Serwis Księgowy
Jak dokumentować koszty i przychody bankowe?
Prowadzenie działalności gospodarczej wiąże się z ponoszeniem różnego rodzaju opłat bankowych. Posiadanie rachunku bankowego generuje koszty i przychody bankowe. Przeczytaj i sprawdź, jak prawidłowo ująć je w prowadzonej ewidencji!
6 kwietnia 2022
Kasa fiskalna dla usług transportowych - czy jest konieczna?
Wielu przedsiębiorców zobowiązanych jest do ewidencjonowania sprzedaży na kasie fiskalnej. Jednak w niektórych sytuacjach podatnik może korzystać ze zwolnienia z kasy fiskalnej. Sprawdź, czy kasa fiskalna dla usług transportowych jest konieczna!
17 stycznia 2022
Umowa franczyzowa - jak należy ją rozliczyć?
Franczyzodawca nadaje prawa oraz wskazuje obowiązki franczyzobiorcy. Dodatkowo dostarcza swojemu partnerowi markę oraz - co najważniejsze - wiedzę. Zapisy na ten temat zawiera umowa franczyzowa. Przeczytaj nasz artykuł i dowiedz się, jak ją rozliczać!
3 lutego 2022
Amortyzacja bilansowa a odpisy amortyzacyjne
Amortyzacja bilansowa została ujęta w ustawie o rachunkowości. Jak należy ją rozliczyć oraz jak wygląda ustalanie wysokości odpisów amortyzacyjnych? Przeczytaj artykuł i dowiedz się kto i jak ustala metodę oraz stawkę amortyzacji bilansowej!
10 sierpnia 2021
Różnice kursowe od środków własnych - warto wiedzieć
Przedsiębiorstwa, które posiadają kontakty handlowe z zagranicznymi kontrahentami, niejednokrotnie dokonują transakcji zagranicznych w obcej walucie. Jak prawidłowo wyliczyć różnice kursowe przy transakcjach zagranicznych? Dowiesz się w artykule.
29 grudnia 2022
Księgowość uproszczona - wszystko, co warto wiedzieć
Prowadząc działalność przedsiębiorcy mogą rozliczać się z fiskusem na podstawie pełnej księgowości lub księgowości uproszczonej. Przeczytaj artykuł i dowiedz się, z jakimi konsekwencjami ewidencyjnymi wiąże się księgowość uproszczona w firmie!
19 lutego 2022
Korekta faktury w okresie zawieszenia działalności - czy jest możliwe jest jej wystawienie?
W okresie zawieszenia działalności przedsiębiorca wstrzymuje się od wykonywania wielu obowiązków. Co w przypadku, gdy konieczna jest korekta faktury w okresie zawieszenia działalności? Czy jest to możliwe? Sprawdź, szczegóły w artykule!
17 stycznia 2022
Czy dokument WZ stanowi dowód nabycia przy jednoczesnym braku faktury?
Przedsiębiorcy często nabywają materiały i towary, które są niezbędne w codziennym prowadzeniu ich działalności. Jednym z dowodów takiego zakupu, jest otrzymany od dostawcy dokument WZ. Czy taki dokument umożliwia ujęcie go w kosztach firmy? Sprawdź!
24 maja 2021
Faktury opłacone gotówką a wątpliwości jednolitej transakcji - cz. II
Prowadzenie działalności wymaga zazwyczaj dokonywania płatności w formie przelewu bankowego. Jakie mogą być konsekwencje gdy notorycznie faktury opłacone gotówką? Przeczytaj część II i dowiedz się co w praktyce grozi przy płatnościach gotówką! Sprawdź!
27 września 2020
Korekta JPK - w jakich sytuacjach powinno się ją złożyć?
Przedsiębiorcy mają obowiązek prowadzenia elektronicznej ewidencji VAT. W tym celu co miesiąc przesyłają JPK_VAT. Czym jest plik JPK_VAT, kogo obowiązuje oraz w jakich sytuacjach powinna być złożona korekta JPK? Przeczytaj artykuł!
17 stycznia 2022
JPK, czyli jednolity plik kontrolny dla mikroprzedsiębiorcy
Przedsiębiorco, czy wiesz, że weszły w życie nowe zasady kontroli podatkowej? Sprawdź, więc czym jest Jednolity Plik Kontrolny oraz czy jesteś zobowiązany do jego wysyłki? Zobacz, w jaki sposób należy wysłać plik JPK? Odpowiedzi znajdziesz w artykule!
9 marca 2021
Rozliczenie kierowców korzystających z aplikacji Uber
Ostatnimi czasy na popularności zyskuje mobilna aplikacja do zamawiania usług transportowych Uber. Czy wiesz, w jaki sposób powinno przebiegać rozliczenie kierowców korzystających z aplikacji Uber? Dowiedz się, odpowiedź znajdziesz w naszym artykule!
7 maja 2022
Wartości niematerialne i prawne a ograniczenia dotyczące amortyzacji
Wartości niematerialne i prawne często były wykorzystywane w celu wygenerowania kosztów podatkowych. W związku ze zmianami ustawy, od stycznia 2018 roku działania te uległy ograniczeniu, szczególnie w zakresie odpisów amortyzacyjnych. Przeczytaj artykuł!
17 stycznia 2022
Refakturowanie nietypowych, trudnych w interpretacji produktów i usług
Refakturowanie jest czynnością sprawiającą wiele problemów przedsiębiorcom oraz księgowym. Szczególne wątpliwości może budzić refakturowanie alkoholu, paliwa lub niektórych usług. Przeczytaj i sprawdź jakie są warunki zastosowania refaktury!
17 stycznia 2022
Kasa fiskalna dla drogerii - czy zawsze jest obowiązkowa?
Przedsiębiorcy prowadzący sprzedaż na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności i rolników ryczałtowych są zobowiązani do prowadzenia ewidencji sprzedaży na kasie rejestrującej. Sprawdź, czy kasa fiskalna dla drogerii zawsze jest obowiązkowa!
17 stycznia 2022