Ordynacja podatkowa
Podatek od nieruchomości od wiaty - kiedy jest należny?
Posiadając nieruchomość powstaje obowiązek w zakresie zapłaty podatku od nieruchomości. Czy posiadając wiatę również należy płacić podatek od nieruchomości? Kiedy powstaje obowiązek podatkowy? Ile wynosi należność? Na pytania odpowiadamy w artykule!
29 lipca 2022
Schematy podatkowe a skuteczność czynnego żalu
Przepisy o MDR wprowadziły nowy obowiązek dla niektórych podatników, który muszą raportować schematy podatkowe. Czym są schematy podatkowe? Kiedy należy je raportować? Czy przy niedopełnieniu obowiązku będzie skuteczny czynny żal? Sprawdziliśmy!
26 lipca 2022
Co urząd skarbowy może przejąć na spłatę zaległego podatku?
Każdy przedsiębiorca posiada zobowiązania podatkowe wobec urzędu. Jeśli przekraczają one jego możliwości finansowe może zdarzyć się, że powstaną po jego stronie zaległości podatkowe. Co urząd skarbowy może przejąć na spłatę zaległego podatku? Odpowiadamy
20 lipca 2022
Umorzone dotacje a przychód u ryczałtowca
Gdy dotacja ze środków publicznych zostaje umorzona, często pojawiającym się pytaniem jest sposób opodatkowania takiego zdarzenia. Umorzone dotacje a przychód u ryczałtowca - jaka stawka ryczałtu powinna zostać zastosowana? Przeczytaj artykuł!
18 lipca 2022
Aport całego przedsiębiorstwa do spółki jawnej – skutki w PIT i VAT
Decydując się na aport całej działalności gospodarczej do spółki dochodzi do wniesienia całości praw i obowiązków przez nowego wspólnika do spółki. Jakie konsekwencje podatkowe powoduje aport całego przedsiębiorstwa do spółki jawnej? Dowiedz się!
18 lipca 2022
Zwolnienie z PCC pożyczki spółki komandytowo-akcyjnej
Spółka komandytowo-akcyjna to jedna z bardziej popularnych form prowadzenia działalności gospodarczej. Czy pożyczka udzielona spółce może zostać zwolniona z opłacania podatku? Zwolnienie z PCC pożyczki spółki komandytowo-akcyjnej sprawdź czy to możliwe!
13 lipca 2022
Rozwiązanie spółki cywilnej a PCC - kiedy wystąpi podatek?
Podatek od czynności cywilnoprawnych pobierany jest w przypadku zawarcie umowy spółki cywilnej w postaci aktu notarialnego. Czy podczas rozwiązania spółki cywilnej również należy go uiszczać? Rozwiązanie spółki cywilnej a PCC - odpowiadamy na pytania
12 lipca 2022
Podatek od części wspólnych nieruchomości użytkowanej na cele firmowe i mieszkalne
Posiadanie nieruchomości obarczone jest podatkiem od nieruchomości. Jak złożyć deklarację w przypadku gdy przedsiębiorca musi płacić podatek od części wspólnych nieruchomości użytkowanej na cele firmowe i mieszkalne? Przeczytaj artykuł i dowiedz się!
19 lipca 2022
Darowizna udziałów w spółce jawnej – PIT i VAT
Funkcjonowanie w formie prawnej, którą jest spółka jawna, wiąże się z posiadaniem w niej udziałów. Osoba fizyczna posiadająca udziały może je przekazać w drodze darowizny. Czy darowizna udziałów w spółce jawnej podlega opodatkowaniu PIT i VAT?
1 lipca 2022
Urząd Skarbowy może zajrzeć na rachunek bankowy podatnika
Podatnicy powinni być świadomi tego, że urząd skarbowy może w każdej chwili zajrzeć do posiadanych przez nich rachunków bankowych. Jaka jest procedura kontroli urzędu skarbowego? Kiedy urząd może uzyskać dostęp na rachunek bankowy podatnika? Sprawdź!
10 listopada 2022
Wypłata dywidendy rzeczowej a podatek PCC
Umowa sprzedaży nieruchomości podlega opodatkowaniu podatkiem PCC. Co jednak, gdy ma miejsce wypłata dywidendy rzeczowej np. w formie mieszkania. Czy również podlega opodatkowaniu PCC? Sprawdź, jak rozliczyć dywidendę niepieniężną!
27 czerwca 2022
Sprzedaż spółki jawnej na gruncie PIT i VAT
Mówiąc o sprzedaży spółki jawnej, mamy na myśli sytuację, w której dochodzi do zbycia posiadanych przez wspólnika udziałów w niej. W jaki sposób rozliczyć sprzedaż spółki jawnej? Czy sprzedaż podlega opodatkowaniu PIT i VAT? Przeczytaj i sprawdź!
24 czerwca 2022
Spółka cicha a PCC - kiedy powstaje obowiązek podatkowy?
Podatek od czynności cywilnoprawnych jest jednym z kosztów, które ponoszą przedsiębiorcy decydując się na założenie działalności w formie spółki. Czy zakładając spółkę cichą nadal trzeba się liczyć z zapłatą podatku PCC? Spółka cicha a PCC - przeczytaj!
23 czerwca 2022
Czy zakup towarów handlowych w czasie zawieszenia działalności stanowi koszt?
Zawieszenie bądź zamknięcie działalności to dla wielu przedsiębiorców najczarniejszy scenariusz. Jakie konsekwencje powoduje decyzja o zawieszeniu działalności gospodarczej? Czy zakup towarów handlowych w czasie zawieszenia działalności może być kosztem?
21 czerwca 2022
Opodatkowanie VAT najmu na rzecz unijnego kontrahenta spoza Polski
Najem lokalu to coraz częściej powtarzająca się usługa, którą świadczą przedsiębiorcy. W jaki sposób powinno się opodatkować usługi najmu? Jak wygląda opodatkowanie VAT najmu na rzecz unijnego kontrahenta spoza Polski? Odpowiadamy na pytania w artykule.
17 czerwca 2022