Prawo spółek
Wynagrodzenie członka rady nadzorczej — jak rozliczyć?
Wynagrodzenie członka rady nadzorczej jest przychodem dla osoby pełniącej tę funkcję w radzie nadzorczej spółki, natomiast dla spółki jest kosztem uzyskania przychodu. Jak prawidłowo rozliczyć wypłacone wynagrodzenie? Dowiedz się więcej!
9 lipca 2025
Prowadzenie niewypłacalnej spółki – wyrok SN
Prowadzenie spółki nie jest prostym zadaniem, zwłaszcza, gdy nie przynosi zysków. Co w sytuacji, gdy spółka jest niewypłacalna? Czy prowadzenie niewypłacalnej spółki grozi odpowiedzialnością karną? Przeczytaj artykuł i dowiedz się więcej!
4 lipca 2025
Uchwała o podziale zysku - czy taka zmiana jest możliwa?
Uchwała o podziale zysku jest jednym z obligatoryjnych elementów zwyczajnego zgromadzenia wspólników w spółkach kapitałowych, które jest przeprowadzane po sporządzeniu sprawozdania finansowego. W jakim celu przeprowadzana jest uchwała o podziale zysku?
1 lipca 2025
Czynności postmerger – operacyjne i prawne domknięcie procesu połączenia spółek
Wpis do KRS kończy formalności związane z połączenie spółek, ale i również rozpoczyna szereg obowiązków takich jak, czynności postmerger. Na czym one polegają? Jakie działania należy podjąć, aby po połączeniu spółek? Sprawdź w artykule!
11 czerwca 2025
Wynagrodzenie członka zarządu na podstawie uchwały - warto wiedzieć
W funkcjonowaniu spółki z ograniczoną odpowiedzialnością, zarząd pełni kluczową rolę. Jako organ wykonawczy jest odpowiedzialny za prowadzenie spraw spółki i jej reprezentację na zewnątrz. Jak rozliczyć zatem wynagrodzenie członka zarządu? Sprawdź!
22 maja 2025
Odpowiedzialność podatkowa członków zarządu spółki kapitałowej a rozłożenie zaległości na raty
Odpowiedzialność podatkowa członków zarządu spółki kapitałowej pojawia się w momencie gdy nie podejmą oni odpowiednich działań zmierzających do ogłoszenia upadłości. Co w sytuacji gdy upadłości nie ma, a zarząd wnioskuje o rozłożenie zaległości na raty?
9 maja 2025
Likwidacja prostej spółki akcyjnej - jak przebiega?
Likwidacja prostej spółki akcyjnej wiąże się z wykreśleniem jej z rejestru przedsiębiorców KRS i musi zostać przeprowadzona w ściśle określony sposób. Czy wiesz, w jaki sposób prawidłowo przeprowadzić taki proces likwidacji? Wyjaśniamy w artykule!
23 kwietnia 2025
Czy spółka komandytowa może zawrzeć umowę o zarządzanie z komplementariuszem?
Spółka komandytowa może zawierać umowy z komplementariuszem, jednak budzi to wiele pytań prawnych i praktycznych. Dowiedz się, czy spółka komandytowa ma prawo podpisać umowę o zarządzanie z komplementariuszem i jakie warunki muszą być spełnione.
22 kwietnia 2025
Upadłość przedsiębiorcy - jakie są rodzaje postępowań upadłościowych?
Upadłość przedsiębiorcy to proces prawny pozwalający na uregulowanie zobowiązań wobec wierzycieli w przypadku niewypłacalności. Sprawdź, jakie są etapy postępowania i jakie skutki niesie upadłość przedsiębiorcy dla prowadzonej działalności.
18 kwietnia 2025
Wspólnicy i organy w spółkach prawa handlowego - prawa i obowiązki
Organy w spółkach prawa handlowego pełnią kluczową rolę w zarządzaniu i nadzorze nad działalnością spółki. Poznaj prawa i obowiązki wspólników, zarządu oraz rady nadzorczej, a także zasady ich współdziałania w ramach struktur spółek handlowych.
14 kwietnia 2025
Oświadczenie nowego wspólnika o przystąpieniu do spółki – wzór z omówieniem
Oświadczenie nowego wspólnika o przystąpieniu do spółki to istotny element formalny, który pozwala na skuteczne dołączenie do spółki. Dowiedz się, jakie elementy powinno zawierać oświadczenie nowego wspólnika o przystąpieniu do spółki i jak je sporządzić.
11 kwietnia 2025
Powtarzające się świadczenia niepieniężne na rzecz spółki z o.o. a pełnienie funkcji w organach spółki
Czym są powtarzające się świadczenia niepieniężne na rzecz spółki wykonywane przez wspólnika? Czy przysługuje za nie wynagrodzenie? Kiedy obowiązek wykonywania powtarzających się świadczeń wygasa? Przeczytaj artykuł i sprawdź!
26 marca 2025
Zawarcie umowy ze wspólnikiem spółki - jak przygotować pełnomocnictwo?
Spółki mogą zawierać umowy ze swoimi wspólnikami. Aby taka umowa była ważna, należy zagwarantować, że spółka będzie prawidłowo umocowana. Zawarcie umowy ze wspólnikiem spółki wymagać może zatem udzielenia pełnomocnictwa. Przeczytaj i dowiedz się więcej!
26 marca 2025
Przekształcenie JDG w spółkę komandytową – czy ma to sens?
Kodeks spółek handlowych przewiduje jedynie przekształcenie JDG w spółki kapitałowe. Czy możliwe jest zatem przekształcenie JDG w spółkę komandytową? Tak! Dowiedz się jak przebiega ten proces i czy jest on opłacalny dla przedsiębiorcy!
20 marca 2025
Czy fundacja rodzinna może być wspólnikiem spółki?
Fundacja rodzinna jest stosunkowo nowym podmiotem prawa. Posiada ona osobowość prawną. Czy oznacza to, że może ona być wspólnikiem spółki prawa handlowego? Jeśli tak, to jakie rodzi to konsekwencje na gruncie podatkowym? Przeczytaj artykuł i sprawdź!
11 marca 2025