0 0
dni
0 0
godz
0 0
min
0 0
sek

Serwis Księgowy

Środki trwałe

Amortyzacja środków trwałych po śmierci przedsiębiorcy

Po śmierci przedsiębiorcy spadkobiercy mają możliwość kontynuowania prowadzenia jego działalności z wykorzystaniem pozostawionych przez niego środków trwałych. Jak wygląda jednak amortyzacja środków trwałych po śmierci przedsiębiorcy? Odpowiadamy!

11 kwietnia 2023

Środki trwałe

Częściowa likwidacja środka trwałego - czy jest możliwa?

Czy konieczna jest całkowita likwidacja zniszczonego bądź zużytego środka trwałego? Nie! Aby zniszczony środek trwały pozostawić w składnikach majątku możliwa jest częściowa likwidacja środka trwałego, polegająca na zmniejszeniu jego wartości.

7 kwietnia 2023

Księgowość firm

Sprzedaż poza terytorium kraju a eksport – gdzie rozliczyć VAT?

Sprzedaż poza terytorium kraju a eksport - czym się różnią? Podatek od towarów i usług przewiduje szeroki katalog czynności, których wykonanie podlega opodatkowaniu VAT. Do eksportu towarów nie można zaliczyć każdej sprzedaży dokonanej do kraju spoza UE.

7 kwietnia 2023

Księgowość firm

Więcej niż jedna działalność osoby fizycznej – czy jest to możliwe?

Więcej niż jedna działalność osoby fizycznej budzi wątpliwości przedsiębiorców. Firma jest ściśle związana z działalnością przedsiębiorcy. W jaki sposób rozszerzyć prowadzoną działalność? Więcej niż jedna działalność osoby fizycznej – czy jest to możliwe?

6 kwietnia 2023

Kasy rejestrujące

Co zrobić, gdy została wystawiona faktura do paragonu wystawionego bez NIP?

Zgodnie z przepisami, które obowiązują od początku tego roku, sprzedawca może wystawić fakturę do paragonu na rzecz innego podmiotu gdy na paragonie widnieje NIP nabywcy. Co zrobić, gdy została wystawiona faktura do paragonu wystawionego bez NIP nabywcy?

6 kwietnia 2023

Ewidencje księgowe

Odchylenia od cen ewidencyjnych – czym są?

Niektóre jednostki w celu wyceny zapasów towarów i materiałów stosują stałe ceny ewidencyjne. W przypadku, gdy ceny ewidencyjne różnią się od rzeczywistych, powstają odchylenia od cen ewidencyjnych. Sprawdź, w jaki sposób dokonać ich wyliczenia.

5 kwietnia 2023

Ewidencje księgowe

Ewidencja księgowa w projektach unijnych

Wszyscy beneficjenci środków europejskich w ramach prowadzonej ewidencji księgowej zobowiązani są do wyodrębnienia zdarzeń gospodarczych związanych z realizowanym projektem. Jak powinna zostać prowadzona ewidencja księgowa w projektach unijnych? Sprawdź!

4 kwietnia 2023

Księgowość firm

Amortyzacja bilansowa i podatkowa - jakie są zasadnicze różnice?

Przez amortyzację rozumie się zmniejszenie wartości środka trwałego przez jego naturalne zużycie. Sprawdź, na czym polega amortyzacja bilansowa i podatkowa oraz czym się różnią. Odpowiedź znajdziesz w naszym artykule!

4 kwietnia 2023

Ewidencje księgowe

Zakup wyposażenia z dotacji - rozliczenie

Przedsiębiorcy mogą liczyć na dotacje z urzędu pracy w ramach wsparcia finansowego przy rozpoczynaniu działalności. Otrzymane środki mogą przeznaczyć na na zakup różnych składników majątkowych. Sprawdź, jak rozliczyć zakup wyposażenia z dotacji.

4 kwietnia 2023

Kasy rejestrujące

Przechowywanie dokumentów fiskalnych a rodzaje kas fiskalnych

Przechowywanie dokumentów fiskalnych i księgowych jest obowiązkiem każdego przedsiębiorcy. Czy wiesz, przez jaki czas oraz w jakich warunkach muszą być one przechowywane? Przeczytaj nasz artykuł i dowiedz się więcej na ten temat!

3 kwietnia 2023

Kasy rejestrujące

Ulga na zakup kasy fiskalnej - kiedy można z niej skorzystać?

Przedsiębiorca dokonujący zakupu kasy fiskalnej po spełnieniu pewnych wymogów ma możliwość odzyskania części kwoty jej zakupu. Ulga na zakup kasy fiskalnej przysługuje zarówno podatnikom VAT i zwolnionym z VAT. Dowiedz się, kiedy można z niej korzystać!

3 kwietnia 2023

Środki trwałe

Darowizna środka trwałego - skutki podatkowe

W praktyce gospodarczej zdarzają się sytuacje, gdy przedsiębiorca decyduje się przekazać majątek firmy w formie darowizny. Przeczytaj artykuł i dowiedz się, jak powinna zostać prawidłowo rozliczona darowizna środka trwałego i jakie powoduje konsekwencje!

31 marca 2023

Księgowość firm

Nadawanie uprawnień do KSeF - jak przebiega?

Obecnie faktury ustrukturyzowane funkcjonują w obrocie gospodarczym jako jedna z dopuszczalnych form dokumentowania transakcji, po to, aby docelowo je zastąpić. Faktury te można wystawić za pomocą KSeF. Sprawdź, jak wygląda nadawanie uprawnień do KSeF!

31 marca 2023

Księgowość firm

Wewnątrzwspólnotowe świadczenie usług - definicja i przykłady

Wewnątrzwspólnotowe świadczenie usług ma miejsce wtedy, gdy polski przedsiębiorca dokonuje sprzedaży usług na rzecz kontrahenta z kraju UE (innego niż Polska). Sprawdź, czytając nasz artykuł, jak prawidłowo opodatkować sprzedaż na rzecz kontrahenta z UE!

28 marca 2023

Księgowość firm

Rozwiązanie umowy najmu na czas określony

Umowa najmu może dotyczyć nie tylko nieruchomości, lecz także rzeczy ruchomych. Może ona zostać również zawarta na czas określony, jak i nieokreślony. W artykule przedstawiamy, jak przebiega rozwiązanie umowy najmu zawartej na czas określony!

27 marca 2023

Artykuły
Brak wyników.
Więcej artykułów
Wzory
Brak wyników.
Więcej wzorów