Serwis Księgowy
E-faktury – wystawianie, otrzymanie, przechowywanie
Jednym z głównych dokumentów wystawianych przez przedsiębiorców jest faktura. Podatnicy wystawią faktury w formie papierowej, ale coraz częściej także w formie e-faktury. Czym jest e-faktura i jakie są zasady jej wystawiania? Przeczytaj artykuł i sprawdź!
9 września 2021
Amortyzacja środków trwałych a faktyczny okres użyteczności
Wartość środków trwałych nie jest ujmowana w kosztach bezpośrednio, lecz poprzez systematycznie dokonywane odpisy amortyzacyjne. Czy amortyzacja środków trwałych zależy od okresu faktycznej ekonomicznej użyteczności? Odpowiadamy w artykule! Sprawdź!
25 czerwca 2022
Zakup materiałów reklamowych w kosztach firmowych
Przedsiębiorcy prowadzą różnorodne akcje marketingowe mające na celu wypromowanie firmy na tle konkurencji. Czy wydatki przeznaczone na zakup materiałów reklamowych mogą stanowić koszt uzyskania przychodu? Przeczytaj nasz artykuł i dowiedz się więcej!
16 lutego 2022
Przejście z działalności nierejestrowanej na działalność gospodarczą
Działalność nierejestrowana jest bardziej uproszczona niż działalność gospodarcza. Przejście z działalności nierejestrowanej na działalność gospodarczą pojawia się w momencie przekroczenia limitu przychodu.
4 lutego 2022
JPK_PKPIR, czyli struktura JPK dla księgi przychodów i rozchodów
JPK_PKPIR zawiera dane znajdujące się w księdze przychodów i rozchodów. Na jej podstawie urzędy mogą skontrolować poprawność ustalonego dochodu. Sprawdź, na kim spoczywa obowiązek sporządzania JPK_PKPIR oraz jak przekazać go organom podatkowym.
12 października 2022
JPK_EWP, czyli Jednolity Plik Kontrolny dla ewidencji przychodów
JPK_EWP obejmuje przedsiębiorców rozliczających się na zasadzie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych. Jakie dane zawiera dokument JPK_EWP? Od kiedy mikroprzedsiębiorcy są zobowiązani do jego wysyłki organom skarbowym? Sprawdź czytając artykuł!
15 lutego 2022
Prosta spółka akcyjna - podstawowe informacje
Prosta spółka akcyjna to nowa forma prowadzenia działalności, łączy cechy spółki z o.o. oraz akcyjnej. Prosta spółka akcyjna to idealna forma działalności dla przedsiębiorców prowadzących start-up. Jak założyć prostą spółkę akcyjną? Dowiedz się więcej!
17 lutego 2022
Przekształcenie spółki komandytowej w spółkę jawną – uniknięcie opodatkowania CIT
Zmiana opodatkowania spółek komandytowych spowodowała, że ta forma prowadzenia działalności gospodarczej nie jest już tak atrakcyjna podatkowo. Sprawdź, czy przekształcenie spółki komandytowej w spółkę jawną to sposób na uniknięcie opodatkowania CIT.
25 czerwca 2022
Jak zaksięgować zakup sprzętu komputerowego z Niemiec?
Czy dokonując zakupu sprzętu komputerowego z Niemiec na potrzeby firmy należy rejestrować się do VAT-UE? Jak dokonać rozliczenia na gruncie podatkowym? Przeczytaj artykuł i sprawdź, w jaki sposób rozliczyć zakup sprzętu komputerowego z Niemiec!
14 stycznia 2022
Zapłata podatku z cudzego konta bankowego
Zdarzają się sytuacje kiedy przedsiębiorca nie posiada środków na swoim koncie i wówczas zapłata podatku jest niemożliwa. Przeczytaj artykuł i dowiedz się, czy zapłata podatku z cudzego konta bankowego jest dopuszczalna i zgodna z przepisami. Sprawdź!
27 grudnia 2022
Amortyzacja środków trwałych wycofanych z poprzedniej firmy
Zmieniasz formę prowadzenia działalności i zastanawiasz się, czy wcześniej wycofane środki trwałe możesz wnieść do nowej działalności i amortyzować? Czy amortyzacja środków trwałych wycofanych z poprzedniej działalności wymaga dokonywania korekty odpisów?
1 września 2021
Kasa fiskalna dla taksówkarzy - warto wiedzieć
Kasa fiskalna dla taksówkarzy stała się obowiązkowa. Kierowca jest zobowiązany do nabicia na kasę sprzedaży na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej. Dowiedz się, kiedy można skorzystać z ulgi na zakup kasy rejestrującej!
31 sierpnia 2021
Ewidencja sprzedaży na kasie fiskalnej a korekta transakcji
Czy zastanawiasz się jak prawidłowo powinna wyglądać ewidencja sprzedaży na kasie fiskalnej w sytuacji wprowadzenia błędnej stawki? Czy należy tego dokonać na kasie rejestrującej, czy na innym urządzeniu księgowym? Odpowiadamy w artykule
16 lutego 2022
Kasa fiskalna przy usługach ubezpieczeniowych i finansowych - czy jest obowiązkowa?
Kasę fiskalną co do zasady powinien posiadać podatnik dokonujący sprzedaży na rzecz osób nieprowadzących działalności oraz rolników ryczałtowych. Czy kasa fiskalna przy usługach ubezpieczeniowych i finansowych również jest obowiązkowa? Przeczytaj!
25 czerwca 2022
Rezygnacja z kasy fiskalnej - kiedy jest możliwa?
Przedsiębiorcy, którzy dokonują sprzedaży na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej oraz rolników ryczałtowych, muszą ewidencjonować sprzedaż za pomocą kasy rejestrującej. Sprawdź, kiedy możliwa jest rezygnacja z kasy fiskalnej!
11 stycznia 2022