Poradnik Przedsiębiorcy

Zakup paliwa za granicą a koszty podatkowe

Charakter prowadzonej działalności wymaga ode mnie częstych wyjazdów zagranicznych. Podczas nich wykorzystuję samochód służbowy, który jest środkiem trwałym firmy. Posiadam paragony za tankowanie na zagranicznych stacjach. Nie posiadają one jednak moich danych. Czy mogą być zatem podstawą ujęcia wydatków na paliwo w kosztach?

Grzegorz, Milicz

 

Tak, jak najbardziej paragony za zakup paliwa za granicą podczas wyjazdów służbowych stanowią podstawę ujęcia kosztu w podatkowej księdze przychodów i rozchodów. W rozporządzeniu w sprawie prowadzenia KPiR wydatki na zakup paliwa i olejów za granicą mogą być dokumentowane paragonami lub dowodami kasowymi. Na odwrocie paragonu podatnik musi uzupełnić jego treść, wpisując swoje nazwisko (nazwę zakładu), adres oraz rodzaj (nazwę) zakupionego towaru.

Dodatkową możliwością czynnych podatników VAT jest ubieganie się o zwrot podatku VAT opłaconego za granicą (VAT-REF). Jeżeli przedsiębiorca taki zwrot VAT uzyska, a wcześniej zaliczył wydatek w kwocie brutto do kosztów, zobowiązany jest wykazać zwrot jako pozostały przychód z działalności w kolumnie 8 KPiR.