Prawo gospodarcze
Fikcja doręczeń a korespondencja adresowana do przedsiębiorcy
Fikcja doręczeń polega na tym, że przesyłkę awizowaną, po 14 dniach w przypadku braku jej odbioru uznaje się za doręczoną. Czy fikcję doręczeń stosuje się również wobec przedsiębiorców? Na jakich zasadach? Dowiesz się z artykułu.
26 lutego 2025
Rozprawa zdalna w sądzie pracy - czy jest taka możliwość?
Postęp technologiczny niewątpliwie zmienił nasz tryb życia. Wiele czynności można teraz wykonywać zdalnie, nawet pracę zarobkową. Jednak czy wydarzenie takie jak rozprawa zdalna w sądzie pracy mogłoby się odbyć? Sprawdź w naszym artykule!
25 lutego 2025
Jawność wynagrodzeń - nowe obowiązki pracodawców wynikające z dyrektywy UE
Dyrektywa Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2023/970 z dnia 10 maja 2023 r. zakłada m.in. jawność wynagrodzeń. Wprowadza też szereg nowych obowiązków dla pracodawców. Czego dotyczą te obowiązki? Kiedy wejdą w życie? Przeczytaj artykuł i sprawdź!
25 lutego 2025
Służebność drogi koniecznej - czy może zostać zniesiona?
W niektórych przypadkach prawo reguluje ustanowienie za wynagrodzeniem potrzebnej drogi koniecznej w formie służebności drogowej. Czy istnieją przypadki, w których służebność drogi koniecznej może zostać zniesiona? Przeczytaj artykuł i sprawdź!
24 lutego 2025
Darowizna otrzymana przez małżonka – czy wchodzi do majątku wspólnego?
Czy wiesz, że małżonkowie mogą przekazywać sobie darowizny? Przedmiot darowizny może wejść albo do majątku wspólnego, albo do majątku odrębnego małżonków. Sprawdź, kiedy zatem darowizna otrzymana przez małżonka wchodzi do majątku wspólnego!
24 lutego 2025
Odpowiedzialność urzędników za zaniedbania w związku z pełnionymi obowiązkami
Osoby poszkodowane przez błąd urzędnika państwowego mogą dochodzić swoich roszczeń na drodze sądowej. Dowiedz się na jakich zasadach ponoszona jest odpowiedzialność urzędników za szkodę wyrządzoną błędem w wykonywaniu czynności służbowych!
21 lutego 2025
Fałszywe opinie w internecie – czy ich kupowanie jest karalne?
Fałszywe opinie to oszustwo, które łamie prawo i wprowadza w błąd konsumentów oraz uczciwych przedsiębiorców. Narusza to przepisy o nieuczciwej konkurencji, szkodząc zarówno rynkowi, jak i renomie firm. Sprawdź koniecznie artykuł!
21 lutego 2025
System EUDR - zasady wprowadzenia odnośnych towarów i produktów do obrotu zgodnie z rozporządzeniem w sprawie wylesiania
Przepisy unijne regulują obowiązki związane z wprowadzaniem na rynek, udostępnianiem oraz wywożeniem niektórych produktów. Czym jest "należyta staranność" w rozumieniu tych przepisów? Jaką funkcję w tym zakresie pełni system EUDR? Przeczytaj i sprawdź!
20 lutego 2025
Wpis do ewidencji gruntów i budynków a prawo własności
Wpis do ewidencji gruntów i budynków nie jest jednoznaczny z uznaniem prawa własności. EGiB to rejestr zawierający dane o nieruchomościach, ale nie pełni funkcji księgi wieczystej, która potwierdza prawo własności. Zobacz artykuł!
20 lutego 2025
Każdy obywatel może zgłosić uwagi do projektu nowych przepisów - czym są konsultacje społeczne?
Za sprawą zmian w ustawie o działalności lobbingowej oraz Regulaminie Sejmu obywatele zyskali możliwość wypowiedzenia się na temat procedowanych projektów ustaw. W tym celu zagwarantowane zostały konsultacje społeczne. Jak wziąć w nich udział? Sprawdź!
19 lutego 2025
Chorobowe przedsiębiorcy a wynagrodzenie za czas niezdolności do pracy w 2025
Chorobowe przedsiębiorcy jego istnienie oraz wysokość są zależne od tego, czy zdecydował się odprowadzać do ZUS-u składki na ubezpieczenie chorobowe, a jeżeli tak, to w jakiej wysokości. Sprawdź, na jakie kwoty zasiłku może liczyć przedsiębiorca w 2025!
18 lutego 2025
Umowa przedwstępna – czym się różni od listu intencyjnego?
Umowa przedwstępna i list intencyjny to dwa różne dokumenty. Umowa przedwstępna zobowiązuje do zawarcia umowy, a list intencyjny wyraża intencje bez zobowiązań prawnych. Jaka powinna być forma zawarcia dokumentów? Dowiedz się więcej w artykule!
11 lutego 2025
Odpowiedzialność za mienie pracodawcy - czy pracownik może ją ponieść?
Zgodnie z przepisami Kodeksu pracy, pracownik ponosi odpowiedzialność za mienie pracodawcy na określonych zasadach. Przeczytaj artykuł i dowiedz się na jakich zasadach pracownik może być pociągnięty do odpowiedzialności materialnej!
7 lutego 2025
Wykonawcy spoza UE w zamówieniach publicznych - najważniejsze informacje
Wykonawcy spoza UE w zamówieniach publicznych muszą przestrzegać zasad określonych w Komunikacie Komisji Europejskiej oraz wyroku TSUE co wpływa na formułowanie Specyfikacji Warunków Zamówienia. Przeczytaj artykuł, zapoznaj się ze szczegółami!
7 lutego 2025
Sankcje wobec przedsiębiorcy za utrudnianie zgłoszeń oraz działania odwetowe wobec sygnalistów
Sygnalistą jest to osoba zgłaszająca naruszenie prawa, o którym dowiedziała się w związku z pracą. Utrudnianie zgłoszeń oraz działania odwetowe wobec sygnalistów są niedozwolone i grożą za nie dotkliwe kary. Dowiedz się jakie!
5 lutego 2025