Serwis Księgowy
Niezłożenie sprawozdania finansowego - konsekwencje
Jakie konsekwencje grożą za niezłożenie sprawozdania finansowego? Czy możliwe jest unikniecie kary w takim przypadku? Przeczytaj artykuł i dowiedz się, jakie kary mogą został nałożone na podmiot, który nie złoży sprawdzania w określonym terminie.
16 lutego 2022
Czy koszty prywatnego telefonu można ująć w KPiR?
Każdy przedsiębiorca korzysta z telefonu komórkowego bądź stacjonarnego w kontaktach z kontrahentami, biurem rachunkowym czy urzędem skarbowym. Czy koszty prywatnego telefonu może ująć jako koszty uzyskania przychodu? Odpowiedź w naszym artykule!
4 sierpnia 2021
Spółka partnerska – zalety i wady prowadzenia
Spółka partnerska to osobowa spółka handlowa, którą mogą złożyć co najmniej dwie osoby fizyczne, uprawnione do wykonywania wolnych zawodów. Nazwa spółki partnerskiej powinna zawierać co najmniej nazwisko jednego partnera. Dowiedz się więcej na ten temat!
18 marca 2022
Darowizny udziału w nieruchomości obciążonej hipoteką - skutki
Darowizny udziału w nieruchomości mogą powodować powstanie zobowiązania z tytułu podatku od spadków i darowizn. Obowiązek podatkowy powstaje z chwilą złożenia przez darczyńcę oświadczenia w formie aktu notarialnego. Dowiedz się więcej na ten temat!
25 lipca 2022
GTU 1 w pliku JPK V7
GTU 1 jako oznaczenie dostawy napojów alkoholowych w strukturze JPK_V7. Sprawdź od kiedy przedsiębiorcy mają obowiązek oznaczania transakcji kodem GTU, jakie zmiany zostały wprowadzone w tym zakresie od 1 lipca 2021 i korygować JPK w przypadku zmiany GTU!
4 sierpnia 2021
Siedziba przedsiębiorcy - czy można dokonać zmiany?
Siedziba przedsiębiorcy jest oznaczeniem miejscowości, w której prowadzona jest dana działalność lub w której znajduje się organ zarządzający przedsiębiorstwa. W jakim celu potrzebne jest oznaczenie siedziby przedsiębiorstwa? Przeczytaj nasz artykuł!
18 marca 2022
Zwolnienie hipoteki przez bank - formalności
Zwolnienie hipoteki nastąpi po spłacie zobowiązań wobec banku. Należy jednak dopełnić jeszcze kilku formalności z tym związanych, między innymi złożyć wniosek wraz z listem mazalnym o usunięcie z księgi wieczystej hipoteki. Dowiedz się więcej z artykułu
25 czerwca 2022
Jak rozliczyć sprzedaż po zamknięciu firmy u ryczałtowca?
Zdarza się, przedsiębiorca decyduje się na sprzedaż po zamknięciu firmy składników majątkowych, które były wykorzystywane w prowadzonej działalności gospodarczej. Przeczytaj i sprawdź jak rozliczyć sprzedaż po zamknięciu firmy u ryczałtowca!
24 czerwca 2022
Spóźniony zakup kasy fiskalnej a ulga na zakup kasy
Spóźniony zakup kasy fiskalnej poza ustawowym terminem uniemożliwia skorzystanie z ulgi na zakup kasy? Jeżeli przedsiębiorca nie zainstalował kasy fiskalnej w terminie musi liczyć się z konsekwencjami w tym zakresie. Dowiedz się więcej na ten temat!
17 stycznia 2022
Ulga B+R w działalności budowlanej - komu przysługuje?
Ulga B+R to możliwość odliczenia 30% kosztów zatrudnienia pracowników, którzy brali udział w realizacji prac związanych z działalnością badawczo-rozwojową. Za działalność badawczo-rozwojową uznaje się działalność twórczą. Dowiedz się więcej na ten temat!
18 marca 2022
Sprzedaż nieruchomości zakupionej od komornika
Sprzedaż nieruchomości zakupionej od komornika budzi u nabywających wątpliwości czy taka transakcja powinna zostać opodatkowana, gdy była wcześniej zasiedlona. Dokonałeś sprzedaży nieruchomości nabytej od komornika? Dowiedz się więcej na ten temat!
18 marca 2022
Kasa fiskalna dla programisty - czy zawsze jest obowiązkowa?
Dokonując sprzedaży na rzecz osób prywatnych i rolników ryczałtowych, co do zasady sprzedaż należy ewidencjonować na kasie fiskalnej. Jednak od ogólnej zasady występują pewne wyjątki. Sprawdź, czy kasa fiskalna dla programisty jest konieczna!
20 października 2021
GTU 8 – czym jest i w jaki sposób dokumentować sprzedaż?
Chcesz wiedzieć kiedy i w jaki sposób należy stosować obowiązkowe oznaczenia sprzedaży w nowym pliku JPK V7? Przeczytaj artykuł i dowiedz się, kto ma obowiązek oznaczania sprzedaży właściwymi symbolami oraz jakich transakcji dotyczy kod GTU 8!
18 lutego 2022
Rozpoczęcie działalności gospodarczej (cz. 11) - Rozliczenia z tytułu podatku od towarów i usług (VAT)
Rozpoczynając prowadzenie działalności konieczne jest zdecydowanie czy chcemy być czynnymi podatnikami VAT czy też zwolnionymi. Czy wiesz, jak wyglądają rozliczenia z tytułu podatku od towarów i usług potocznie zwanego podatkiem VAT? Sprawdź!
20 grudnia 2021
Jednorazowa pożyczka od spółki dla wspólnika – skutki w VAT i PCC
Jednorazowa pożyczka pomiędzy spółką a jej udziałowcami jest dopuszczalna. Jednorazowe udzielnie pożyczki mieści się w zakresie odpłatnego świadczenia usług w rozumieniu ustawy o VAT. Jak wygląda rozliczenie na gruncie podatku VAT i PCC? Sprawdź!
11 lipca 2022