Księgowość firm
Dowody księgowe - czy stanowią podstawę zapisów w księgach rachunkowych?
Dowody księgowe, stanowiące podstawę zapisów w księgach rachunkowych, zostały wskazane w przepisach ustawy o rachunkowości. Jakie dokumenty mogą stanowić podstawę zapisów w księgach? Co powinny one zawierać? Przeczytaj i dowiedz się więcej na ten temat!
25 czerwca 2022
Kontrasygnata głównego księgowego - kiedy taki podpis jest niezbędny?
Kontrasygnata głównego księgowego jest dowodem wstępnej kontroli, potwierdzającym zgodność zaistniałych operacji gospodarczych. Weryfikowana jest również kompletność i rzetelność dokumentów księgowych. Przeczytaj o kontrasygnacie głównego księgowego!
26 maja 2022
Koszty kwalifikowane a refundacja z Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorstw
Koszty kwalifikowane dotyczą wydatków poniesionych w związku z prowadzeniem działalności badawczo-rozwojowej. Jakie warunki należy spełnić aby móc skorzystać z ulgi na działalność gospodarczo-rozwojową? Przeczytaj artykuł i dowiedz się więcej!
4 lutego 2022
Nabycie towarów od unijnego dostawcy posługującego się polskim NIP-em
Rozliczenie zagranicznych transakcji często bywa skomplikowane i zależy od wielu czynników. Czy nabycie towarów od unijnego dostawcy posługującego się polskim NIP-em zalicza się do WNT? Przeczytaj nasz artykuł i dowiedz się więcej na ten temat!
15 grudnia 2021
Należności licencyjne uzyskiwane za granicą – sposób rozliczenia
Należności licencyjne są często uzyskiwane przez polskich podatników w ramach wynagrodzenia otrzymywanego za granicą. Jak rozliczyć tak otrzymane wynagrodzenie na gruncie podatku dochodowego? Przeczytaj nasz artykuł i dowiedz się więcej na ten temat!
24 listopada 2020
Polisa OC sfinansowana przez spółkę a przychód menedżera
Często firmy decydują się wykupić ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej dla swojej kadry zarządzającej. Kiedy polisa OC sfinansowana przez firmę będzie stanowić przychód menedżera? Przeczytaj nasz artykuł i dowiedz się więcej na ten temat!
7 kwietnia 2022
Spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu a stawka amortyzacyjna
Odpisy amortyzacyjne są jednym z podstawowych rodzajów kosztów uzyskania przychodu. Czym jest indywidualna stawka amortyzacji? Czy spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu uprawnia do zastosowania indywidualnej stawki amortyzacyjnej? Sprawdź!
17 stycznia 2022
Wykorzystywanie firmowego samochodu do celów prywatnych prezesa zarządu
Pełnienie funkcji prezesa zarządu wiąże się z wieloma obowiązkami, ale również funkcja ta daje wiele przywilejów. Jednym z nich jest wykorzystywanie firmowego samochodu do celów prywatnych. Jakie skutki podatkowe wywołuje taka sytuacja? Sprawdź!
17 stycznia 2022
Rachunek kosztów – podstawowe informacje
Celem jednostek gospodarczych jest uzyskanie jak największych dochodów, dlatego ważny jest tu sposób zarządzania kosztami. Jedną z metod rozporządzenia kosztami jest rachunek kosztów. Sprawdź, jak stosowany jest rachunek kosztów w przedsiębiorstwach!
25 października 2021
Wysokość diety w podróży służbowej - jak obliczyć? Przedsiębiorca a pracownik
Czy wiesz, jaka powinna być wysokość diety w podróży służbowej w przypadku pracownika, a jaka dla przedsiębiorcy? Dowiedz się, jak to rozliczyć, a także co w sytuacji, gdy w hotelu zostało zapewnione wyżywienie. Przeczytaj nasz artykuł!
2 stycznia 2022
Księgowość pełna a księgowość uproszczona - różnice
Jednym z bardzo ważnych wyborów jakich musi dokonać początkujący przedsiębiorca, jest sposób prowadzenia księgowości i rozliczania podatków. Przedstawiamy księgowość pełna a księgowość uproszczona wady i zalety rozwiązań oraz podstawowe różnice!
25 czerwca 2022
Inwestycje krótkoterminowe – co do nich zaliczamy?
Podmioty prowadzące pełną księgowość zobowiązane są do wykazywania w bilansie zarówno aktywów, jak i pasywów składających się na majątek przedsiębiorstwa. Czy inwestycje krótkoterminowe są wykazywane w bilansie oraz co należy do nich zaliczyć? Sprawdź!
25 czerwca 2022
Rozliczenie wynajmu samochodu sfinansowanego przez ubezpieczyciela
Podatnik biorąc udział w wypadku firmowym pojazdem, gdy następstwem są zdarzenia finansowe z tym związane, powinien liczyć się z koniecznością rozliczenia na gruncie podatkowym. Sprawdź, rozliczenie wynajmu samochodu sfinansowanego przez ubezpieczyciela!
21 lipca 2022
Koszty stałe i zmienne – w jaki sposób wyodrębnić?
Podział kosztów na stałe i zmienne jest kluczowym kryterium mającym wpływ na podejmowane decyzje w przedsiębiorstwie zarówno w krótkiej, jak i w długiej perspektywie czasu. Dowiedz się, jak we właściwy sposób wyodrębnić koszty stałe i zmienne w firmie!
25 czerwca 2022
Jeden rachunek bankowy do celów prywatnych i służbowych a koszty uzyskania przychodu
Płatności przelewem za faktury to już standard. Czy podatnik musi mieć firmowy rachunek bankowy? Czy rachunek bankowy do celów prywatnych i służbowych to dobry pomysł? Przeczytaj artykuł i dowiedz się, jakie znaczenie ma rachunek bankowy
25 czerwca 2022