Poradnik Przedsiębiorcy

Jeden rachunek bankowy do celów prywatnych i służbowych a koszty uzyskania przychodu

Prowadzę jednoosobową działalność gospodarczą. Zarówno do celów prywatnych, jak i służbowych wykorzystuję jeden rachunek bankowy. Czy mogę zaliczyć do kosztów uzyskania przychodu opłaty okresowe związane z prowadzeniem konta? Wyczytałem również, że po przekroczeniu progu 15 tys. euro należy założyć konto firmowe - mam pytanie w związku z tym - chodzi o jednorazową transakcje w tej kwocie, czy sumę transakcji za jakiś okres czasu?

Michał, Nowogrodziec

 

W polskim prawie kwestia obowiązku posiadania firmowego konta bankowego nie została uregulowana. To od Pana decyzji zależy, czy założy Pan taki rachunek, czy będzie korzystał z prywatnego konta.

Jeżeli chodzi o koszty prowadzenia rachunku - do kosztów uzyskania przychodów może Pan zaliczyć jedynie te, które mają związek z prowadzoną działalnością (związane np. firmowymi przelewami) przez dowód wewnętrzny, podpinając pod niego wyciąg bankowy ze wskazanymi opłatami zaliczonymi do kosztów. Jednak wydatki związane z prowadzeniem rachunku prywatnego nie mogą stanowić kosztów uzyskania przychodów.

Wspomniany przez Pana limit dotyczy wartości jednorazowej transakcji, bez względu na liczbę płatności. Z przepisów jednak nie wynika, iż do celów tego typu rozliczeń przedsiębiorca musi posiadać konto firmowe. Określają jedynie, że płatności w takim wypadku muszą zostać zrealizowane za pośrednictwem rachunku bankowego.