Księgowość firm
Zawieszenie działalności gospodarczej a KPiR i VAT
Co do zasady, przedsiębiorca który nie zatrudnia pracowników może zawiesić działanie firmy na czas określony lub nieokreślony. Czy zawieszenie działalności gospodarczej zwalnia z obowiązku prowadzenia KPiR i składania deklaracji VAT? Sprawdź!
27 marca 2022
Dofinansowania o charakterze mikropożyczki - praktyczne wskazówki!
Najważniejsze cechy dofinansowania o charakterze mikropożyczki dla beneficjentów! Sprawdź, kto może wnosić o mikropożyczkę i jak wygląda etap składania wniosków! Dowiedz się, jakie wymagania ciążą na przedsiębiorcach ubiegających się o dofinansowanie!
17 lutego 2021
Korekta pustej faktury - czy jest dopuszczalna?
W obrocie gospodarczym może zdarzyć się sytuacja wystawienia tzw. "pustej faktury", która nie potwierdza rzeczywistej sprzedaży, jak należy wówczas postąpić? Czy korekta pustej faktury jest możliwa? Sprawdź zasady rozliczania i korygowania pustych faktur!
16 lutego 2022
Rozliczanie kosztów dostawy przy sprzedaży wysyłkowej
Dokonując wysyłki zakupionego towaru, przedsiębiorcy niejednokrotnie zastanawiają się w jaki sposób właściwie przeprowadzić rozliczanie kosztów dostawy. Czy powinny znaleźć się na fakturze jako osobna pozycja czy zostać wliczone w cenę? Wyjaśniamy!
17 września 2021
Firmowe straty spowodowane koronawirusem – czy można ująć je w kosztach?
Wielu przedsiębiorcom firmowe straty spowodowane koronawirusem zaburzyły płynność finansową. Przeczytaj artykuł i dowiedz się jakie przesłanki muszą spełniać wydatki poniesione w dobie pandemii, aby móc zaliczyć je do kosztów uzyskania przychodu!
14 kwietnia 2021
Podwyższenie kapitału zakładowego jako forma dofinansowania spółki!
Niekiedy spółka handlowa wpada w problemy finansowe i konieczne jest jej dokapitalizowanie. Czy wydatki związane z podwyższeniem kapitału zakładowego stanowią koszt podatkowy? Dowiedz się, jak uratować spółkę poprzez podwyższenie kapitału zakładowego!
5 lipca 2022
Zwrot nadpłaconych składek społecznych – rozliczenie z ZUS i US
Każdy pracodawca, zatrudniając pracownika zobowiązany jest do uiszczania świadczeń publicznoprawnych. Co w przypadku, gdy pracodawca dokona nadpłaty składek? Sprawdź, w jakim terminie następuje zwrot nadpłaconych składek społecznych oraz komu przysługuje!
25 maja 2022
Prawo jazdy pracownika opłacone przez pracodawcę, a koszty firmy
Czy prawo jazdy pracownika sfinansowane przez przedsiębiorcę można ująć w koszty firmy. Sprawdź czy w przypadku rozwiązaniu umowy lub odejścia pracownika z pracy możemy liczyć na zwrot poniesionych kosztów i czy będzie to wówczas przychód firmy.
23 października 2020
Wystąpienie ze spółki jawnej a zwrot wkładu - warto wiedzieć
Zakładając spółkę jawną wspólnicy wnoszą do niej aport w formie pieniężnej i niepieniężnej, przez co stanowią one majątek początkowy spółki. Wspólnicy mogą występować ze spółki jawnej, zatem możliwy jest też zwrot wkładu. Jakie niesie to skutki podatkowe?
27 kwietnia 2022
Moment ujęcia opłaty środowiskowej w kosztach podatkowych
Podatnicy, którzy na skutek swojej działalności wprowadzają do środowiska gazy, pyły czy ścieki, są co do zasady zobowiązaniu do uiszczenia opłaty środowiskowej. W jaki sposób określić moment ujęcia opłaty środowiskowej w kosztach podatkowych? Sprawdź!
25 czerwca 2022
Przekazanie towarów - darowizna, reklama, potrzeby firmy
Towarami handlowymi są towary przeznaczone do dalszej odsprzedaży. Czy możliwe jest wykorzystanie towarów handlowych na inne cele? Wyjaśniamy, jak poprawnie rozliczyć przekazanie towarów w darowiźnie, na reklamę lub na potrzeby firmy! Sprawdź szczegóły!
28 lutego 2022
JPK_VAT a faktura wystawiona przez podmiot niezarejestrowany do VAT
Składanie struktury JPK_VAT jest comiesięcznym obowiązkiem każdego czynnego podatnika VAT. Co w przypadku, gdy wygenerowany plik będzie zawierał fakturę wystawioną przez podmiot niezarejestrowany do VAT? Sprawdź, jak sobie z tym poradzić w praktyce!
12 maja 2022
Różnice kursowe przy kompensacie - jak ustalić?
Jak rozliczyć różnice kursowe przy kompensacie? Na czym polega kompensata wzajemnych zobowiązań i należności? Przeczytaj artykuł i dowiedz się, czym są i kiedy powstają różnice kursowe oraz jak należy je rozliczyć w przypadku kompensaty!
23 maja 2022
Księgi rachunkowe - kto musi je założyć?
Księgi rachunkowe, potocznie znane jako pełne księgi, mają obowiązek prowadzić nie tylko spółki prawa handlowego, ale również niektóre osoby fizyczne, spółki cywilne czy jawne lub inne podmioty. Dowiedz się więcej, czytając nasz artykuł!
18 stycznia 2022
Jak założyć food truck - podstawowe informacje
Food trucki to samochody dostawcze przerobione na mobilną gastronomię. Przedsiębiorczy prowadzący food trucki coraz częściej otwierają nowe punkty ze względu na popularność takiej działalności. Jak założyć food truck? Przeczytaj artykuł i sprawdź!
2 września 2021