0 0
dni
0 0
godz
0 0
min
0 0
sek

Serwis Kadrowy

Ubezpieczenie ZUS

Prawo do zasiłku chorobowego w trakcie zatrudnienia i po ustaniu zatrudnienia

Omawiamy jak nabyć prawo do zasiłku chorobowego, kto podlega obowiązkowemu ubezpieczeniu chorobowemu oraz jaka jest długość okresu zasiłku chorobowego w trakcie trwania zatrudnienia i po jego ustaniu.

27 czerwca 2023

Prawo pracy

Umowa zlecenie a umowa o dzieło - różnice

Najbardziej charakterystycznymi umowami cywilnoprawnymi są umowa o dzieło i umowa zlecenie. Czy oznacza to, że są do siebie podobne? W jaki sposób możemy je od siebie odróżnić? Przeczytaj nasz artykuł, aby dowiedzieć się czym charakteryzują te dwie umowy!

27 czerwca 2023

Prawo pracy

Dodatkowa działalność zarobkowa pracownika - czy jest możliwa?

Dodatkowa działalność zarobkowa pracownika nie jest zabroniona przepisami. Problem pojawia sie wówczas, kiedy działalność pracownika stanowi konkurencję dla działalności firmy, w której pracownik jest zatrudniony. Co w takiej sytuacji? Sprawdź!

26 czerwca 2023

Prawo pracy

Czym jest mobbing skośny?

Mobbing skośny jest jedną z form mobbingu, a więc uporczywego nękania ofiary, które wywołuje u niej zaniżoną ocenę w zakresie przydatności do pracy. Jakie roszczenia przysługują pokrzywdzonemu? Przeczytaj nasz artykuł i dowiedz się więcej!

26 czerwca 2023

Ubezpieczenie ZUS

Ustalenie składki zdrowotnej wspólników spółek prowadzących działalność jednoosobową

Większość osób prowadzących firmę podlega pod ubezpieczenie zdrowotne. Od 2022 roku ustalenie składki zdrowotnej wspólników spółek zależy w dużej mierze od tego czy prowadzą dodatkowo jednoosobową działalność. Jak wyliczyć składkę w 2023 roku? Sprawdź!

26 czerwca 2023

Prawo pracy

Wady i zalety PPK

Pracownicze Plany Kapitałowe (PPK) to dobrowolny program prywatnego, długoterminowego oszczędzania, który daje pracownikom możliwość gromadzenia dodatkowych środków na emeryturę. Jakie są wady i zalety PPK? Przeczytaj artykuł i dowiedz się więcej!

23 czerwca 2023

Prawo pracy

Uprawnienia pracownika w razie niezgodnego z prawem rozwiązania stosunku pracy – zmiany w Kodeksie pracy

Nowy Kodeks pracy, który obowiązuje od kwietnia 2023 roku wprowadził wiele zmian. Zmieniły się także uprawnienia pracownika w razie niezgodnego z prawem rozwiązania stosunku pracy. Na czym polegają zmiany? Czy są korzystne dla pracownika? Sprawdźmy!

23 czerwca 2023

Prawo pracy

Dokumenty na koniec umowy dla zleceniobiorcy

Kodeks pracy wyraźnie określa jakie dokumenty powinien otrzymać pracownik po zakończeniu zatrudnienia. Jednak jakie dokumenty na koniec umowy dla zleceniobiorcy powinien przygotować zleceniodawca? Czy istnieją wytyczne w tym zakresie? Sprawdź!

22 czerwca 2023

Prawo pracy

Praca zdalna a badanie trzeźwości

Dopuszczalność prowadzenia kontroli trzeźwości przez pracodawcę może mieć miejsce w sytuacji, kiedy jest to niezbędne do zapewnienia ochrony życia i zdrowia pracowników. Czy badanie trzeźwości może być przeprowadzone w domu pracownika? Przeczytaj!

22 czerwca 2023

Prawo pracy

Wykorzystywanie samochodu służbowego do celów prywatnych - zmiana przepisów

Jednym z często stosowanych przez pracodawców benefitów pracowniczych jest zgoda na wykorzystywanie samochodu służbowego do celów prywatnych. Jak rozliczyć pod względem podatkowym i składkowym? Co się zmieniło w tym zakresie w ostatnim czasie? Sprawdź!

21 czerwca 2023

Prawo pracy

Odstąpienie od umowy a jej wypowiedzenie – różnice

Odstąpienie od umowy wywołuje natychmiastowy skutek wraz z chwilą jego doręczenia stronie przeciwnej. Z kolei wypowiedzenie wiąże się z okresem oczekiwania. Jakie są jeszcze różnice? Przeczytaj i dowiedz się więcej na temat tych różnic między nimi.

21 czerwca 2023

Prawo pracy

Komu i w jakiej wysokości przysługuje odprawa pośmiertna?

Komu wypłacić odprawę pośmiertną? Jakie warunki należy spełnić żeby ją otrzymać? Ile wynosi wysokość odprawy? Czy pracodawca może nie wypłacić tego świadczenia? Przeczytaj i dowiedz się, w jakiej wysokości przysługuje odprawa pośmiertna!

21 czerwca 2023

Urlopy i inne

Jak udokumentować urlop okolicznościowy zgodnie z RODO?

Urlop okolicznościowy jest udzielany pracownikom tylko w szczególnych przypadkach. Czy we wniosku konieczne jest podanie powodu chęci skorzystania z tego uprawnienia. Jak dokumentować urlop okolicznościowy zgodnie z RODO? Przeczytaj!

21 czerwca 2023

Ubezpieczenie ZUS

Zadłużenie składkowe objęte układem ratalnym a prawo do świadczeń chorobowych

Zadłużenie składkowe co do zasady skutkuje utratą prawa do otrzymywania świadczeń chorobowych. Co jednak w sytuacji, kiedy dłużnik zawrze układ ratalny z Zakładem Ubezpieczeń Społecznych? Czy w takiej sytuacji świadczenia chorobowe będą przysługiwały?

20 czerwca 2023

Prawo pracy

Czy lokalizator w samochodzie służbowym narusza prawa człowieka?

Kwestie dotyczące naruszenia prawa do prywatności poprzez montaż w samochodzie służbowym lokalizatora były w ostatnim czasie przedmiotem rozważań Europejskiego Trybunału. Czy lokalizator w samochodzie służbowym narusza prawa człowieka? Przeczytaj artykuł!

20 czerwca 2023

Artykuły
Brak wyników.
Więcej artykułów
Wzory
Brak wyników.
Więcej wzorów