0 0
dni
0 0
godz
0 0
min
0 0
sek

Prawo gospodarcze

Prawo gospodarcze

Odpowiedzialność przedsiębiorcy a błędna oferta sklepu internetowego

Zdarzają się sytuacje, w których oferta sklepu internetowego zawiera błędną cenę produktu. Jest to wynikiem błędu systemu lub błędu pracownika. Czy przedsiębiorca prowadzący sklep internetowy musi wydać błędnie wyceniony towar kupującemu?

23 października 2020

Prawo gospodarcze

Doręczanie pism w postępowaniu administracyjnym - czy można kurierem?

Czy doręczanie pism w postępowaniu administracyjnym lub podatkowym może odbywać się kurierem? Wysyłając pisma do urzędów trzeba to zrobić tak, aby nie przepadł termin. Najbezpieczniej jest nadać pismo za pośrednictwem Poczty Polskiej.

7 lutego 2022

Prawo gospodarcze

Data pewna w umowach cywilnych i gospodarczych

Wyróżnia się kilka form dokonania czynności prawnych. Jedną z nich jest forma pisemna zawierająca datę pewną. Czym jest data pewna oraz jakie są skutki jej zastrzeżenia? Jaki jest cel sporządzenia dokumentu z datą pewną? Dowiedz się z artykułu!

30 stycznia 2021

Prawo gospodarcze

Jak wygląda kontrola Inspekcji Handlowej w sklepie?

Kontrola Inspekcji Handlowej sprawdza, czy przedsiębiorcy m.in. należycie dbają o ochronę i interesy konsumentów. Co kontroluje Inspekcja Handlowa, jakie kary grożą niefrasobliwym przedsiębiorcom? Czy kontrola może zostać rozpoczęta bez zawiadomienia?

18 maja 2022

Prawo gospodarcze

Umowa przedwstępna z zadatkiem - na co uważać i jak zabezpiecza?

W wielu umowach przedwstępnych, szczególnie dotyczących sprzedaży nieruchomości, wykorzystuje się zadatek. Umowa przedwstępna z zadatkiem daje obu stronom zabezpieczenie na wypadek, gdyby kontrahent się ze swoich zobowiązań nie wywiązał.

1 kwietnia 2022

Prawo gospodarcze

Tajemnica przedsiębiorstwa – kiedy można wnieść o ograniczenie prawa wglądu?

Tajemnica przedsiębiorstwa ma ogromną wartość. Musi być ona zabezpieczona przed wglądem osób trzecich. W jakich sytuacjach przedsiębiorca może żądać ograniczenia prawa wglądu? Co powinien zawierać wniosek o ograniczenie prawa wglądu? Sprawdź w artykule!

17 stycznia 2022

Prawo gospodarcze

Kiedy prokurator wkracza do firmy – przestępstwa gospodarcze

Przestępstwa gospodarcze związane z prowadzeniem przedsiębiorstwa należą do czynów zabronionych według kodeksu karnego. Jakie wyróżnia się przestępstwa o charakterze gospodarczym? Czy w sprawie każdego przestępstwa prowadzone jest postępowanie karne?

25 czerwca 2022

Prawo gospodarcze

Umowa przedwstępna bez notariusza przy sprzedaży nieruchomości

Przed kupnem nieruchomości często podpisywana jest umowa przedwstępna. Można to zrobić u notariusza, ale nie ma takiego obowiązku. Umowa przedwstępna bez notariusza daje gorszą ochronę na wypadek, gdyby druga strona się rozmyśliła.

25 lipca 2022

Prawo gospodarcze

Jaki rodzaj pełnomocnictwa wybrać?

Przy prowadzeniu działalności gospodarczej bardzo często zdarza się, że w niektórych sytuacjach posiadanie pełnomocnika usprawnia załatwianie spraw związanych z firmą. Sprawdź, jaki rodzaj pełnomocnictwa wybrać.

21 kwietnia 2022

Prawo gospodarcze

Stwierdzenie nabycia spadku - do czego jest potrzebne?

Po co spadkobiercy stwierdzenie nabycia spadku? Czy jest ono obowiązkowe? Jak wygląda sprawa o stwierdzenie nabycia spadku i jakie wiążą się z tym koszty? Stwierdzenia nabycia spadku mogą żądać nie tylko spadkobiercy, ale też wierzyciele.

30 sierpnia 2022

Prawo gospodarcze

Egzekucja administracyjna – najważniejsze informacje

Egzekucja administracyjna może być prowadzona przez naczelnika urzędu skarbowego bądź inny organ właściwy. Jakie obowiązki podlegają egzekucji administracyjnej? Kiedy jest stosowana i jakie przedmioty zostały wyłączone spod egzekucji?

8 marca 2022

Prawo gospodarcze

Odwołanie darowizny – czy można odebrać to, co się komuś dało?

Darowizna kojarzy się pozytywnie. Obdarowany dostaje jakąś rzecz (prawo), bez konieczności zapłaty czy spełnienia jakiegokolwiek świadczenia na rzecz darczyńcy. Nie każdy jednak wie, że możliwe jest odwołanie darowizny. Kiedy może do tego dojść? Wyjaśniam

10 września 2022

Prawo gospodarcze

Wezwanie do zapłaty 40 euro za opóźnienie - jak się bronić?

Za płatność po terminie grożą nie tylko odsetki. Można też naliczyć 40 euro rekompensaty za koszty odzyskiwania należności. Coraz więcej firm wysyła wezwanie do zapłaty 40 euro. Obrona przed zapłatą nie jest prosta, ale jest możliwa. Jak się bronić?

2 sierpnia 2021

Prawo gospodarcze

Przelew wierzytelności - 10 rzeczy, które warto wiedzieć

Przelew wierzytelności pozwala zmienić osobę, której dłużnik powinien zapłacić. Majlepiej jest zawrzeć go na piśmie. O tym, że nastąpił przelew wierzytelności, trzeba zawiadomić dłużnika. Czasami na przelew wierzytelności musi się zgodzić dłużnik.

23 kwietnia 2020

Prawo gospodarcze

Czym jest ugoda administracyjna?

Ugoda administracyjna może być zawarta przed organem administracji publicznej, przed którym toczy się postępowanie w pierwszej instancji lub postępowanie odwoławcze. Ugodę sporządza upoważniony pracownik w formie pisemnej lub elektronicznej.

17 stycznia 2022

Artykuły
Brak wyników.
Więcej artykułów
Wzory
Brak wyników.
Więcej wzorów