0 0
dni
0 0
godz
0 0
min
0 0
sek

Serwis Kadrowy

Urlopy i inne

Jaki jest wymiar urlopu po powrocie z okresowej służby wojskowej?

Żołnierz powołany do okresowej służby wojskowej otrzymuje dodatkowe uprawnienia. Czy otrzymuje on dodatkowy urlop wypoczynkowy? Przeczytaj nasz artykuł i dowiedz się jaki jest wymiar urlopu po powrocie z okresowej służby wojskowej!

21 października 2024

Prawo pracy

Czy zleceniobiorca ponosi odpowiedzialność za szkodę?

Umowa zlecenia jest umową cywilnoprawną, którą reguluje Kodeks cywilny. Przepisy określają czy i w jakich wypadkach zleceniobiorca ponosi odpowiedzialność za szkodę. Przeczytaj artykuł i dowiedz się o odpowiedzialności, która ciąży na zleceniobiorcy!

21 października 2024

Urlopy i inne

Kiedy możliwa jest rezygnacja z urlopu wychowawczego?

Przepisy przewidują, że możliwa jest rezygnacja z urlopu wychowawczego jednak dopiero po uprzednim zawiadomieniu pracodawcy. W jakim terminie należy powiadomić pracodawcę? Czy może on odmówić? Przeczytaj i poznaj odpowiedzi na te pytania!

21 października 2024

Urlopy i inne

Czym są tzw. niestandardowe urlopy?

W przepisach przewidziane jest wiele rodzajów urlopów czy innych zwolnień od pracy. Niestandardowe urlopy, na które decydują się niektórzy pracodawcy nie są nigdzie regulowane. Z jakiej okazji można dostać niestandardowy urlop? Przeczytaj!

18 października 2024

Prawo pracy

Pozorność umowy o pracę według ZUS

Stosunek pracy jest jedną z najczęściej zawieranych form zatrudnienia. Kiedy ZUS może stwierdzić pozorność umowy o pracę? Jakie konsekwencje niesie za sobą pozorność zatrudnienia? Przeczytaj artykuł i dowiedz się więcej na ten temat!

18 października 2024

Prawo pracy

Zaliczanie do stażu pracy okresu prowadzenia działalności - zmiany w przepisach

W 2024 roku planowane zmiany w Kodeksie pracy wprowadzą zaliczanie do stażu pracy okresu prowadzenia działalności gospodarczej, co zrównuje prawa przedsiębiorców z pracownikami etatowymi. To istotna modyfikacja w przepisach. Przeczytaj i sprawdź!

18 października 2024

Prawo pracy

Zawyżone wynagrodzenie za pracę w umowie

Problem nadmiernie wysokiego wynagrodzenia za pracę pojawia się w praktyce najczęściej w związku zwolnień lekarskich. Czy zawyżone wynagrodzenie za pracę może spowodować, że ZUS skontroluje zatrudnienie? Przeczytaj nasz artykuł i dowiedz się więcej!

18 października 2024

Urlopy i inne

Urlop ojcowski i urlop okolicznościowy w przypadku narodzin bliźniąt

Kodeks pracy zapewnia świeżo upieczonym rodzicom prawo do urlopu okolicznościowego. Ile zatem wynosi urlop okolicznościowy w przypadku narodzin bliźniąt? Czy liczba dzieci urodzonych podczas jednego porodu wpływa na wymiar urlopu ojcowskiego? Sprawdź!

17 października 2024

Dla Pracownika

Ochrona zatrudnienia w czasie nieobecności pracownika

Bywają sytuacje gdzie pracownik w obawie przed zwolnieniem udaje się na zwolnienie lekarskie. Czy jednak daje to gwarancje, że nie zostanie zwolniony? Przeczytaj i dowiedz się, w jakich sytuacjach przysługuje ochrona zatrudnienia w czasie nieobecności!

17 października 2024

Ubezpieczenie ZUS

Kwestionowanie podstawy wymiaru składek ZUS przedsiębiorcy

Kwestionowanie podstawy wymiaru składek ZUS to częsta praktyka, w której ZUS analizuje zgodność deklarowanych składek z osiąganymi dochodami przedsiębiorców, mimo braku obowiązku powiązania składek z przychodami czy zyskami. Przeczytaj artykuł i sprawdź!

17 października 2024

Prawo pracy

Badania lekarskie pracowników młodocianych oraz wykaz prac wzbronionych – najnowsze zmiany

Badania lekarskie pracowników młodocianych mają na celu sprawdzenie czy stan zdrowia młodocianego oraz jego rozwój fizyczny i psychiczny nie stanowią przeciwwskazania do zatrudnienia . Czy zawsze są one konieczne? Przeczytaj ten artykuł i dowiedz się!

17 października 2024

Ubezpieczenie ZUS

Przystąpienie zleceniobiorcy do dobrowolnego ubezpieczenia emerytalnego i rentowego

Przystąpienie zleceniobiorcy do dobrowolnego ubezpieczenia emerytalnego i rentowego nie zawsze jest możliwe. Przy łączeniu różnych form zatrudnienia podleganie ubezpieczeniom społecznym obowiązkowe jest przeważnie tylko z jednej umowy. Dowiedz się więcej!

17 października 2024

Dla Pracownika

Terminy związane z urlopem macierzyńskim

Ciąża pracownicy może nieść ze sobą szereg zmian: wydłużenie okresu trwania umowy, zgłoszenie wniosku o urlop macierzyński przed porodem czy podział urlopu rodzicielskiego na części. Dowiedz się, jakie są terminy związane z urlopem macierzyńskim!

16 października 2024

Prawo pracy

Na czym polega gotowość do pracy?

Czy gotowość do pracy to stan świadomości i woli pracownika obiektywnie zdolnego do wykonywania pracy, polegający na rezygnacji z pełnej swobody dysponowania swoją osobą i czasem? Przeczytaj nasz artykuł i poznaj odpowiedź na to pytanie!

16 października 2024

Obowiązki pracownika

Podnoszenie kwalifikacji zawodowych na urlopie macierzyńskim - obowiązki pracodawcy

Zgodnie z kodeksem pracy pracodawca jest zobowiązany ułatwiać pracownikom ich rozwój. Czy podnoszenie kwalifikacji zawodowych na urlopie macierzyńskim dokłada dodatkowych obowiązków pracodawcy? Czy są regulacje prawne w tym zakresie? Sprawdź w artykule!

16 października 2024

Artykuły
Brak wyników.
Więcej artykułów
Wzory
Brak wyników.
Więcej wzorów