Środki trwałe
Remont obcego środka trwałego - podatkowe rozliczenie
Środki trwałe są powszechnie wykorzystywane w przedsiębiorstwie. Czy jest możliwa inwestycja w obcy środek trwały? Przeczytaj artykuł i dowiedz się jak rozliczyć remont obcego środka trwałego! Czy remont różni się od ulepszenia środka trwałego?
30 czerwca 2022
Przekazanie środka trwałego pomiędzy małżonkami a rozdzielność majątkowa
Gdy małżonkowie prowadzą odrębne działalności gospodarcze może nastąpić przekazanie środka trwałego pomiędzy małżonkami. Może to powodować różne skutki na gruncie podatków. Przeczytaj i dowiedz się jak sytuacja wygląda przy rozdzielności majątkowej!
30 czerwca 2022
Remont środka trwałego a jego amortyzacja - czy jest to możliwe?
Remont środka trwałego to proces gospodarczy, na który często decydują się przedsiębiorcy. Czy ma on wpływ na amortyzację tego środka w tym czasie? Jak prawidłowo ująć remont w księgach rachunkowych? Odpowiedź znajdziesz w naszym artykule!
30 czerwca 2022
Zakup środka trwałego na współwłasność a odliczenie VAT
Podatnikom VAT przysługuje prawo do odliczenia podatku naliczonego. Czy jest tak również gdy następuje zakup środka trwałego na współwłasność? Jak powinna wyglądać faktura dokumentująca taką transakcję? Przeczytaj nasz artykuł i dowiedz się więcej!
30 czerwca 2022
Jak rozliczyć zwrot środka trwałego podlegającemu amortyzacji?
W prowadzeniu działalności, może się zdarzyć, że zakupiony i amortyzowany środek trwały zostanie zwrócony sprzedawcy. Jak rozliczyć zwrot środka trwałego, który jest już amortyzowany w firmie? Czy konieczna jest korekta dokonanych odpisów amortyzacyjnych?
10 marca 2022
Zakup nowych części do komputera a ulepszenie środka trwałego
Wraz z postępem technologicznym przedsiębiorcy udoskonalają sprzęt służący im w firmie. W jaki sposób ująć zakup nowych części do komputera wraz ze sprzedażą starych części w KPiR? Jaka jest różnica między remontem a ulepszeniem środka trwałego? Sprawdź!
30 czerwca 2022
Zmiana wartości początkowej środka trwałego - co warto wiedzieć!
Wartość składników majątku, które są środkami trwałymi może ulec zmianie. Może ona nastąpić w drodze ulepszenia lub odłączenia części składowej. Jak zmiana wartości początkowej środka trwałego może wpłynąć na odpisy amortyzacyjne? Przeczytaj artykuł!
30 czerwca 2022
Koszty kredytu po zbyciu środka trwałego - jak prawidłowo rozliczyć?
Przedsiębiorco! Wziąłeś kredyt na zakup środka trwałego dla swojej firmy, który następnie został odsprzedany? Przeczytaj nasz artykuł i sprawdź, czy koszty kredytu po zbyciu środka trwałego nadal mogą być klasyfikowane jako koszty uzyskania przychodów!
30 czerwca 2022
Stawka amortyzacji przy zmianie przeznaczenia lokalu - jakie zasady?
Przedsiębiorcy kupujący mieszkanie mogą dokonywać ich zmiany przeznaczenia na lokal użytkowy, który jest wykorzystywany na cele działalności gospodarczej. Jaka będzie stawka amortyzacji przy zmianie przeznaczenia lokalu. Przeczytaj artykuł i dowiedz się!
25 czerwca 2022
Korekta VAT od nabyć środków trwałych przy sprzedaży mieszanej
Przedsiębiorco! Czy zastanawiałeś się kiedykolwiek jak powinna wyglądać prawidłowa korekta VAT od nabyć środków trwałych przy sprzedaży mieszanej? Od jakich towarów można odliczyć VAT oraz jakiego obrotu nie zalicza się do proporcji? Odpowiedź w artykule!
30 czerwca 2022
Parking przynależny do budynku - jak amortyzować?
Częsty problemem jest wybranie właściwej metody amortyzacji nietypowych środków trwałych. Czy parking przynależny do budynku stanowi samodzielny środek trwały? Przeczytaj i dowiedz się do której kategorii należy go zaliczyć i w jaki sposób amortyzować.
15 czerwca 2021
Mieszkanie w działalności gospodarczej - jak wygląda rozliczenie?
Zdarzają się sytuacje, że przedsiębiorcy wykorzystują prywatne mieszkanie w działalności gospodarczej. Czy warto przekazać prywatne mieszkanie do firmy? Jak są wady i zalety tego typu rozwiązania? Przeczytaj nasz artykuł i dowiedz się!
25 czerwca 2022
Współczynnik podwyższający stawkę amortyzacji – kiedy można zastosować w działalności?
Gdy w spółce osobowej jeden ze wspólników wystąpi ze spółki, w ramach spłaty udziałów może otrzymać składnik majątku. Czy składnik taki można wprowadzić do nowo otwartej firmy? Czy można zastosować współczynnik podwyższający stawkę amortyzacji? Sprawdź!
25 czerwca 2022
Zwrot środka trwałego - jak rozliczyć na podstawie faktury korygującej?
Przedsiębiorco, czy wiesz co zalicza się do środków trwałych oraz w jaki sposób należy prawidłowo rozliczyć zwrot środka trwałego? Podpowiadamy w naszym artykule, jak zaksięgować fakturę korygującą oraz skorygować naliczoną amortyzację!
17 stycznia 2022
Remanent likwidacyjny a środki trwałe
Remanent likwidacyjny należy sporządzić w przypadku likwidacji działalności gospodarczej! Jak w takim przypadku ująć w nim środki trwałe? Jakie skutki na gruncie VAT wywołuje likwidacja działalności? Przeczytaj artykuł i dowiedz się więcej w tym temacie!
17 stycznia 2022