Serwis Księgowy
PayPal - rozliczenie podatkowe przychodów i kosztów
Czym jest PayPal? Czy przedsiębiorca zobowiązany jest do opodatkowania transakcji sprzedaży za pośrednictwem systemu PayPal? Jak odpowiednio udokumentować koszty? Sprawdź, jak rozliczyć przychody i koszty związane z korzystaniem z usług PayPal!
13 stycznia 2022
Jak rozliczać wynagrodzenie za polecenie klientów?
Łatwiej jest podjąć decyzję o współpracy, gdy można skorzystać z rady kogoś zaufanego. Osoby takie często otrzymują wynagrodzenie za polecenie klientów. Sprawdź, jak rozliczyć prowizję za taką usługę oraz jaka umowa jest potrzebna by nawiązać współpracę?
28 sierpnia 2021
Paragon fiskalny przy usługach stomatologicznych - co zawiera?
W jaki sposób prawidłowo wystawić paragon fiskalny przy usługach stomatologicznych? Jakie elementy powinny się w nim znaleźć, aby nie był wadliwy? Jakie nazewnictwo stosować dokumentując sprzedaż świadczonych usług? Co powinno wynikać z treści paragonu?
23 sierpnia 2020
Obiad z klientem - czy może stanowić koszt uzyskania przychodów?
Przedsiębiorcy często zapraszają swoich kontrahentów na obiad np. w celach omówienia zasad współpracy. Ale czy mogą ująć wydatek na obiad z klientem w kosztach firmowych? Czy ten wydatek nie jest kosztem reprezentacyjnym? Sprawdź, odpowiedź w artykule!
11 stycznia 2022
Progi dokumentacyjne cen transferowych - dla kogo?
Nowe przepisy regulujące postanowienia w zakresie dokumentacji transakcji pomiędzy podmiotami powiązanymi nakładają dodatkowe wymagania co do cen transferowych. Przeczytaj artykuł i sprawdź, jakie są obecne progi dokumentacyjne cen transferowych!
10 października 2019
Inwestycja w obcym środku trwałym - rozliczenie nakładów
W trakcie prowadzenia działalności przedsiębiorcy często nabywają środki trwałe, jak również inwestują w obce środki trwałe. Czy wiesz, jak powinna zostać rozliczona inwestycja w obcym środku trwałym? Przeczytaj nasz artykuł i dowiedz się więcej!
12 listopada 2021
WNIP w kosztach podatkowych jako narzędzie optymalizacji podatkowej
Podatnicy rozliczający WNIP w kosztach podatkowych muszą brać pod uwagę sporo ograniczeń na nabycie lub korzystanie z WNIP. W poniższym artykule znajdziesz wskazówki, jak prawidłowo rozliczać wartości niematerialne i prawne w prowadzonej działalności.
18 lutego 2019
Jak rozliczyć doposażenie stanowiska pracy dla bezrobotnego
Wśród licznych dotacji, które przedsiębiorca może uzyskać z urzędu pracy w ramach prowadzonej działalności gospodarczej, ważne miejsce zajmuje refundacja środków na doposażenie stanowiska pracy dla bezrobotnego. Sprawdź, jak należy rozliczyć taką pomoc!
26 maja 2022
JPK MAG przykład ujęcia dokumentów w pliku!
Od 1 lipca 2018 roku zaczęły obowiązywać dodatkowe struktury JPK. Jedną z nich jest JPK MAG, czyli struktura odpowiedzialna za kontrolę ruchów magazynowych. Przeczytaj artykuł i sprawdź, jak ujęty zostanie w pliku JPK MAG przykład zawartej transakcji!
11 lipca 2019
Faktura w postępowaniu nakazowym jako podstawa wydania nakazu zapłaty
Gdy kontrahenci nie wywiązują się z umówionych terminów można wystawić nakaz zapłaty wydany w podstępowaniu nakazowym. Pojawia się pytanie czy faktura w postępowaniu nakazowym może stanowić podstawę do wydania takiego nakazu zapłaty? Przeczytaj i sprawdź!
4 września 2018
JPK PKPIR przykład ujęcia transakcji w strukturze pliku
Od 1 lipca 2018 roku wszyscy przedsiębiorcy prowadzący KPIR za pomocą programu komputerowego zobowiązani są do składania na żądanie US pliku JPK PKPIR. Dowiedz się, jak wygląda w pliku JPK PKPIR przykład ujęcia zawieranych transakcji gospodarczych!
3 września 2018
Wycofanie z działalności samochodu niebędącego środkiem trwałym
Wycofanie z działalności samochodu niebędącego środkiem trwałym oraz jego sprzedaż przed upływem roku od zakupu wywołuje skutki w podatku dochodowym. Sprawdź, jak poprawnie przeprowadzić wycofanie i sprzedaż samochodu niebędącego środkiem trwałym!
25 lutego 2021
Wycofanie majątku firmowego na cele prywatne
Prowadzisz własną działalność i chcesz część majątku przekazać na cele prywatne? Sprawdź, jak przebiega wycofanie majątku firmowego na cele prywatne! Czy wiesz, w jaki sposób sporządzić protokół przekazania? Dowiedz się czytając nasz artykuł!
27 grudnia 2021
Amortyzacja liniowa - zasady stosowania przez przedsiębiorców
Amortyzacja liniowa jest metodą bardzo często wykorzystywaną przez podatników, ponieważ okazuje się najprostsza w stosowaniu. Głównym założeniem jest równomierne zużywanie się środka trwałego. Dowiedz się, jak należy ją stosować!
17 stycznia 2022
Nota korygująca wystawiona przez osobę fizyczną
Nota korygująca wystawiona przez osobę fizyczną może budzić wiele wątpliwości pod względem jej poprawności oraz tego czy w ogóle może być wystawiona. Jaki zatem wpływ na księgowanie będzie miał taki dokument? Przeczytaj i sprawdź, kto wystawia notę!
26 lutego 2022