji pracowniczej. Jak się do nich przygotować? Przeczytaj nasz artykuł i dowiedz się więcej na ten temat!
1 listopada 2020
Wypadek przy pracy - jakie są obowiązki pracodawcy?
Jakie zdarzenia mogą być zakwalifikowane jako wypadek przy pracy? Jak rozróżnić czynniki zewnętrzne i wewnętrzne, które mogły się do niego przyczynić i jakie obowiązki ciążą na pracodawcy? Przeczytaj artykuł i poznaj odpowiedzi na te i inne pytania!
17 stycznia 2022
Brak polecenia służbowego, a wypadek przy pracy
Wypadek przy pracy to nagłe zdarzenie wywołane przyczyną zewnętrzną, powodujące uraz lub śmierć, które nastąpiło w związku z pracą. Co jednak w przypadku gdy pracownik uległ wypadkowi ale wykonywał zadania bez polecenia pracodawcy? Przeczytaj i sprawdź!
1 listopada 2020
Jak ustalić termin na odpowiedź do ZUS i co mówią o tym przepisy?
Ubezpieczony, który dostaje pismo z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych powinien pamiętać, aby odpowiedzieć na nie terminowo. Jak liczyć termin na odpowiedź do ZUS? Co w przypadku, gdy ostatni dzień na odwołanie przypadka w sobotę lub święto? Sprawdź!
25 czerwca 2022
Rejestr przechowawców akt - kto powinien się do niego zgłosić?
Od 1 stycznia 2019 r. pracodawców obowiązują liczne zmiany związane z przechowywaniem teczek pracowniczych. Rejestr przechowawców akt osobowych będzie obowiązywał tylko niektóre podmioty. Którzy pracodawcy muszą dokonać wpisu do rejestru? Sprawdź to!
3 marca 2020
Ile wynoszą świadczenia chorobowe w 2019 roku?
Wzrost minimalnego wynagrodzenia z 2100 zł do 2250 zł brutto spowoduje podwyżkę świadczeń chorobowych. Wysokość świadczeń chorobowych zależy m.in. od czasu niezdolności do pracy i wieku pracownika. Przeczytaj, o ile wzrosną świadczenia chorobowe w 2019!
17 stycznia 2022
Elektroniczne zwolnienia lekarskie pomocą dla pracodawców
Od 1 stycznia 2016 roku lekarze mogą wystawiać elektroniczne zwolnienia lekarskie, nazywane e-ZLA. Co zyskają pracodawcy w związku z wprowadzeniem elektronicznej formy? Jak wpłyną elektroniczne zwolnienia lekarskie na pracowników? Przeczytaj!
17 stycznia 2022
Jak liczyć terminy w prawie pracy?
Liczenie terminów w prawie pracy odmienne jest od liczenia terminów w prawie cywilnym. Wynika to nie z przepisów, a z orzecznictwa sądowego. Przeczytaj nasz artykuł na ten temat i dowiedz się, jak liczyć terminy w prawie pracy i nie popełniać błędów!
17 stycznia 2022
Wynagrodzenie członków rodziny wliczane w koszty uzyskania przychodu
Od 1 stycznia 2019 roku zmieniły się przepisy, na które czekało wielu polskich przedsiębiorców. Otóż od tego momentu wynagrodzenie członków rodziny będą mogły być zaliczone do kosztów uzyskania przychodu. Sprawdź co się zmieniło!
10 lutego 2022
Koordynacja systemów ubezpieczeń społecznych w UE
Komisja Europejska szykuje zmiany dotyczące opłacania składek i podatków za osoby pracujące na terenie kilku państw Unii Europejskiej. Co proponuje COREPER? Jakie Jak bardzo ma się zmienić koordynacja systemów ubezpieczeń społecznych w UE? Sprawdź to!
29 marca 2019
Skierowania NFZ do sanatorium – zmiany 2019r.!
Leczenie uzdrowiskowe, czyli wyjazd do sanatorium ma na celu szybszy powrót pacjenta do zdrowia. Rząd aktualnie pracuje nad zmianami dotyczącymi skierowania NFZ do sanatorium, aby skrócić czas oczekiwania. Sprawdź, co może się zmienić.
17 stycznia 2022
Zatrudnienie głuchych przynosi korzyści obu stronom – nie bądź głuchy na Głuchych!
Zatrudnienie głuchych może przynieść korzyści nie tylko finansowe, jak np. obniżenie składki na PFRON, ale i korzyści pozafinansowe, jak np. realizacja CSR, pozytywny wizerunek, wyróżnienie na tle konkurencji. Pracodawco, nie bądź głuchy na Głuchych!
17 stycznia 2022
Śmierć pracodawcy a wygaśnięcie umów z pracownikami
Czy śmierć pracodawcy powoduje natychmiastową utratę zatrudnienia przez pracowników? Jakie przepisy obowiązują w tym przypadku? Czym jest zarząd sukcesyjny? Przeczytaj artykuł i dowiedz się, co staje się z zakładem pracy po śmierci właściciela firmy!
13 maja 2021