Serwis Księgowy
Błędne zaprogramowanie kasy fiskalnej - skutki w VAT
Przedsiębiorcy w Polsce posiadają obowiązek w zakresie prowadzenia ewidencji sprzedaży za pomocą kas fiskalnych. Jednak zdążają się błędy podczas ich zaprogramowania. Sprawdź, jakie skutki niesie błędne zaprogramowanie kasy fiskalnej na gruncie VAT!
25 czerwca 2022
Bilans zamknięcia jako jeden z elementów sprawozdania finansowego
Bilans zamknięcia jest jedną z ważniejszych części sprawozdania finansowego, które składają podmioty prowadzące pełne księgi. Jak należy definiować bilans, jaką powinien mieć formę i co się na niego składa? Przeczytaj artykuł i sprawdź.
21 stycznia 2022
Co to jest bilans i kto musi go sporządzać?
Bilans to jeden z ważniejszych dokumentów, który musi zostać sporządzony w przedsiębiorstwie. Przedsiębiorca może zlecić wykonanie bilansu księgowej w biurze rachunkowym. Jak wykonać bilans i jakie są jego elementy? Co to jest bilans? Odpowiadamy!
19 stycznia 2022
Rozliczanie podróży służbowych - kompendium wiedzy
Delegacje od dawna znane są w polskich firmach, mimo to rozliczanie podróży służbowych nadal potrafi przysparzać wiele problemów przedsiębiorcom. Sporo wątpliwości niesie temat wydatków i tego, które z nich można zaliczyć do kosztów. Dowiedz się więcej!
25 czerwca 2022
Amortyzacja nieruchomości położonej za granicą
Amortyzacja nieruchomości, która jest wykorzystywana na poczet działalności firmy pozwala na obniżenie kwoty podatku dochodowego. Amortyzacji podlegają nie tylko nieruchomości w kraju, amortyzacja nieruchomości położonej za granicą również jest możliwa!
11 kwietnia 2022
Nowy Polski Ład – czy warto założyć spółkę z o.o.?
Nowy Polski Ład wprowadził zmiany związane z opodatkowaniem jednoosobowej działalności gospodarczej. Przedsiębiorcy mogą na tym stracić. Czy przekształcenie JDG na spółkę z o.o. pozwoli obniżyć koszty prowadzenia własnej firmy? Sprawdź!
11 lipca 2022
Kontrola podatników w 2022 i 2023 roku na skutek Polskiego Ładu
Polski Ład wprowadził rewolucję podatkową dla przedsiębiorców. Skutkiem czego kontrola podatników może być nieunikniona. W jakich sposób urzędy będą kontrolować podatników? W artykule przedstawiamy, jakie narzędzia mogą wykorzystać organy podatkowe!
1 czerwca 2022
Księgowanie wynagrodzenia za poprzedni miesiąc - co warto wiedzieć?
Pod jaką datą należy ująć listę płac w przypadku księgowania za ubiegły miesiąc? Rozwiej wątpliwości związane z zaliczeniem wynagrodzeń do kosztów firmy. Przeczytaj i zobacz, jak prawidłowo powinno wyglądać księgowanie wynagrodzenia za poprzedni miesiąc!
7 czerwca 2022
Kiedy możliwe jest oprocentowanie nadpłaty podatku?
U podatnika, u którego powstała nadpłata podatku urząd ma obowiązek dokonać jej zwrotu. Jeśli nadpłata podatku nie zostanie zwrócona podatnikowi w terminie będzie ona podlegać opodatkowaniu. Sprawdź, ile wynosi oprocentowanie nadpłaty podatku!
13 stycznia 2022
Nabycie sprawdzające – nowe narzędzie kontroli podatników
Polski Ład wprowadził dla urzędów nowe narzędzie kontroli, a mianowicie nabycie sprawdzające. Jaki jest cel nabycia sprawdzącego oraz kiedy przedsiębiorca będzie podlegać kontroli? W artykule przedstawiamy jaka jest zatem podstawa do kontroli podatnik!
25 czerwca 2022
KPiR - czym jest księga przychodów i rozchodów oraz jak ją prowadzić?
Księga Przychodów i Rozchodów jest jedną z form opodatkowania działalności gospodarczej i służy ewidencjonowaniu wszystkich przychodów i wydatków w przedsiębiorstwie. Dokładną definicję tego, czym jest księga przychodów i rozchodów znajdziesz w artykule!
25 czerwca 2022
Co to jest amortyzacja? Metody amortyzacji środków trwałych
Co to jest amortyzacja środków trwałych? Jak ją ustalić? Jakie metody amortyzacji dopuszczają polskie przepisy podatkowe? Czy odpisy amortyzacyjne mogą zmniejszać podstawę opodatkowania podatkiem dochodowym. Sprawdzamy i wyjaśniamy!
16 sierpnia 2022
Centralny Rejestr Podmiotów Akcyzowych - zasady funkcjonowania
Centralny Rejestr Podmiotów Akcyzowych przeznaczony jest dla osób, które prowadzą działalność w zakresie wyrobów akcyzowych lub są podmiotem, który nie posiada firmy lecz zużywa wyroby akcyzowe. Sprawdź, kiedy zatem następuje obowiązek rejestracji w CRPA?
21 kwietnia 2022
Zasady sporządzania spisu z natury - warto wiedzieć!
Każdy przedsiębiorca jest zobligowany przez ustawodawcę do sporządzenia remanentu w swojej firmie. Poznaj zasady sporządzania spisu z natury i zrób to prawidłowo. Przeczytaj nasz artykuł i dowiedz się, w jaki sposób należy sporządzić spis z natury!
6 lipca 2022
Sprzedaż gruntu nieujętego w ewidencji środków trwałych
Do składników majątku firmy zaliczamy m.in niezabudowany grunt. Grunty choć nie podlegają amortyzacji, to stanowią środki trwałe w działalności. Sprzedaż gruntu nieujętego w ewidencji środków trwałych - poznaj przepisy dotyczące skutków podatkowych!
25 czerwca 2022