Serwis Kadrowy
Rozliczenie nadpłaconych składek ZUS - jak to zrobić?
Rozliczenie nadpłaconych składek ZUS budzi wiele wątpliwości wśród płatników składek. Jak zostaną zaksięgowane nadpłacone składki? Czy można wnioskować o ich zwrot? Przeczytaj nasz artykuł na ten temat i sprawdź, jak prawidłowo postąpić w tej sytuacji!
28 maja 2021
Co grozi przedsiębiorcy za nieopłacanie składek ZUS?
Nieopłacanie składek ZUS przez przedsiębiorcę może wiązać się z poważnymi konsekwencjami. Brak ubezpieczenia czy karne odsetki to niektóre z nich. Przeczytaj artykuł i dowiedz się, co grozi przedsiębiorcy za niewywiązywanie się z obowiązków wobec ZUS!
13 lipca 2019
Ulga w składce FP a wiek przedsiębiorcy
Fundusz Pracy jest funduszem celowym i środki na nim zgromadzone przeznaczone są na cele zawarte w Ustawie o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy. Przeczytaj, czy przysługuje ulga w składce FP ze względu na wiek przedsiębiorcy.
13 maja 2022
Dofinansowanie wypoczynku pracowników - rozliczenie podatkowe
Pracodawca może dofinansować wczasy swoich pracowników oraz ich rodzin na dwa sposoby – ze środków obrotowych własnej firmy lub z Zakładowego Funduszu Świadczeń Socjalnych. Dowiedz się, jak prawidłowo rozliczyć dofinansowanie wypoczynku pracowników!
26 kwietnia 2020
Umowa o pracę - zmiany w przepisach od 2016
W 2016 roku weszły w życie nowe przepisy Kodeksu pracy, które wprowadziły szereg zmian w umowach o pracę zawartych na czas określony. Umowa o pracę na czas określony nie może być dłuższa niż 33 miesiące. Przeczytaj co jeszcze się zmieniło!
16 sierpnia 2017
Potrącenia dobrowolne - co powinien o nich wiedzieć pracodawca?
Potrącenia dobrowolne mogą być realizowane z wynagrodzenia pracownika wyłącznie za jego zgodą wyrażoną na piśmie. Oprócz zgody pracownik powinien wskazać wysokość kwoty, która może zostać mu potrącona. Dowiedz się więcej, czytając nasz artykuł!
17 stycznia 2022
Prawo do wynagrodzenia za czas niewykonywania pracy
Jeśli pracownik był gotowy do pracy, a wykonywanie jej było niemożliwe z przyczyn leżących po stronie pracodawcy, w takim przypadku mamy odczynienia z przestojem. Czy za czas niewykonywania pracy pracownik zachowuje prawo do wynagrodzenia? Sprawdź!
16 sierpnia 2017
Przejęcie pracowników innej firmy a formalności względem ZUS
Przejście zakładu pracy na innego pracodawcę łączy się z przejęciem wszystkich praw i obowiązków wynikających ze stosunku pracy. Nowy pracodawca jest także odpowiedzialny za zobowiązania, nawet te które powstały przed przejęciem przedsiębiorstwa.
6 stycznia 2022
Dodatkowe ubezpieczenie zdrowotne - propozycja zmian
Od kilku lat pojawia się pomysł na temat finansowania systemu ochrony zdrowia. Jednym z nich jest możliwość opłacania składek na dodatkowe ubezpieczenie zdrowotne. Czy jednak jest to korzystne rozwiązanie? W jakich warunkach może się sprawdzić? Przeczytaj
6 września 2016
Zasiłek macierzyński dla samozatrudnionych - zmiany od 2016
Od 2016 roku zaczęły obowiązywać nowe przepisy z zakresu ubezpieczeń społecznych. Czy zasiłek macierzyński dla samozatrudnionych uległ zmianom? Kto może z takiego zasiłku skorzystać? Dowiedz się czytając nasz artykuł!
15 października 2019
Umowa zlecenie ze studentem będącym jednocześnie pracownikiem
W niektórych przypadkach pracodawcy zawierają umowy cywilnoprawne z własnymi pracownikami. Czy umowa zlecenie ze studentem, który pracuje w tym samym zakładzie na etacie, jest rozliczana na innych zasadach niż pozostałe? Dowiedz się więcej!
11 lutego 2022
Zasiłek macierzyński - jakie są warunki jego otrzymania?
Samo urodzenie lub przysposobienie dziecka nie daje pracownikowi prawa do otrzymania zasiłku macierzyńskiego. Przeczytaj artykuł i dowiedz się, jakie dokumenty należy dostarczyć do ZUS oraz za jaki okres przysługuje zasiłek macierzyński!
9 września 2020
Zakładanie działalności gospodarczej - obowiązki wobec ZUS
Zakładanie działalności gospodarczej odbywa się w kilku etapach. Jednym z nich jest złożenie odpowiednich dokumentów. Przeczytaj nasz artykuł i sprawdź, jakich formalności należy dopełnić przy zakładaniu firmy. Poznaj obowiązki wobec ZUS przedsiębiorcy!
14 czerwca 2020
Mieszkanie służbowe - obowiązki względem ZUS i urzędu skarbowego
Mieszkanie służbowe udostępnione pracownikowi wpływa na podstawę wymiaru składek na ubezpieczenie społeczne i zdrowotne. W niektórych przypadkach może prowadzić do powstania obowiązku podatkowego. Dowiedz się więcej!
24 sierpnia 2020
Kontrola ZUS - jak przebiega?
Kontrola ZUS dotyczy zarówno płatników składek - przedsiębiorców jak i osób ubezpieczonych. Kontrola ZUS powinna być przeprowadzana co najmniej raz na 5 lat. O zamiarze przeprowadzania kontroli, ZUS musi poinformować odpowiednio wcześniej.
28 maja 2019